Лабораторії сну

0
474

Міцний сон — один із чинників тривалого і здорового життя. Уві сні людина набирається сил, відбувається її фізичне відновлення. А тривале безсоння, тривожні сни і часті прокидання свідчать про патологічні зміни в організмі.
В Україні є тільки три спеціальні медичні лабораторії, де лікують розлади сну, — в Києві, Одесі та Івано-Франківську. Досліджують якість сну просто. Пацієнтові надягають на руку діагностичний апарат — пристрій розміром із невеличкий мобільний телефон. Від нього на пальці фіксується маленький датчик, і ще один — на носі. Зазвичай із цим апаратом людина йде додому, бо там вона спатиме в комфортних та звичних для неї умовах. І показники, відповідно, будуть найточніші. В окремих випадках пацієнти сплять із датчиками в нашій університетській клініці.
Під час сну прилад записує такі показники: потік повітря, насичення крові киснем, частоту і регулярність пульсу. Коли людина прокидається, апарат вимикається автоматично. Згодом усі записані дані виводять на комп’ютер та опрацьовують у спеціальній програмі, яка рахує ризики пацієнта отримати серйозні, а може, й смертельні серцево-судинні ускладнення, ступінь порушення дихання вві сні.
Що ж робити, якщо в людини виявили серйозні проблеми із диханням? Лікувати, звісно, як і будь-яку іншу хворобу. Найчастіше ми діагностуємо обструктивне апное — багаторазові зупинки дихання під час сну. При цьому організм із цим бореться, тому людина хропе. Але це не найстрашніше, бо у критичні моменти можуть настати інфаркти, інсульти чи навіть раптова смерть.
Якщо існує проблема з прохідністю дихальних шляхів і постачанням повітря в легені, які насичують кров киснем, то, вкладаючись спати, пацієнт просто вдягає спеціальну маску, під’єднану до невеликого апарата, який і забезпечує потрібний тиск. Для деяких хворих, надто старшого віку, така терапія необхідна на певний час. Адже якщо спати з таким апаратом, можна підкачати гортанно-глоткові м’язи, а якщо ще й скинути зайву вагу, кинути курити та не вживати алкоголь — людина позбувається хропіння назавжди. До речі, апарат використовують і для лікування вагітних. Жінки при надії часто починають хропти, що може спричинити загрозу перебігу вагітності, бо від дефіциту кисню передусім страждає в утробі матері дитина.
Найчастіше до лабораторії сну потрапляють люди, які хропуть уночі і через це короткочасно засинають удень, наприклад, за кермом чи у присутності сторонніх. Зазвичай ці пацієнти мають надмірну вагу тіла, високі артеріальний тиск та рівень цукру в крові, скаржаться на хронічну втому.
Нагадаємо: аби добре виспатися, фахівці радять лягати спати в один і той же час. А ще на ніч корисно їсти фрукти, пити молоко і нюхати лаванду. Стрес і надмірна стимуляція мозку перед сном, що виникає від перегляду телепередач, вважаються головними причинами безсоння.
Іван ТИТОВ,
професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету