Як швидко і назавжди позбутися варикозу

0
307

Варикоз – проблема, знайома багатьом. Розширені вени на ногах, відчуття важкості, біль, зміна кольору шкіри, поява ран… Чому не допомагають ліки, які існують дієві методи лікування варикозу і які з них найефективніші, розповідає лікар-хірург 

Сергій КРИЖАНОВСЬКИЙ.

— Чи можливо вилікувати варикоз ліками?

— Нині є досить багато медикаментів, які рекламуються як засіб від варикозу. Але медикаментозного засобу, який виліковує варикозну хворобу немає. Річ у тому, що варикоз за своєю суттю є механічною проблемою – це неспроможність клапанів у венах забезпечувати рух крові. Якщо клапани не працюють,  ліки цьому не допоможуть. Ніяк! Не допоможуть ні мазі, ні краплі, ні таблетки, ні уколи – жодні медикаменти.

— Чому клапани у венах перестають працювати?

— Причин є дуже багато. Варикоз можна отримати “у спадок”. У такому разі мова йде про вроджену проблему, коли клапани не працюють або погано працюють з народження або з дитинства.

Також варикоз може бути набутим протягом життя у результаті збільшення тиску на клапани. Це може бути, скажімо, наслідком стоячої роботи, надлишкової ваги, перенесеного тромбозу (коли тромб уразив вену і зруйнував клапан), малорухливого способу життя тощо. Часто варикоз виникає у вагітних, цьому сприяє поява надлишкової ваги.

Якщо клапани зруйнувалися, шансів позбутися їхньої неспроможності (наприклад, якщо людина приведе у норму свою вагу абощо) немає – клапани і далі не виконуватимуть свої функції. Але таким чином можна зменшити прояви варикозу! І я це часто рекомендую: насамперед – схуднути! 

— Як діагностують варикоз? 

— Чи достатньо оглянути пацієнта, щоб поставити діагноз?

Для того, щоб виявити варикоз, звісно, достатньо оглянути пацієнта. Адже у 90% випадків вени на ногах видно. Але що з ними робити, який спосіб лікування обрати – без додаткової діагностики з’ясувати неможливо! Основний метод діагностики у такому разі – це УЗД вен. Це специфічний вид УЗД, але від пацієнта жодної особливої підготовки він не вимагає.

—  Які існують способи лікування варикозу

— Існує п’ять-шість основних способів лікування варикозу. Серед них – введення у вену препаратів, так званих склерозантів або клею, руйнування лазером чи електрострумом, венектомія, тобто видалення вен. Усе це методики, завдання яких – зруйнувати або усунути вени, які не працюють. І тільки одна методика, яка вирішує проблему варикозу без видалення і без руйнування вен. Вона називається гемодинамічна корекція CHIVA. Аналогів цій методиці не існує. Вона базується на фізичних принципах руху крові в організмі. У зв’язку з тим, що при варикозі рух крові є патологічним, завдяки корекції CHIVA моделюється кровотік, який дозволяє венам відправляти кров у правильному напрямку й усунути застій крові. І це без видалення вен!

—  Як відбувається ця процедура?

— Спершу я оглядаю пацієнта за допомогою УЗД, аби обстежити прояви варикозу і виявити місця, де є неспроможні клапани, звідки, власне, починається проблема. Залежно від результатів обстеження обираю тактику лікування. Далі відзначаю проблемні місця і під місцевим знеболенням проводжу корекцію. Орієнтовно через годину після процедури пацієнт встає і йде додому. Потреби у госпіталізації немає. Далі треба зробити кілька перев’язок, а через 10 днів зняти шви. Після корекції CHIVA рубців або зовсім не видно,  або  вони майже не помомітні, адже вони дуже маленькі.

— Чи є потреба обмежувати фізичні навантаження після операції?

— Усе залежить від самопочуття. У перші дні можливий незначний дискомфорт, однак він не є критичним і не впливає на звичний спосіб життя. У мене були пацієнти, які через два-три дні грали у футбол! Аби дізнатися, чи все добре, чи немає якихось негативних проявів, я намагаюся кожні три місяці комунікувати зі своїми пацієнтами. Вони не потребують мого нагляду, просто я про них турбуюся.  

 — Скільки триває ефект після гемодинамічної корекції CHIVA і як швидко він стає помітним?

— Корекція має на меті досягнути подвійного результату: косметичного (візуального) і медичного ефекту (усунення болю, різноманітних неприємних відчуттів, корчів, набряку, зміни кольору шкіри тощо). 

Косметичний ефект не завжди помітний одразу і не завжди повністю. Але медичний, лікувальний ефект є одразу. Уже через один-два дні після операції людина почувається набагато краще, адже зникають неприємні прояви варикозної хвороби.

Щодо тривалості ефекту. Гемодинамічна корекція CHIVA – це єдина методика, яка дозволяє не руйнувати вени. У разі, коли застосовують будь-які інші методики, вени руйнують (лазером, струмом, клеєм тощо) або видаляють. А вони організму необхідні! Йому потрібне все, що в нього є, адже немає у нас зайвого пальця, ока чи якогось органу! І коли видаляють вену, організму доводиться перебудовуватися, розширювати інші вени в іншому місці. І тому варикоз повертається, виникає рецидив захворювання.  

Натомість при гемодинамічній корекції CHIVA вени не видаляються і не руйнуються, тож організму не треба перебудовуватися, шукати обхідні шляхи, відтак варикоз не повертається. Тому ефект після CHIVA довготривалий. Це доведено.

— Яким пацієнтам показана гемодинамічна корекція і кому ви не рекомендуєте її робити?

— Гемодинамічна корекція показана усім, хто має варикозну хворобу. Але я не оперую пацієнтів, у яких немає проявів. Тобто якщо є варикозне розширення вен, але воно не турбує, не дає симптомів, окрім косметичного недоліку, я у такому разі пацієнта не оперую. 

Адже кожна операція – це втручання в організм, і якщо організм не просить – навіщо здійснювати втручання? Але якщо є прояви варикозної хвороби, тобто організм просить про допомогу, – операцію треба проводити обов’язково. Тому що інших способів лікування, окрім усунення неспроможності клапанів, на даний час нема.

— Якщо не лікувати варикоз, які можуть бути наслідки?

— Перше, що треба сказати, це те, що від варикозу не вмирають. Це не смертельна хвороба, але вона дуже неприємна, бо призводить до руйнування тканин у ногах: і суглобів, і тканин гомілки, і шкіри. Тому утворюються рани, змінюється колір шкіри, інколи руйнуються суглоби ступні. Ці проблеми не завжди пов’язують із варикозом, але насправді зв’язок є.

— Чи можна застосовувати CHIVA для лікування людей у зрілому віці?

— Обмежень за віком немає. CHIVA можна застосовувати хоч у 80! Навпаки, ця методика навіть бажана для людей літнього віку, адже не вимагає загального наркозу (усе відбувається під місцевим знеболенням) і немає потреби довго лежати після операції (а у старшому віці важливо рухатися, бо це зменшує ризик тромбозу).

— Коли найкраще робити операцію? Чи є якийсь оптимальний час?

— Для хірурга немає значення, коли оперувати. А от для пацієнта, для максимально комфортного реабілітаційного періоду найкраще планувати операцію на прохолодний період року – осінь, зиму, весну. Хоча протипоказань для проведення операції у літню пору немає. 

Через два дні після операції людина може повертатися на роботу (якщо це не важка фізична праця). Якщо, скажімо, операцію запланувати на п’ятницю, в понеділок людина зможе іти на роботу!

 Інна СЕМЕНЮК