ВОДА – ВОРОГ ГІПЕРТОНІЇ

0
447

У комплекс лікувально-профілактичних засобів і методів альтернативної медицини за помірної гіпертонії (найчастіше при початкових стадіях її розвитку) корисне залучення дозованих водних процедур.
У теплий період року доцільно розпочинати курс з бігу босоніж по ранковій росі протягом 5-10 хвилин (біг можна замінити тупцюванням у ванні з прохолодною водою, рівень якої дещо вище щиколоток). Після цього ноги необхідно ретельно висушити рушником, одягнути теплі вовняні шкарпетки, капці і з метою активного зігрівання стоп кілька хвилин побігати по підлозі або по сухій землі.
Для нормалізації помірно підвищеного артеріального тиску можна застосовувати й інші види водних процедур. Спочатку обливають протягом 5 хвилин передпліччя і кисті теплою (38°С) водою, а потім 10-15 секунд – прохолодною (8-10°С). Так повторити кілька днів зранку і ввечері, закінчуючи процедуру обливанням прохолодною водою. Якщо це не спричиняє жодних побічних ефектів, можна поступово застосовувати обливання для всього тіла. Сеанси доцільно проводити щоранку і щовечора. Спочатку протягом 3-4 днів за допомогою шланга обливають тіло гарячою (42-44°С) водою протягом 5 хв., направляючи її струмінь послідовно від стоп до голови і в зворотному напрямку. Так повторюють 4-5 разів. Потім у тій же послідовності проводять обливання прохолодною водою (15-16°С) протягом 15-20 сек. Щотижня температуру гарячої і холодної води зменшують на 2-3 градуси до моменту відчуття дискомфорту. Про ефективність водної процедури свідчить почервоніння шкіри, яке супроводжується відчуттям приємної теплоти у тілі і психічного спокою.
При відносно невисоких показниках артеріальної гіпертензії (артеріальний тиск не вище 170/100 мм ртутного стовпчика), а також за періодичного підвищення тиску до таких значень можна застосовувати лікувальні ванни з настоями або відварами лікарських рослин. У осіб з лабільним перебігом гіпертонічної хвороби для таких ванн можна використовувати водні витяжки соломи, гречки, вівса, молодих пагінців вишні, коренів у валеріани, меліси, котячої м’яти, буркуну. Для приготування настою необхідно 1 склянку ретельно подрібненої рослини, або їх композицій залити 2 л окропу, кип’ятити на невеликому вогні протягом 20 хвилин, проціджений відвар вилити у заздалегідь заготовану ванну з температурою води 36°С. Тривалість гідропроцедури від 10-15 хвилин поступово збільшувати до півгодини. Курс складається з 10-15 ванн. Доцільніше приймати їх перед сном щоденно або через день.
Гідротерапевтичні сеанси потрібно проводити з дотриманням обмеженого дієтичного режиму: не можна вживати багато м’ясних та надто жирних продуктів, слід вилучити алкоголь, каву, прянощі. В харчовому раціоні мають переважати кисломолочні продукти, свіжі овочі, фрукти, чаї із детоксикуючих і сечогінних трав – брусниці, споришу, хвоща польового, ортосифону, петрушки.
Ігор ЩУЛІПЕНКО,
доктор медичних наук,
професор