НАТАЛІЯ AТAMACb: «НЕРВОВА СИСТЕМА ЛЮДИНИ – БАРОМЕТР ЇЇ ХАРАКТЕРУ…»

0
286

Якщо говорити мовою народу, то всі хвороби, зазвичай, виникають “од нервів”. Це людська споконвічна аксіома. І над аксіомами, як відомо, не думають. Отже, фах лікаря-невролога набуває незаперечного авторитету — медик працює на випередження низки хвороб, рятуючи зі стану облоги виснажений організм пацієнта.
Саме про сучасний стан вітчизняної неврології — наш діалог із заслуженим лікарем України, неврологом Наталією Атамась.

ЦЯ СТРАЖДЕННА ГОЛОВА

— Провінційний лікар з популярного фільму „Формула кохання» стверджував, що „голова — предмет темний, і обстеженню не підлягає»…
— … Тільки тоді, коли не болить. Не варто жартувати з головним болем — своєрідним будильником пожежного стану організму.
— Одним із чинників головного болю є мігрень — хвороба, котра переслідує здебільшого кращу половину людства…
— Жінки, як відомо, звиклі до страждань. Надмірний головний біль, особливо в епіцентрі скронь, частіше з одного боку, призводить до нудоти, серцебиття, страхітливого звуко- і світлосприйняття. Затим настає фізичний дискомфорт. Мігрень виокремлюється двома формами хвороби — звичайною і з аурою. При з’яві першої у людини змінюється емоційний стан, виникає подразнення, збуджується апетит — хочеться солодощів… І тут-таки настає раптова відповідна больова атака, тривалість котрої — від 4 до 72 годин.
— Чого ж тоді чекати від мігрені з аурою?
—  Потенційний хворий слабне, німіє його рука або нога. Вимова стає ускладненою — розмову  вести  така людина  неспроможна.  Настає  „синдром Аліси”, коли навколишні предмети змінюються у хаотичних пропорціях. І це вже не казковий сюжет. Триває така напасть від 4 до 40 хвилин.
—  Які причини виникнення підступної хвороби?
—  Порушення нервової регуляції судинного тонусу — йде раптове звуження, а потім розширення   внутрішньочерепних кровоносних артерій — підживлювачів мозку.
Дійсно, жінки страждають десь утричі частіше од чоловіків, але мігрень практично відсутня як у вагітних жінок, так і у молодих матерів, гормональний статус яких стабілізується.

АСТЕНІЧНА БІДА

—  Наталіє Василівно, розтлумачте, будь ласка, симптоматику астенії — потенційної перевтоми…
— Астенічний синдром передбачає   слабкість,    порушення сну, м’язовий біль, подразнення, запаморочення, тобто патологічну ситуацію, котра визначається втомою та не зникає навіть після повноцінного відпочинку.
— Що може спричинити виникнення астенії?
—   Порушення   кровопостачання головного мозку, вітамінна нестача, хвороби обміну речовин, тривалі хвороби внутрішніх органів,  призабуті  інфекційні захворювання.
Спричиняє астенію виснаження будь-якого походження — емоційне, психічне та фізичне. Натомість порушується робота конкретної структури головного мозку — ретикулярної фармації, котра є так званим енергетичним центром.
Повноцінне харчування та повноцінний відпочинок — це перші необхідні складові консервативного лікування астенічного синдрому.

КОНФЛІКТНИЙ СТИЛЬ

—  Якою є загроза для хворого з вегето-судинною дистонією?
— Панічною. Так, я не обмовилась.   Саме такою   атакою  — страхом смерті, надмірним серцебиттям, тремтінням тіла наділені носії вегето-судинної дистонії.
—  Тож де криється корінь зла?
—  У дисфункції специфічних вегетативних центрів головного мозку. Ця хвороба родом з раннього дитинства — малеча конфліктна, часто хворіє. Згодом хвороба прогресує, гормональний збій змінюється хронічним стресом, емоційним потрясінням.
Окрім того, вегето-судинна дистонія може бути викликана захворюванням внутрішніх органів, інтоксикацією, черепно-мозковою травмою тощо.

ГІПОТОНІЧНИЙ ЗБЛИСК

—  Переважна кількість вегето-судинних пацієнтів є гіпотоніками — хворими зі зниженим артеріальним тиском.  Спадковість відіграє тут певну роль, але є ще відповідні захворювання — центральної нервової та серцево-судинної систем,  виразкова хвороба дванадцятипалої кишки, гепатит, анемія, хвороба Адісона…
— Виокремлюють первинну та вторинну гіпотонію…
—  До симптоматики первинної гіпотонії належать головний біль, схильність до непритомності, синдром хронічної втоми, запаморочення,  млявість,  чутливе серцебиття…
Вторинна гіпотонія — наслідок відповідного захворювання.

ГІПЕРТОНІЧНИЙ КРИЗ

—  Епідемія гіпертонії сколихнула суспільство…
—  Гіпертонія — підвищений тиск крові — є важкою судинною патологією. Звідси гіпертонічні кризи — різкі стрибки кров’яного тиску, порушення зору та функцій діяльності нирок, головного    мозку.    Відповідний специфічний букет втілюється в інсульт — крововилив у мозок, інфаркт міокарда або гостру серцеву недостатність.
Нині гіпертонія дуже „помолодшала” — підкошує тридцятирічних. Головний біль у зоні потилиці, шум у вушній раковині, погіршення пам’яті — все це ознаки безжального гіпертонічного синдрому. Потрібно полюбити свій організм, аби вийти переможцем у двобої з нищівною хворобою.
—  Причинами інсульту можуть бути…
—  Фактори ризику, котрі підлягають і котрі не підлягають корекції, зокрема, віку людини. Гіпертонія, атеросклероз, цукровий діабет,  ревматизм,  захворювання серця і, не дивуйтеся, навіть банальні, з точки зору пересічного читача, алкоголізм та тютюнопаління.
— Чи існує профілактика інсульту?
— Науковці з такої благополучної   держави,   як   Фінляндія, провели цікаве дослідження серед 26 тисяч чоловіків, які зловживають тютюнопалінням. Висновок   був   оригінальним   — вживання продуктів, збагачених магнієм, стає на перешкоді розвитку ішемічного інсульту. У чоловіків, які вживали найзначнішу  кількість  магнію  (близько 589 мг на добу), ризик ішемічного інсульту був на 15% нижчим, ніж у тих, що вживали найменшу його кількість (373 мг на добу). Водночас частота розвитку геморагічного інсульту визначалась однаковою  в обох групах.
—  Які саме продукти  містять мікроелемент магній?
— Горіхи, чорнослив, морська капуста, зелені овочі та досить популярне у народі соняшникове насіння.

ЗАГАДКОВИЙ АРАХНОЇДИТ

—  Наталіє Василівно, розкажіть, будь ласка, про утаємничене  захворювання  з незвичною назвою арахноїдит.
— Це рідкісна хвороба неврологічного типу, котра спроможна виникнути після гнійної ангіни, ускладненого грипу, отруєння чи травми. Арахноїдит — не що Інше, як запалення павутинної оболонки головного або спинного мозку.
Спинальний арахноїдит має симптоматику остеохондрозу і визначається у попереково-крижовому чи грудному відділеннях хребта.
Оптико-хіазмальний арахноїдит з’являється на перетині зорових шляхів, унаслідок запальних заражень зорового нерва.
Арахноїдит задньої черепної ямки спричиняється зараженнями або травматичними наслідками і призводить до зниження слуху та порушень циркуляції спинномозкової рідини, що викликає сильний головний біль з блювотою.
—  Видатний  невропатолог сучасності Володимир Берсенєв, який успішно усуває міжхребцеві грижі консервативним шляхом (за допомогою лише  шприца),  стверджує, що саме радіація розхитує    кісткові    структури. Страждають навіть діти…
—  Лікар Берсенєв – знакова людина для України. Його методи лікування – унікальні. А остеохондроз дійсно набув юного віку у самому прямому розумінні. Дітки ще тільки народилися, їм навіть року не виповнилося, а злощасна хвороба вже крокує поруч… Чорнобиль спричинив безліч проблем. Лікарі-неврологи опікуються проблематикою остеохондрозу — це захворювання є нині одним з найпоширеніших.
На мою думку, несприятливо діє на стан хребта у майбутньому, зокрема на кістково-хрящові структури, рання вертикалізація дитини. Сучасні матусі намагаються одразу поставити власних діток „струнко”, чого ніколи не робили наші прабабусі аж до шестимісячного віку дитинчати.
Роздуми на майбутнє
—  Сучасний світ інколи лякає відвертим цинізмом…
—  Ми самі господарі власних доль. Навчитись уникати стресових ситуацій чи неадекватних випадів з боку знервованого суб’єкта — першочергове завдання кожного з нас. Нервова система людини — барометр її характеру. І людина є щасливою доти, доки цей  барометр не розминувся з нею у часі.
Бесіду вів Ігор ЯВОРСЬКИЙ