Удар по мозку

0
198

Струс (по-науковому — комоція) — механічне ушкодження окремих органів і тканин або й усього організму, яке характеризується порушенням їхніх функцій без грубих морфологічних змін. Сьогодні поговоримо про струс головного мозку — вельми поширену неприємність.
ТАК називають форму закритої травми, що розвивається при одномоментній короткочасній дії механічної енергії на головний мозок. При цьому безпосередня дія кінетичної енергії на тканину поєднується з гідродинамічною дією на неї, що зумовлено різкими змінами внтурішньочерепного тиску і переміщенням цереброспінальної рідини в порожнині черепа й шлуночках мозку, а також крові в його судинах. Струс проявляється непритомністю, яка може бути миттєва або тривати кілька секунд чи й хвилин; амнезією (втратою пам’яті, яка буває ретроградна — спрямована назад і антеградна — спрямована вперед); головним болем, нудотою, блюванням, запамороченням. І не слід думати, що струс — легка травма (на відміну, наприклад, від забиття головного мозку): він теж може мати близькі й віддалені ускладнення — сильні болі, які повертаються знов і знов, зниження гостроти зору, навіть психічні розлади.
Про симптоми сказано. А коли їх немає? Все одно варто занепокоїтись, якщо через кілька годин ви відчуєте слабкість чи млявість, з’явиться пітливість або вас дратуватимуть увімкнений телевізор, яскраве світло, коли вам не вдасться заснути. Найліпше в такому разі дістатись лікарні, поліклініки, травмпункту і зробити рентген, щоб з’ясувати, чи немає ушкоджень кісток черепа. При явних же симптомах струсу треба негайно викликати «швидку допомогу», а до її приїзду лягти в ліжко, ліпше — на низьку подушку, особливо якщо після травми було блювання. На місце удару слід покласти холодний компрес (можна використати пакет із замороженими продуктами з холодильника, обгорнувши його тонким рушником). У жодному разі не можна вживати знеболювальні чи будь-які інші препарати до обстеження лікарем: це може приховати дальше погіршення стану.
Після струсу (навіть найлегшого ступеня) потрібне лікування, яке має призначити медик. У будь-якому разі на дві-три доби необхідний постільний режим. Найкращі ліки в перші дні — сон. Можна приймати препарати м’якої заспокійливої дії на рослинній основі — з валеріаною, собачою кропивою. Слід запнути фіранки в кімнаті, де лежить хворий, увечері не вмикати яскраве світло. На кілька днів, навіть якщо самопочуття цілком пристойне, заборонені телевізор, комп’ютер, читання, слухання музики, особливо через навушники.
Один із наслідків струсу мозку — набряки. Для їх профілактики лікар може призначити легкий сечогінний засіб із одночасним прийманням препаратів калію, щоби запобігти його втраті організмом разом із рідиною. Взагалі треба намагатись менше пити; міцний чай, кава, інші тонізуючі напої категорично виключаються, можна столову мінеральну воду без газу. Добре б дотримуватися молочно-рослинної дієти. Корисні горіхи, насамперед волоські (тільки не арахіс!), цитрусові, банани (якщо немає цукрового діабету).
Навіть після легкого струсу мозку щонайменше на два тижні слід відмовитись від хатньої роботи й будь-яких фізичних навантажень, не можна сідати за кермо. А якщо травма виявилася тяжча, треба лягти в лікарню, де, певна річ, буде надано належну допомогу і конкретні рекомендації при виписці. Протягом року доведеться перебувати на диспансерному обліку в невролога.
Якщо виконати всі наведені поради, струс головного мозку не стане значною травмою і минеться без наслідків.