ЗИМА ПРИЙШЛА, СИНУСИТИ ПРИНЕСЛА

0
508

У зимову пору року часто виникають запальні стани приносових пазух. Хронічні форми цього захворювання тепер лікують мікрохірургічними маніпуляціями через ендоскоп
Всі ми чули про гайморит, тобто запалення гайморової пазухи. Однак це захворювання є тільки одним із різновидів запалення приносових пазух. Адже в нашій голові містяться лобні, решітчасті, клиновидні та верхньощелепні (або гайморові) пазухи. Ураження цих вистелених слизовою і наповнених повітрям порожнин навколо носових ходів називають синуситом (від лат. sinus – пазуха, печера).
Функція пазух полягає в захисті головного мозку від ударів і в підігріванні вдихнутого повітря. Тісний контакт із зовнішнім середовищем призводить до того, що пазухи не є стерильними, в них заселяються мікроорганізми. Ці мікроби за сприятливих обставин і зумовлюють інфекційне запалення приносових пазух. Дослідження клініки Мейо в США вперше виявили надзвичайну поширеність мікроскопічного грибка у хворих на хронічний синусит. Поява цього збудника є, очевидно, проявом пригнічення імунітету з елементами незначної алергічної реакції.
Синусити надзвичайно поширені. Вважають, що в США від них хронічно страждає близько 40 мільйонів осіб. Частота цієї патології є вищою в країнах вологого і холодного клімату. Фактично під час кожного нежитю в людини виникає й короткотривале запалення котроїсь із приносових пазух, яке може трансформуватися у справжній синусит. Як звичайно, хвороба проявляється тим, що якогось дня людина відзначає неприємне болісне відчуття в чолі у міжбрівному проміжку або з котрогось боку від носа. Осередок болю наче зміщується при рухах голови. Болі супроводжуються водянистими виділеннями зеленкувато-жовтого кольору, закладеністю носа, важкістю голови, інколи – невеликою гарячкою та неприємним подихом.
Дослідження Американської академії отоларингології свідчать, що лікувати хронічні форми синуситів, на відміну від гострих, набагато складніше. Часто трапляється резистентність до традиційного лікування антибіотиками, протизапальними і протинабряковими засобами.

УСКЛАДНЕНИЙ ДРЕНАЖ

У нормі секрет, продукований слизовою пазух, виділяється назовні під дією рухливих війок епітелію. Коли ж дренаж утруднюється за рахунок механічної перепони чи блокування війок, то виникають застійні явища із додатковим інфікуванням.
Розвитку синуситу також сприяють численні фактори, наприклад, інфекції зубів (особливо кутніх), утруднене носове дихання внаслідок викривленої носової перегородки чи поліпів, травми. Ситуацію ускладнює забрудненість атмосферного повітря, перебування у середовищі із кондиціонованим повітрям, тютюновий дим. Тому для остаточного одужання інколи доводиться виїжджати на певний період у гори.

СЕКРЕТОРНІ ВИДІЛЕННЯ

Це інший типовий прояв закладеного носа. Здебільшого виникають значні виділення, однак інколи секрет блокується у пазусі внаслідок набряку і звуження просвіту відвідного каналу. Таке ускладнення діагностують на підставі рентгенограми. Набагато більшу інформацію дає обстеження носової порожнини ендоскопами із волоконною оптикою. На жаль, вартість цього обладнання доволі висока.

ЛІКУВАННЯ НЕДУГИ

При гострих формах, зумовлених бактеріальною флорою, призначають антибіотики на 8-10 днів. Крім того, застосовують протизапальні засоби для зменшення набряку слизової і полегшення відтікання слизу. При гострому болю додають знеболюючі.
Тривалий перебіг хронічних форм синуситу супроводжується численними ускладненнями. Інколи інфекція зумовлює зникнення кисню з пазух, що сприяє розмноженню бактерій та грибків. Відсутність ефекту від консервативного медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування зумовлює потребу хірургічної корекції. Мета втручання – усунути перешкоди, які протидіють відтіканню секрету з носових пазух. Часто необхідно видалити поліпи чи гіпертрофічні розростання слизової, випрямити хід носової перетинки. Деякі з цих втручань тепер можна виконати в амбулаторному мікрохірургічному режимі із застосуванням ендоскопів.
ХВОРИМ НА ХРОНІЧНІ СИНУСИТИ ТРЕБА:
Уникати кондиційованого повітря, забрудненого середовища, надмірного перебування на сонці, продуктів із судинорозширюючою дією (алкоголь, свіжі сири, шоколад, сухофрукти).
Варто робити промивання носової порожнини фізіологічним розчином, хірургічну корекцію анатомічних відхилень у носовій порожнині (поліпи та викривлення носової перегородки).
Михайло МЕЛЬНИЧУК,
лікар

* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого  лікаря!