Iмунітету «батіг» зайвий

0
328

Нині «модно» всіляко зміцнювати імунну систему. Байдуже: застудився чи сил бракує, — це, мовляв, імунітет слабкий. Треба його якимсь імуномодулятором активізувати, щоб побороти напасть. Так і реклама запевняє… Проте фахівці застерігають: якщо підхльостувати імунітет постійно, можна зумовити реакцію, котра призведе до біди.
Імунна система — це сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, сторонніми речовинами, аномальними клітинами, знищуючи їх. Найважливішими органами імунної системи є лімфатичні вузли, червоний кістковий мозок, підгрудинна залоза, лімфоїдна тканина товстої кишки й апендикса, піднебінні мигдалини, селезінка.
Те, що імунітет обов’язково треба стимулювати, — поширений міф. Насправді респіраторні інфекції і є чинником, котрий не дає імунній системі «розслаблятись», а необережна стимуляція тільки зашкодить здоров’ю. Адже нерідко навіть найкорисніші препарати викликають несподівані реакції. Що вже казати про неконтрольований, довільний, прийом імуномодуляторів: синтетичних чи натуральних (рослинних, тваринних, мікробних). Так можна сформувати гіперактивний імунітет, що бурхливо реагуватиме на будь-яку інфекцію найнесподіванішими проявами або сприйме за ворога власний організм.
— Кожна людина спокійно живе з певною кількістю патогенної флори і мало не кожна є вірусоносієм (наприклад, герпесу), переносником бактерій (зокрема палички Коха, що спричиняє туберкульоз). Але імунітет нормальної, здорової, людини реагує на них відповідно — не дає розмножуватись. Такій рівновазі сприяють і заходи гігієни, і збалансоване харчування, і здоровий спосіб життя, що зміцнює захисні сили організму. Тож зайвого не потрібно, — пояснює лікар-імунолог Федір Іванович Лапій.
А от кава, безсоння, перевтома та стреси можуть неабияк пригнічувати цю чутливу систему. Найкращі ліки для імунітету — здорове харчування, повноцінний сон та відпочинок, гумор і сміх. А ще — загартовування.
Перш ніж щось уживати для зміцнення сил, неодмінно проконсультуйтеся з лікарем. Бо гіперстимуляція вкрай шкідлива для імунітету, оскільки в таких умовах він працює буквально на межі можливого. Рекламні ролики приписують різним препаратам чудодійні властивості. Водночас лікарі попереджують: при неграмотному лікуванні-стимулюванні ми дуже ризикуємо. Імуномодулятори та імуностимулятори перебувають у світі під особливою увагою. Постійно ведуться дослідження їхньої безпечності. Ось цитата із сайта американського Інституту безпеки медичної практики: «У низці тяжких наслідків застосування ліків найнебезпечнішими були визнані імуномодулятори. Такі препарати можуть погано впливати на здатність організму протистояти атакам вірусів. Зворотна дія такого лікування — вторинний імунодефіцит. Це набуте захворювання імунної системи, що ослаблює весь організм та підвищує ризик виникнення пухлин».
Юлія СУЛИК