МЕЛАНОМА – ЦЕ ВЖЕ НЕ ПРОСТО РОДИМКА

0
218

Родимки завдячують своєю появою меланоцитам — клітинам, необхідним нашому організму, оскільки вони виробляють для шкіри захисний білок — меланін. Меланін поглинають розташовані поруч клітини епідермісу. Завдяки цьому стають перепоною несприятливим чинникам, наприклад, ультрафіолетовому та радіоактивному опромінюванню. Таким чином, меланоцити перетворюють шкіру на захисника всього організму. Тож не випадково саме мешканці жарких країн, які розташовані ближче до екватора, мають темний колір шкіри через постійно велику кількість меланіну і є більш захищеними від сонячних променів. Чого не скажеш про європейців, особливо на півночі (англійці, норвежці, прибалти та ін.), шкіра яких не має достатньої кількості меланіну і під дією різних шкідливих впливів схильна до захворювань, зокрема онкологічних.
Зазвичай меланоцити одиничні, розміщені рівномірно, немов рівна низка бісеру. Інколи ж ці клітини розміщуються в шкірі не рівномірно, а колоніями. Такі скупчення власне і утворюють пігментну пляму, так звану родимку. Родимки ж, або пігментні невуси, вважаються доброякісними пухлинами, які мають пухлинний вузол, проте він не збільшується і ніколи не дає метастазів. Якщо в дитинстві людина мала родимку правильної геометричної форми, то така пігментна пляма лише збільшуватиметься з віком, не змінюючи свої контури. Оскільки пухлина в людському організмі виникає з будь-яких здорових тканин, залежно від того, яка це тканина, ми називаємо її: рак шлунка, нирки, печінки, крові… Злоякісна пухлина з пігментних клітин (меланоцитів) називається меланомою.
Чим відрізняються зовні меланома і пігментна пляма? Меланома зовні має вигляд пігментної плями, яка почала нерівномірно змінювати свої розміри, форму, ставати об’ємною, має нерівні краї. Така пігментна пухлина лущиться, може кровити. Якщо на ній раніше було волосся, воно випадає — руйнуються волосяні цибулини. Меланома шкіри — це дуже агресивна, злоякісна пухлина, якщо порівнювати її з раком шкіри, то лідирує — меланома. В Україні кількість хворих на меланому становить 2,5 тис. пацієнтів на рік, рак шкіри діагностують щороку в 16 тисяч осіб. Меланома складає близько 13 відсотків в структурі онкологічних захворювань шкіри. Проте, якщо меланому на ранніх стадіях якісно, “широко” видалити, то можна досягти видужання пацієнта, якщо не видаляти — вона дуже швидко метастазує і призводить до фатальних наслідків.

Ознаки та симптоми меланоми 

Для того, щоб легше запам`ятати ознаки меланоми, вчені створили абревіатуру – АКОРД.
А – асиметрія. Родимка має бути симетричною. А якщо умовно проведена через родимку вісь ділить її на дві нерівні половинки. Це перша ознака можливого переродження.
К – край. Він має бути рівний, якщо на ньому з’явилися зазубрини або нерівні краї, це друга ознака.
О – окрас, колір. Він має бути рівномірним. Якщо ж у родимці з’явилися вкраплення іншого кольору: темно-коричневі, білі, сірі, чорні, голубі – це має насторожити.
Р – розмір. Чим більша площа уражень, тим вища імовірність  переродження.
Але треба пам`ятати, що меланома може утворитися й з міліметрової родимки.
Д – динаміка. Поява кірочок, тріщинок, кровоточивість, збільшення розмірів.
Отже, чим більше цих ознак, тим вища ймовірність, що переродження вже відбулось і тим скоріше потрібно звертатися за допомогою.

Методи лікування  меланоми

Для родимок, що перероджуються на ранній стадії оптимальним є хірургічне втручання. Ні лазерне випаровування, ні коагуляція не дають добрих результатів. Динаміка розвитку хвороби залежить не від людини, а від форми пухлини. Є форми  раку шкіри, що розвиваються десятиліттями. А є меланоми, які можуть дати метастазування і привести до смерті людини вже за пів року.

Чинники, які можуть  сприяти і прискорювати розвиток меланоми

Найважливішими факторами ризику є сонячні опіки та спадковість. Сьогодні доведено – чим більше сонячних опіків людина отримує у дитячому віці, тим вищий ризик у майбутньому переродження родимок. Чим більше опіків людина отримала у дорослому віці, тим вірогідніше розвиток раку шкіри. Якщо один з членів родини мав або помер від цих хвороб – усі наступні покоління мають обов’язково проходити щорічні профілактичні огляди.
У групі ризику люди так званого скандинавського типу – світла шкіра,  блакитні очі, світлий та рудий колір волосся.

Методи діагностування  меланоми.

Діагностика відбувається абсолютно безболісно, у кілька етапів. Спочатку –  безпосередньо огляд лікаря, який встановлює клінічний діагноз. Якщо мова йде про контроль за станом атипових або диспластичних невусів – значно полегшує роботу лікаря метод епілюмінісцентної комп’ютерної дерматоскопії. Це поверхневий безболісний метод, за допомогою якого можна побачити, що відбувається у глибоких шарах шкіри, і дозволяє спрогнозувати картину на два-три місяці вперед. Для виявлення меланоми цей метод не потрібен. Зазвичай, фахівець виявляє ці патології візуально. Обов’язковою є патогістологічна діагностика самої пухлини, вже після видалення. Лікар-патолог роздивляється під мікроскопом пухлину та або підтверджує клінічний діагноз, або спростовує його.

Що треба знати людині, щоб не допустити розвитку раку шкіри?

Профілактика це, насамперед, розуміння шкідливого впливу ультрафіолету  і засмаги на порушення генетичної пам`яті клітин. Дітей до трьох років не можна  випускати на відкрите сонце. Слід  усвідомити, що сонцезахисні креми жодним чином не зменшують ризик розвитку раку шкіри і меланоми.
Засмага це те, що ми набуваємо за два-три тижня і потім ще тримається  на шкірі два-три місяці. Однак, сумарна мутагенна дія в пам’яті клітин акумулюється протягом всього життя. У певний час відбувається мутація  і клітина, забуває як треба правильно ділитися, і починає ділитися безконтрольно. Запускається механізм, що призводить до розвитку раку шкіри або переродження родимки.
Кожна людина повинна оглядати шкіру кожні три місяці. У разі виявлення будь-яких ознак злоякісних захворювань шкіри негайно відвідайте лікаря.

Запрошуємо усіх, кому потрібна професійна допомога, до
International Vein & Skin Institute. Гарантуємо хороші результати!
Наша адреса: 760 Busse Highway, Park Ridge, IL 60068, www.IVSIonline.com або телефонуте: 847-518-9999.

Стаття підготована фахівцями International Vein & Skin Institute