Коли з’являється малюк

0
345

 

Серед наших читачів – чимало молодих мам, про це свідчить редакційна пошта. І в кожної молодої мами є запитання, з якими вона не знає, до кого звернутися.  Лікарю щоразу не телефонуватимеш (а інколи до нього треба їхати в інший населений, пункт), а бабусі й самі не завжди знають відповідь. Отож ми вибрали запитання, які найчастіше хвилюють молодих жінок, у яких щойно знайшовся малюк, і звернулися з ними до фахівця – лікаря-педіатра Світлани Гавриш. її короткі відповіді, звісно, не замінять консультацію в поліклініці, але, сподіваємося, все ж вам допоможуть.

– Чому в малюків руки й ноги зігнуті? Чому вони постійно рухають ними навіть уві сні?

– Руки й ноги новонародженого зігнуті і притиснуті до грудей, бо в нього ще недостатньо розвинуті м’язи. Для дітей у перші місяці життя характерний значний гіпертонус м’язів, що минає у верхніх кінцівках до 2-2,5, в нижніх кінцівках – до 3-4 місяців.

– Як допомогти дитині при іканні?

– Ікати дитина може з різних причин. Наприклад, якщо частина вмісту шлунка потрапляє у стравохід, краще дати дитині трохи кип’яченої води або молока.  Якщо дитині холодно, її слід одягти тепліше, покласти на живіт теплу пелюшку або просто надягти шапочку.

– Чому в дитини можуть дрижати підборіддя, руки, ноги?

– Іноді під час пологів пуповина обвивається навколо шиї малюка. Щільне обвивання може призвести до ушкодження мозку. Дитина стає неспокійною, в неї порушується сон, іноді дрижать руки, ноги, підборіддя. Негайно звертайтесь до невропатолога.

– Чому діти втрачають своє перше волосся?

Це нормальний фізіологічний процес, не пов’язаний із захворюванням або нестачею вітамінів в організмі. На місці втраченого виростає нове волосся.

– Коли можна перший  раз винести малюка на вулицю?

– Дитину, що народилася пізно восени чи взимку, слід виносити на прогулянку на третьому-четвертому тижні життя при температурі повітря не нижчій -5, без вітру. Спочатку виносьте на п’ять хвилин, потім  поступово збільшуйте час прогулянки. Коли холодно, вітряно, слід укладати малюка спати вдома, загорнувши його з руками і ногами в байкову ковдру, а на голову одягніть хусточку з шапочкою. Відчиніть кватирку і закрийте її за 15-20 хвилин до закінчення сну. Дітей, що народилися влітку, слід з перших днів життя виносити на прогулянку або залишати спати в кімнаті при відчиненому вікні.

– Як правильно годувати малюка – з однієї груді при кожному годуванні чи можна давати обидві при кожному годуванні?

– При достатній кількості молока краще давати дитині одну грудь. При цьому молочна залоза повніше випорожнюється, що активізує вироблення в ній молока.  Але в перші два тижні життя дитину при кожному годуванні слід прикладати до обох молочних залоз, аби стимулювати і підтримувати в них максимальну лактацію. Переходити на годування з однієї груді при одному годуванні можна тоді, коли молока достатньо, тобто не менше, як 200 мл в одній молочній залозі.

– Якою повинна бути тривалість годування?

– Спочатку 30 хвилин, на сьомий-восьмий день життя вона скорочується до 20-15 і навіть 10 хвилин. Енергійна дитина може виссати належну їй порцію за 10 хвилин. Це ви можете визначити, коли дитина спокійно відвернеться од груді; отже, вона не голодна.

– Слід дотримуватися режиму годування чи краще годувати малюка, коли він попросить, тобто заплаче?

– Годувати дитину необхідно за режимом. Ні в якому разі не годуйте її через кожні півгодини лише тому, що вона плаче. Причин дитячого плачу може бути багато. І якщо ваша дитина кричить – це зовсім не означає, що вона голодна.  Перегодовування для малюка так само шкідливе, як і недогодовування. Режим годування – запорука благополуччя дитини, її спокійної поведінки.

Якщо у вас народилася доношена дитина з вагою не менш як три кілограми, можете прикладати її до груді шість разів на добу з перервою по 3,5 години вдень і 6,5 години вночі. Тобто, режим годування матиме приблизно такий вигляд: 6.00, 9.30, 13.00, 16.30, 20.00, 23.30.

За станом здоров’я малюка і за порадою лікаря деяких дітей до тримісячного віку годують сім разів на добу з нічною перервою 6 годин.

Можна зробити інакше. Організуйте малюкові семиразове годування і якщо він проспить одне з годувань, сміливо переходьте на шестиразове. Якщо ваш малюк „попросить” молока або проспить і „зсуне” графік на 10-40 хвилин у будь-який бік, – дайте йому грудь. Але наступне годування постарайтесь провести хвилина в хвилину.

Годування малюка за режимом допоможе вам правильно організувати свій день і забезпечити дитині спокійний сон, нормальний розвиток, правильне функціонування її травних органів, своєчасне формування стереотипу поведінки.

– Як визначити, чи вистачає дитині молока?

– Кількість молока слід вважати нормальною, якщо після годування дитина спить впродовж двох-чотирьох годин.

– Як слід укладати малюка після годування?

– Закінчивши годування, малюка слід хвилину-другу потримати вертикально, аби відригнув повітря, і потім покласти, обов’язково на бік. Зневага до цієї „дрібнички” може призвести до того, що зригування або навіть блювота відбудуться в ліжку. У такому випадку новонароджений може навіть захлинутися вмістом шлунка, який відригається. Крім цього, якщо в кишечник дитини потрапляє велика кількість повітря, може виникнути кишкова колька.

– Чи це нормально, коли дитина не відригає повітря після годування?

– Так, нормально. Дитина не завжди заковтує багато повітря при годуванні.

Невеличка кількість повітря, що залишилася в шлунку, не викликає шкідливих наслідків.

– Як правильно купати немовля? Як часто це робити?

– Купають дітей у перші місяці після народження щодня, двічі на тиждень з милом. Спочатку для купання рекомендується використовувати кип’ячену воду, додаючи до неї розчин марганцівки рожевого кольору. Купають дітей звичайно перед останнім або передостаннім годуванням. Температура в кімнаті на момент купання повинна бути не нижчою 22 градусів. Миють малюка „зверху донизу”, починаючи з голови і закінчуючи сідницями та ніжками. Перша ванна повинна тривати три хвилини, потім збільшіть її тривалість до п’яти-семи хвилин.  Температура води для грудних дітей перших місяців життя повинна бути в середньому 36,5-37,5 градусів, у другому півріччі і надалі – 36 градусів.

– Що робити, якщо дитину ванна збуджує?

– У такому разі перенесіть купання на ранній час.

– Наскільки небезпечні червоні плями в потиличній ділянці і на повіках дитини?

– Червоні, або родимі плями – це невеличкі розширення судин, які не турбують дитину і зникають до двох років життя.

– Що робити, якщо у новонародженого на волосистій частині голови з’явились кірочки?

– По-перше, не намагайтесь їх здирати. За годину до купання змастіть голівку стерильною соняшниковою олією, накрийте м’яким папером і надягніть поверх нього чепчик. Під час купання кірочки відійдуть самі.

– Чи небезпечне лущення шкіри в немовляти?

– На третій-сьомий день життя новонародженого злущування шкіри – нормальний фізіологічний процес, який минає самостійно. Іноді, якщо шкіра дуже суха, можна для її пом’якшення використати дитячий крем або стерилізовану соняшникову олію.

– Що робити, якщо в дитини холодні кінцівки?

– Це індивідуальна особливість вашого малюка. Одягати його слід звичайним чином відповідно до пори року, температури навколишнього повітря і віку.

 

Сторінку підготувала Ганна ВИННИК