«Чужинці» всередині нас

0
502

У клітинах організму людини міститься близько 145 генів, що «перестрибнули» туди від бактерій та інших одноклітинних мікробів, а також вірусів. Нове дослідження, опубліковане в журналі Genome Biology, надало докази того, що у міру еволюції в клітини тварин потрапляють гени інших форм життя. Коротко зміст статті викладає Science News.
Горизонтальне перенесення генів (передача інформації не від батьків до дітей, а сусідам) — звичайна справа серед бактерій та інших одноклітинних. Так організмам простіше придбати опірність до антибіотиків — узявши собі набір генів, який кодує цю властивість. Однак у здатність чужорідних генів потрапляти у клітини вищих тварин вірили далеко не всі.
Професор Аластер Крісп з Кембриджа та його колеги проаналізували геноми 40 видів тварин: від мух-дрозофіл і рибок даніо-реріо до горил і людини. Кожному гену вчені шукали в базах даних схожі на нього гени як тварин, так і більш примітивних форм життя (рослин, грибів, бактерій та вірусів). Завжди, коли ген опинявся ближче до останніх, учені розглядали його докладніше.
У цілому дослідники виявили сотні генів, які, скоріш за все, потрапили в організм тварин з інших царств живої природи. У людини таких знайшлося 145.
Ці гени вже давно вкоренилися і відіграють стабільні ролі в обміні речовин, імунних реакціях та базових біохімічних процесах. Однак розуміння того, як і коли вони потрапили від примітивних істот до людини, потребує окремого дослідження.