Так упасти, щоб устати

0
583

Наші комунальники часто-густо виявляються неготовими до зимового сезону — не посипають слизькі вулиці піском із сіллю. А нам же треба йти. Пішли, послизнулися, впали. Добре, якщо встали. А якщо так «приземлилися», що самотужки підвестись ніяк?.. Слово — фахівцеві.
Певна річ, узимку число травм зростає у рази. І залежить це, на мою думку, не лише від ожеледиці, а й… від самих громадян. Почну з того, що травмованих у нас більшає вихідними та святковими днями. Адже саме тоді багато хто вдається до активного відпочинку, занять спортом, люди більше гуляють, катаються з гірок (і не завжди у тверезому стані). Тож під час таких гулянь слід бути особливо обережними.
Часта травма при катанні з гірок — зламаний куприк. Тому любителям саней слід неодмінно підкладати під себе щось м’яке. А ще — міцно триматись, щоб не вивалитись. Є аматори катання навстоячки. Вони свідомо наражаються на серйозну небезпеку, ще й інших піддають ризику. Не можна також улаштовувати санний «поїзд» при спуску з гори: один упаде й інших потягне, утвориться купа мала, а відтак можливі переломи рук та ніг, а то й шиї.
Згідно зі статистикою, у жінок найчастіше ламаються щиколотки, тобто гомілки в нижній частині, там, де стопа з’єднується з ногою. Чоловіки ламають здебільшого руки (втім, і жінки нерідко). А от старі люди майже завжди — шийку стегна, що дуже небезпечно. У дітей найчастіше бувають підвивихи та вивихи, на другому місці — переломи ключиці, адже це вельми крихка ділянка.
Отож найліпше не падати взагалі. Для цього насамперед потрібне «правильне» взуття з міцною ребристою підошвою. А от вигляд дівчат, котрі цокають по льоду шпильками модних чобітків, у мене викликає почуття жаху. Звісно, краса вимагає жертв, але ж не таких! Навряд чи зламані нога або рука додадуть вам привабливості, шановні дівчата й молодички. Тому взимку слід ходити на невисоких підборах або танкетці з якісною підошвою. Народні вмільці у майстернях можуть прошипувати ваші чобітки та черевики. Зрештою, якщо шкода грошей, можете вдома обклеїти підошву наждачним папером або простим лейкопластиром (на день вистачить).
Про ходу. Треба йти. Саме йти, а не бігти, навіть якщо з-під носа відходить громадський транспорт, на котрий ви так поспішаєте. Здоров’я дорожче. Намагайтеся рухатись узбіччям тротуару, по старому листю, ближче до стін будинків, стовпів, інших потенційних опор. Не тримайте руки в кишенях — при падінні не встигнете їх витягти. До того ж вільними руками легше контролювати і втримувати рівновагу. Ступайте на всю підошву і не піднімайте високо ноги, крокуючи. Ліпше ковзати, це в буквальному сенсі. У дитинстві нас навчали не човгати ногами. Забудьте за таких обставин ту науку й човгайте по кризі: так краще відчуватимете рельєф, а випадкові горбик чи вибоїнка не заскочать вас ізненацька. Розслабте ноги в колінах і дивіться вниз, будьте готові до падіння, хоч і сподівайтеся на краще. Психологи вважають, що саме готовність упасти зменшує ймовірність такого розвитку подій.
Якщо ви все-таки послизнулись, постарайтеся присісти — впадете з меншої висоти. Втім, не розчепірюйте руки й ноги, ліпше згрупуйтесь і падайте набік. Кажуть, ніби п’яні падають і нічого не ламають, бо їхнє тіло, бачте, розслаблене. Не вірте! Ламають, ще й як. А м’язи треба, навпаки, напружити, щоб удар припав на них, а не на кістки й суглоби. Голову втягніть у плечі, ноги злегка зігніть. І не намагайтеся пом’якшити падіння долонями — можете отримати перелом зап’ястка або передпліччя. Якщо падаєте на спину, раджу підборіддя притиснути до грудей, а руки розкинути ширше і «грюкнути» ними по землі в момент падіння, щоб приземлитися з меншою силою. Якщо падаєте з висоти (зі сходів чи драбини), важливо захистити голову та шию — постарайтеся прикрити їх руками.
У разі отримання травми ліпше звернутися до травмопункту або в поліклініку до профільного фахівця, тим більше, якщо відчуваєте, що ушкодження складне. Скажімо, підвернули ногу так, що не в змозі йти, — тут потрібно викликати «швидку допомогу». Бригада кваліфіковано обслужить вас, доправить у стаціонар за місцем проживання. Якщо пошкоджено кістки, та ж бригада «швидкої» проведе знеболення, зафіксує травмовану кінцівку. Самостійно зробити це ви аж ніяк не зможете.
Погіршити стан потерпілого можуть запальні процеси, ще й розвинутись в інші ускладнення. Якщо місце травмування дуже болить, треба прикласти холод і негайно викликати «швидку допомогу». Коли можете самотужки дістатися найближчої лікарні, вирушайте відразу. Але в будь-якому випадку потрібна допомога фахівця — самолікування загрожує ускладненнями.
Ще одне. Дехто вважає, що взимку, надто під час ожеледиці, слід носити з собою якісь знеболювальні ліки, мазі від вивихів чи забоїв. Не потрібно це. Зазвичай ви все одно нічим собі не зарадите, а мазей од вивихів просто не існує. При забої м’язів можна прийняти якийсь знеболювальний засіб, але тільки тоді, коли впевнені, що у вас на нього немає алергії. Взагалі всі ліки треба вживати лише за призначенням спеціаліста.
Як бачимо, падати треба вміти. Але ліпше, певна річ, не падати.
Ігор САМУСЕНКО,
ортопед-травматолог,
кандидат медичних наук