ВАКЦИНА ВІД УСЯКОГО ГРИПУ?

0
375

Днями світ облетіла новина: у Великій Британії винайдено вакцину, котра раз і назавжди захищає людину від усіх відомих на сьогодні форм грипу. Отже, є супервакцина — панацея від вельми поширеної в світі вірусної недуги? Тож більше немає потреби щороку робити щеплення від грипу?
 Ось яку інформацію вдалося почерпнути із сайту інституту «Дженнер» Оксфордського університету, де розроблено і вже випробувано нову вакцину.
Представляючи універсальний засіб, її розробник — доктор медичних наук Сара Гілберт — назвала свій препарат «революційним». У чому полягає його принципова відмінність від досі наявних?
Річ у тому, що вірус грипу сам по собі схильний до мутацій, що породжує все нові й нові його штами. Зазвичай людський організм неспроможний боротися з «новачками», себто виробляти антитіла. Тож людство постійно потребує вакцин від дедалі нових і нових штамів грипу.
Так було і так ведеться дотепер. Бо всі досі розроблені у світі вакцини створено за одним принципом: вони діють лише на певні мутовані білки зовнішньої оболонки вірусу грипу. А білки, що знаходяться всередині самого вірусу, традиційні вакцини при цьому «не зачіпають», не вбивають.
 Однак саме ці, «внутрішні», білки є спільними, сказати б — первородними, для всіх без винятку форм грипу. Саме там запускається біологічний механізм мутації — появи нових штамів грипу. Тож британські дослідники спрямували вбивчу дію свого препарату на них. Саме завдяки цьому очікується, що нова вакцина стане ефективною у разі будь-яких мутацій вірусу грипу. Її вже навіть нарекли «супервакциною».
Після серії експериментів на тваринах вакцину випробувано на одинадцятьох здорових добровольцях. Їм зробили щеплення новим препаратом. Потім цим добровольцям, а також решті невакцинованих учасників експерименту в організм ввели віруси різних форм грипу. Експеримент засвідчив: вакцина чудово спрацювала. У щеплених добровольців організм відразу почав боротися з недугою — виробляти антитіла. А нещеплені «розкисли»…
 Однак, попри вельми обнадійливі заяви вчених, дослідження «супервакцини» на людях іще тривають. Тож її масовий серійний випуск не на часі. А в Україні, як сповістили журналістові в Міністерстві охорони здоров’я, — і поготів. Тож не поспішаймо відвертатися від «традиційних» вакцин.
Тим часом перший заступник голови Державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ Антон Парусов заявив: в Україні повільно, проте невпинно зростає захворюваність на грип. Зокрема, у Вінницькій, Донецькій, Дніпропетровській, Луганській та Сумській областях показники захворюваності вже перетнули епідемічний поріг. А на Донеччині, Чернігівщині, Львівщині та Харківщині лише впродовж останнього тижня зареєстровано чотири летальні випадки від грипу типу А/H1N1. Загалом, з початку зимового епідсезону в нашій країні від цього — свинячого — грипу вже померло 15 осіб.
Наведені факти, мабуть, змусять відповідальних громадян вживати запобіжні заходи. Ясна річ, робити щеплення від грипу вже пізно. Однак не забуваймо, що є чимало й народних, давно перевірених і вельми надійних, антигрипозних засобів. Приміром, щоб підтримати імунітет, цієї пори особливо важливо повноцінно харчуватись, висипатися досхочу, не допускати перевтоми, провітрювати помешкання, не нервувати та без крайньої потреби не тинятися в людних місцях, де можна наразитися на хвору людину.
Олена БЕГМА