СУНИЦІ-ПОЛУНИЦІ

0
359

Ягідний сезон у розпалі. І діти, і дорослі залюбки ласують коралово-червоними суницями. Чи полуницями? Визначимося з термінологією. Суниці (Fragaria vesca) — рослина родини розових, в Україні її чотири види дикорослої і три — культурні, які дехто неправильно називає полуницями. Є в нас і полуниці, але то дещо інша рослина, хоча й з цієї ж родини. Між іншим, лікарські властивості яскравіше виражені саме в суниць. Тож і ми послуговуватимемося цим терміном (ботанічно точнішим) з огляду на те, що народна медицина вважає лісові ягоди більш цілющими, ніж городні.
Ягоди суниці не тільки смачні і чудові в десертах, а й активний лікувальний засіб. Вони покращують апетит, сприяють засвоєнню їжі, дають потогінний і сечогінний ефект, нормалізують сольовий обмін, втамовують спрагу, сприяють кровотворенню. У народній медицині суниці здавна використовують при недокрів’ї та проносі у дітей. Їх також уважають прекрасним засобом для лікування авітамінозу, гіпертонії, подагри, атеросклерозу, маткових кровотеч. Якщо протягом сезону кожен день їсти ці ягоди, зміцнюється імунна система і стінки судин. Суниця діє як потужний протизапальний та протимікробний засіб. Її антимікробні властивості використовуються для лікування запальних захворювань носоглотки та усувають неприємний запах з рота. Суниця пригнічує розвиток вірусу грипу. Так що, ласуючи солодкими ягодами в літню спеку, ви забезпечуєте собі здоров’я у зимову холоднечу. Наявність у складі суниць йоду компенсує його нестачу в нашій повсякденній їжі і питній воді. Оскільки ягоди мають цукро¬знижувальні властивості, їх включають у харчування хворих на цукровий діабет. При захворюваннях нирок і сечових шляхів рекомендується весь сезон уживати ягоди суниці. Щодня треба з’їдати не менш як 400 грамів, а взагалі споживати їх можна без обмежень, якщо тільки у вас немає на них алергії. До речі, саліцилова кислота, яка міститься в ягодах, допомагає і при болях у суглобах. 200 г свіжих суниць — це 60 калорій, 4,6 г клітковини, 0 г жиру, 1,2 г білка, 14 г вуглеводів, 28 мг кальцію, 0,8 мг заліза, 20 мг магнію, 38 мг фосфору, 54 мг калію, 1,4 мг селену, 113,4 мг вітаміну С, 35,4 мікрограмів фолієвої кислоти, 54 мг вітаміну А. Настій із суниць рекомендується вживати як сечогінний, потогінний і послаблюючий засіб. Для цього беруть 2 ст. ложки свіжих ягід, заливають 200 г окропу, настоюють 30 хвилин у термосі, проціджують і приймають по півсклянки перед їдою. Крім того, суниця вбиває збудників кишкової інфекції, а також стафілококи, стрептококи, пневмококи.
А ось сім найголовніших причин полюбити суниці:
1. Ці ягоди омолоджують організм. У суницях переважають вуглеводи, які активізують обмінні процеси, змушуючи організм швидше оновлювати свої клітини.
2. Суниці мають властивість знижувати температуру. Також сприяють розрідженню крові. Для організму корисніші кислі суниці, тому не варто додавати до них цукор, а ліпше пом’якшити смак молочними продуктами — сметаною, вершками, молоком.
3. Суниці наповнюють організм енергією. До їх складу входить щавлева кислота, яку організм може використовувати як джерело енергії.
4. Суниці лікують дисбактеріоз. Полісахариди у сполуці з органічними кислотами сприяють нормалізації складу мікрофлори кишечнику, зменшенню виявів дисбактеріозу й виведенню з організму токсинів, важких металів та іншого непотрібного «мотлоху».
5. Суниці — живі полівітаміни. Регулярне їх уживання не дасть розвинутися сезонному зимово-весняному авітамінозу і поповнить організм вітамінами С, Е і групи В.
 Крім того, в суницях міститься велика кількість мікроелементів — марганцю, калію, кальцію, міді, кобальту, молібдену, причому в корисній і легкозасвоюваній формі.
6. Ягоди суниці підсилюють потенцію. Оскільки активізуються обмінні процеси та омолоджується організм, то створюються умови не тільки для ефективнішої й пліднішої праці, а й для інтенсивнішої сексуальної потенції. Цинк, який міститься в суницях, підвищує лібідо, тому є всі підстави вважати ці ягоди природною віагрою.
7. Суниці — природний косметолог. Якщо ягоди регулярно вживати в їжу та робити маски, це сприятиме оздоровленню організму й усуненню цілої низки проблем шкіри, волосся і нігтів.