ДУХМЯНІ ПАХОЩІ БАЗИЛІКА

0
403

Ця рослина примандрувала до нас із Східної Індії і Південної Європи, – в її назві відчувається південний темперамент і разом з тим аромат теплих південних ночей. Так поетизувати базилік, напевно, змушують його дивні духмяні пахощі.
А все тому, що в рослині чимало ефірних олій, сапонінів, глікозидів, дубильних і мінеральних речовин, аскорбінової кислоти, цукру. Є в ній і каротин, рутин. Така комора природних скарбів обертається добром для людини.
Доведено, що базилікова олія має антимікробну, протизапальну дію, допомагає при метеоризмах, а також збуджує апетит, завдяки чому її широко використовують у кулінарії.
Раніше базилік був добре знаним як ранозагоювальний засіб. Для цього подрібнене на порох сухе листя базиліку змішували з жировою основою і прикладали до ран, навіть трофічних виразок і таких, що виникали внаслідок захворювання на діабет.
Нині базилік почали використовувати і для ароматних ванн, і як лікувальний засіб – при застудах, циститі, радять його і породіллям для збільшення молока. Сік із свіжого листя використовують при запаленні середнього вуха.
У кулінарній практиці використовують частини базиліка: його листя, паростки і навіть корінці. Порошком із сухого листя можна замінити перець. А вершки і корінці є хорошою приправою до салатів, сиру, супів, соусів, рибних і м’ясних страв.
Використовують базилік і при солінні огірків, кабачків, помідорів. Для того, щоб рослина не втрачала свої поживні речовини, її в сушеному вигляді зберігають у сухому затемненому місці.
Якщо вам жодного разу не доводилося куштувати страви з базиліком, можу для першої спроби порадити стушкувати м’ясо з листям базиліка, як свіжим, так і сушеним. Коли м’ясо наріжете шматочками, притрусіть його цим листячком і подрібненою цибулею, додайте томатний соус, сметану (все це за смаком) і трохи води. Під кришкою поставте на повільний вогонь, і він зробить свою справу, аромат страви відчують і сусіди, які прийдуть поцікавитися, що за дивину ви приготували.