Чому так важлива своєчасна діагностика рівня холестерину

0
282

Про небезпеку високого рівня холестерину в крові попереджають вітчизняні медики і закликають регулярно вимірювати цей показник. Як це робити? Яка його норма і як виміряти?

За аналізом крові з вени, згідно з вітчизняними стандартами, нормою вважається показник, що не перевищує 5,2 ммоль на літр, тоді як європейські медики знизили його до 5. Зазначимо, що особам із цукровим діабетом, гіпертонією, ішемічною хворобою серця бажано мати ще нижчі показники.

Щоправда, найінформативніший метод діагностики холестерину та його фракцій — ліпідограма, за якою можна визначити схильність до атеросклерозу.

Для цього вранці натще беруть у пацієнта кров на аналіз. Найважливішим є показник фракції низької щільності, який свідчить про відкладання холестерину всередині судин. Він має бути менш ніж 2,6. Ліпопротеїн високої щільності — так званий корисний холестерин — у нормі має бути приблизно 1 ммоль. Так от, за результатом звичайного аналізу крові загальний рівень холестерину може перебувати в межах норми, тоді як ліпідограма свідчитиме, що показник фракції низької щільності зависокий.

Чи можна знизити рівень холестерину? Звісно. Для цього потрібно бодай започаткувати ранкові зарядки й упровадити піші прогулянки, адже під час спалювання жиру знижується й рівень «шкідливого» холестерину, який є його часткою. До підвищення рівня холестерину призводить часте споживання м’ясних страв, зокрема субпродуктів (серця, легенів, печінки, нирок), масла, домашнього молока, сметани, майонезу, жирних сортів твердих сирів, яєць.

А може, варто взагалі відмовитися від цих продуктів, тоді й не буде причин непокоїтися?

Це хибна думка. Річ у тому, що певний рівень холестерину таки потрібен нашому організмові. По-перше, як енергетичний матеріал для центральної нервової системи, по-друге, як захисник судин. Щойно в якомусь місці судина пошкодилася, холестерин ніби заклеює її, відновлюючи цілісність. Але якщо рівень холестерину збільшується, тоді на уражену ділянку судини скеровуватиметься надмірна його кількість. У результаті там утвориться бляшка, яка згодом може кальцифікуватись і відірватись, а це шлях до атеросклерозу та інсульту. Якщо ж холестеринова бляшка потрапляє у звужену судину, перекриваючи її, розвивається інфаркт (серця, мозку, нирки, легені — залежно від того, судину якого органа вона закупорить).

Є ще один нюанс: за умов підвищеного рівня холестерину обов’язково слід контролювати кров’яний тиск. Коли він зростає, то холестерин швидше всмоктується в стінки судин.

Відомо чимало випадків, коли людина веде здоровий спосіб життя, а показники холестерину в неї високі. Йдеться про пацієнтів, які мають спадкову схильність до посиленого утворення холестерину. Тоді лікар призначає лікування статинами чи препаратами на рослинній основі. Щойно рівень холестерину прийде в норму, приймання медикаментів може бути припинене.

Тарас ЧАБАН,

Кардіолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here