НЕВРАЛГІЯ ТРІЙЧАСТОГО НЕРВА

0
628

Це захворювання характеризується сильними больовими нападами. Як правило, вони прострільні, колючі, як кажуть хворі, «ніби струмом б’є» з одного боку обличчя. Дуже рідко буває двобічна невралгія. Ці болі інколи виводять людей із нормального життєвого ритму. Оцінюються за найвищим ступенем десятибальної шкали. Відомі навіть випадки суїциду, коли люди, не знаходячи порятунку від страшного болю, накладали на себе руки.
— Невралгія трійчастого нерва — хвороба, яка справді спричиняє найсильніший біль у людському організмі, — розповідає директор Міжнародного центру нейрохірургії, член Асоціації нейрохірургів Великої Британії, кандидат медичних наук І. П. Курилець. — Він навіть сильніший від болю при будь-яких травмах чи онкологічних захворюваннях. При невралгії найбільше страждають чоло, щока та нижня щелепа. Цей біль подібний до розрядів електричного струму при спробі жувати, говорити, почистити зуби, просто відкрити рота. «Б’є струмом» і тоді, коли хворий виходить на вулицю і йому в обличчя дме холодний вітер. Тому ці люди майже не розмовляють або роблять це пошепки. Вони не можуть нормально харчуватись. Аби вийти на свіже повітря, кутаються, шиють спеціальні пристосування — якщо не вгамувати біль, то хоча б не посилювати його. Захворювання може тривати роками з періодами ремісії (коли біль тимчасово зникає). Часто хворі пов’язують це з якимись методами лікування, котрі вони застосовують. Але з часом біль поновлюється. Періоди ремісії дедалі коротшають, а періоди пароксизму (загострення) хвороби стають довшими. І поступово все це переходить у нападоподібний біль, який згодом може змінитися постійним.
— Які ж причини захворювання?
— Біль виникає внаслідок того, що подразнюється трійчастий нерв після виходу його зі стовбура головного мозку. Є кілька причин. Перша — великий контакт із трійчастим нервом однієї з судин головного мозку. Судина, торкаючись корінця нерва, передає на нього серцеву пульсацію. Саме це спричиняє напади шаленого болю в зоні іннервації (зв’язку з іншими органами). Інші причини — наслідки якихось інфекційних, запальних, алергічних захворювань. Скажімо, постгерпетична терапія, коли людина перенесла герпес і після цього сформувався стійкий біль. Як правило, ці люди роками страждають і не можуть позбутися хвороби.
— І все-таки, чи існує якийсь порятунок?
— Сучасна медицина пропонує прийом спеціальних препаратів, котрі значно зменшують біль. І якщо доза цих ліків невисока, а ефективність їх досить задовільна, то хворі можуть боротися з їх допомогою зі своєю недугою. Якщо ж ці препарати неефективні, то найбільш дієвим методом є блокада трійчастого нерва в овальному отворі. Я наголошую саме на цьому прийомі, бо він дуже простий і здебільшого призводить до усунення болю на кілька років. Цей ефективний метод має широке застосування у людей похилого віку або із супутніми захворюваннями. Звісно, щоб виконати цю операцію, треба мати неабиякі навички і спеціалізоване обладнання. Блокаду неможливо зробити в поліклініці і в неспеціалізованому стаціонарі. Цю технологію ми перейняли ще в 1996 році від британського нейрохірурга Річарда Гатфілда. А нейрохірург Генрі Марч (теж із Великої Британії) показав нам іншу технологію, коли між пульсуючою судиною і нервом встановлюється амортизаційна прокладка, яка зменшує вібрацію нерва і таким чином усуває хворобу назавжди. Цю операцію започаткував у Сполучених Штатах Америки відомий нейрохірург Пітер Джанетта, тому вона й називається його ім’ям. Операція ефективна, але є деякі хірургічні ризики. До того ж хворому треба робити невелику, але все-таки трепанацію черепа.
Ще один прогресивний крок у світовій медицині — лікування невралгії трійчастого нерва з допомогою лінійного прискорювача або гамма-ножа.
Пацієнтам, котрим перші дві технології не підходять, на трійчастий нерв можна діяти стереотаксичною радіотерапією — і біль потроху вщухне. Цей метод масово вживаний у нас, але з появою лінійних прискорювачів (сподіваюся, що скоро в Україні буде і гамма-ніж) є змога нехірургічним способом також допомагати пацієнтам.
— Кажуть, Міжнародний центр нейрохірургії є піонером у сучасному лікуванні невралгії трійчастого нерва.
— Саме так. Нині такі операції виконуються і в інших спеціалізованих клініках. Ми ж можемо надати допомогу в Києві або в іншій нашій клініці, яка розташована у місті Стрий Львівської області. Тому немає потреби хворим із Західної України їхати за сотні кілометрів до столиці.
Розмову вів
Микола ЮРЧИШИН