Знову віз попереду

0
937

Обгортки, пакети, засипані недопалками зупинки громадського транспорту… Містяни викидають усе це з вікон і балконів просто на газони. Завалені непотребом лісосмуги та яри… На жаль, такі явища стали звичним елементом нашої «культури». І не варто в усьому звинувачувати комунальні служби — ціла армія двірників не встигатиме прибирати непотріб, якщо самі українці не почнуть себе поводити як цивілізовані громадяни.
Самими плакатами «Дякуємо за чисте довкілля» народ не перевиховаєш. Потрібні й інші методи, зокрема каральні. А сьогодні у чинному Кодексі України про адміністративні правопорушення взагалі відсутня стаття, яка б передбачала відповідальність за «сміттєві» правопорушення. А розміри штрафів і механізм їх призначення передбачені іншими статтями цього Кодексу, що регулюють проблему засмічення, недостатньо дієві.
Водночас прикладів успішної боротьби із засмічуванням у світі чимало. Наприклад, у Сінгапурі за кинутий на тротуар недопалок (навіть якщо він просто не долетів до урни) штрафують на суму, еквівалентну 650 доларам США. На наші гроші за нинішнім курсом це 16 770 гривень! Уявіть, такий високий штраф дав змогу Сінгапуру набути статусу найчистішого міста планети. Також у Лондоні завдяки підвищенню штрафу до 160 дол. за кинутий недопалок у недозволених місцях теж істотно почистішали вулиці. А штрафні гроші влада використовує на придбання нових урн і фінансування кампанії про шкоду куріння…
У Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення» (щодо викидання відходів у неналежних місцях)». Якщо він буде ухвалений (а зробити це депутати обіцяють уже цієї осені), то за викидання будь-яких відходів поза урну чи контейнер для сміття порушник заплатить від 20 до 50 не-оподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 340 до 850 грн. А попадеться на тому ж удруге — викладе з власної кишені вже від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів: 850-1700 грн. Гроші стягуватимуться через суд.
На перший погляд, законопроект дуже потрібний і затребуваний у суспільстві. Може, хоч високі штрафи зупинять тих, хто знічев’я засмічує довкілля.
Проте дуже скидається на те, що ця законотворча ініціатива є черговим виявом популізму. Запровадять шалені штрафи, а хто безпосередньо ловитиме правопорушників? Може, патрульна поліція? Сумнівно. Жодна патрульна машина оперативно не виїде на виклик-оповіщення про те, що якийсь там громадянин кинув недопалок не туди, куди треба. Й інспектори з охорони довкілля цим навряд чи займатимуться, адже через браконьєрів у них повно роботи у лісах та на водоймах.
Не перший рік точаться розмови про створення муніципальної поліції, до обов’язків якої, зокрема, належатиме боротьба за чистоту вулиць. Але ж коли це ще буде! Тож перш ніж приймати подібний документ, авторам цього законопроекту, який, за їхнім задумом, найближчими роками має перетворити Україну на такий собі європейський Сінгапур, краще б почати із закону про муніципальну поліцію. Звичайно, це складніше, і піару менше…
До речі, законів, фактично нульових за ККД, наш парламент наприймав, як кажуть, хоч греблю гати. Взяти хоча б ухвалений Верховною Радою на початку року закон про збільшення одразу в п’ять разів адміністративних штрафів за викидання сміття у лісах. Зелені масиви так само потопають у непотребі. А закон щодо посилення заходів для боротьби з курінням? Подивіться, знову ж таки, на зупинки, зайдіть у кафе, пройдіться підземними переходами… Отож бо й воно.
Олена КОЩЕНКО