Поки Білий дім прагне зберегти економіку США, бізнес-серце світу Нью-Йорк зазнає лиха: щедро фінансована американська медицина не може впоратися з катастрофічною кількістю хворих.
Протягом трьох останніх тижнів житель Нью-Йорка Баррі Міллер рідко виходить з дому, уникає громадського транспорту і не користується таксі. А коли все ж вибирається в магазин, то спостерігає дивну картину: вічно вируючі вулиці Великого яблука практично порожні.
«Місто, яке ніколи не спить, перетворилося на власну тінь; будівлі залишилися, а жителі раптово розчинилися, — зітхає Міллер. — Це страшно».
Коли коронавірус став стрімко поширюватися в Сполучених Штатах, 8-мільйонний Нью-Йорк виявився епіцентром зараження. 27 березня Америка зафіксувала рекорд за числом інфікованих коронавірусом, перегнавши Китай та Італію. Тепер тут уже понад 160 тис. хворих COVID-19, і більше третини з них — у штаті Нью-Йорк.
Щоб зупинити завезені випадки, в середині березня США обмежили авіасполучення з Європою. Уряд рекомендував американцям залишатися вдома, а влади штатів ввели власні обмеження. Нью-Йорк одним з перших закрив школи, ресторани, музеї, театри, церкви і непродовольчі магазини, проте, мабуть, пізно: епідемія вже набрала темп, і незабаром лікарні мегаполісу виявилися переповнені.
Щоб збільшити кількість місць для важкохворих, тепер в Нью-Йорку розгортають польові госпіталі, а в порту пришвартовано госпітальне судно на 1 тис. ліжок. У дворах медустанов з’явилися вантажівки з холодильними установками, які заміняють морги. А соціальні мережі затоплені відеозверненнями виснажених важкими змінами лікарів і медсестер, які розповідають про брак засобів захисту і обладнання, а також закликають співгромадян дотримуватися карантину, щоб скоротити навантаження на лікарні.
Тим часом в Білому домі не мають наміру переходити до більш суворих заходів і обмежувати переміщення громадян: там побоюються, що жорсткі заходи ізоляції завдадуть потужного удару по економіці, впевнене зростання якої в 2017—2019 роках вважається головним козирем Дональда Трампа на виборах у листопаді.
«Ми не можемо допустити, щоб лікування стало гірше, ніж сама проблема», — сформулював свою позицію президент-республіканець.
Прагнучи зберегти високі економічні показники, Трамп пообіцяв відновити ділову активність в країні до Великодня 12 квітня, проте потім заявив про продовження антиепідемічних заходів до кінця місяця. Не дарма: за підрахунками Ентоні Фаучі, голови американського Інституту алергії та інфекційних хвороб та радника Білого дому, навіть з дотриманням карантину коронавірусом у США заразилися мільйони громадян, і від 100 тис. до 200 тис. з них помруть, зокрема через ьрак апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ).
«Ситуація, яка зараз розгортається в Нью Йорку, — вкрай драматична, і вона може повторитися в інших точках по всій країні», — прогнозує доктор Майкл Остерголм, директор Центру досліджень і політики у сфері інфекційних захворювань в Університеті Міннесоти.
Американська система охорони здоров’я не готова до епідемії, що накриває країну, вважає Остерголм, і тепер головним завданням уряду він називає створення національної стратегії, яка допомогла б стримати поширення коронавірусу.
«Нам критично потрібна дорожня карта, щоб розуміти, як діяти далі, адже все це закінчиться ще не скоро», — підкреслює експерт.
Апокаліпсис: початок
Типовий Нью-Йорк — це галасливі вулиці, де перегукуються пішоходи, сигналять таксисти, а під ногами чути гул поїздів метро. Таким описує своє місто Крістофер Міллер, журналіст американського інтернет-видання BuzzFeed News з Брукліна. Коли він в середині березня повернувся додому після двомісячного закордонного відрядження, то побачив іншу картину.
«На вулицях дуже тихо, чути навіть звуки природи: спів птахів, шелест дерев під вітром, — розповідає Міллер. — Це страшно, нагадує початок фільму про апокаліпсис».
Після того як в Нью-Йорку був введений карантин, більшість городян дотримуються соціальної дистанції, продовжує Лора Сермасан, викладач Міського університету Нью-Йорка. І хоча завжди є ті, хто порушують правила, за дисципліною пильно стежить поліція, а після восьмої вечора патрулювання вулиць посилюється.
Хоча міжміське сполучення в штаті як і раніше відкрите, Центри з контролю і профілактики захворювань закликають жителів Нью-Йорка і сусідніх з ним штатів Нью-Джерсі і Коннектикут в найближчі два тижні утриматися від заміських поїздок. А усім, хто виїжджає з Великого яблука, рекомендують після прибуття самоізолюватись.
Ще одна тактика на озброєнні у влади штату Нью-Йорк — організація зон стримування. Так, після того, як спалах коронавірусу було зафіксовано в районі синагоги міста Нью-Рошелл, там були заборонені будь-які збори і почалося масове тестування тамтешніх жителів на коронавірус. За словами місцевої влади, це суттєво допомогло сповільнити поширення інфекції в цьому районі.
Власні обмеження ввела також влада Каліфорнії, яка займає друге місце в США за кількістю хворих COVID-19. Тут закриті всі освітні та розважальні установи, кафе, ресторани і непродовольчі магазини, заборонені будь-які збори і масові заходи.
«Вулиці спорожніли, люди намагаються уникати один одного, тримаючи дистанцію, і це вкрай незвично», — говорить 28-річна Торі Кларк із Лос-Анджелеса.
Так само, як автотраси, завмерло політичне життя країни. Епідемія практично поставила на паузу президентську гонку, констатує Крістофер Міллер. У ряді штатів скасовують або переносять праймеріз, а кандидати переводять свої передвиборчі кампанії в інтернет. Зробити це вкрай непросто, враховуючи традиційно публічний формат передвиборчих зустрічей, зазначає журналіст.
Поки аналітики не беруться прогнозувати, як епідемія позначиться на результатах президентських виборів. Підхід чинного президента до боротьби з коронакризою отримує різні оцінки.
За словами Баррі Міллера, багато американців нажахані тим, як Трамп спочатку проігнорував загрозу. Хоча відразу кілька опитувань стверджують: близько половини американців схвалюють підхід президента.
За усередненими даними декількох досліджень, рейтинг схвалення президента в кінці березня досяг 47% — найвищого показника з моменту його вступу на посаду. Втім, аналітики дослідного центру Gallup Presidential Job Approval Center вважають таку динаміку закономірною: рівень підтримки попередніх американських президентів у кризові моменти — наприклад, Джорджа Буша після 11 вересня або Джиммі Картера на початку кризи із заручниками в Ірані — переживав більш різкий підйом.
Поки ж карантинні обмеження, введені в половині американських штатів, оцінюються як заходи середньої суворості — так вважають в Оксфордському університеті США, де відстежують реакції світових урядів на епідемію. Зі 100 можливих балів Америка у цій дисципліні здобула лише 60, тоді як показник європейських країн з високим рівнем поширення інфекції — Франції, Іспанії та Італії — склав від 80 до 90 балів.
Бізнес на карантині
Кларк з Лос-Анджелеса працює торговим представником у компанії, яка допомагає власникам малого бізнесу залучати клієнтів. Якщо до карантину вона особисто приїжджала до підприємців, то тепер перейшла на віддалений режим роботи, озброївшись телефоном і ноутбуком.
Кларк визнає: роботи стало менше, і багато бізнесменів — власників кафе, невеликих магазинів, ресторанів та автомийок — не йдуть на контакт.
«Практично всі невеликі бізнеси зараз закрилися на карантин, і власники переживають, чи зможуть відкрити їх знову», — пояснює Кларк. Саму її думки про майбутнє американської економіки лякають навіть більше, ніж коронавірус. Кларк турбується за свою роботу і бізнес своїх родичів і друзів. Її товариш, який займався організацією свят та інших заходів, вже став безробітним.
І не він один: за тиждень з 16 до 22 березня по виплати з безробіття звернулися 3,3 млн американців, в 15 разів більше, ніж в кінці лютого. Це 38-річний рекорд, підкреслюють аналітики. Тоді як індекс споживчих настроїв впав до трирічного мінімуму: зі 101 в лютому до 89 в березні.
Щоб стимулювати економіку в умовах кризи, американський конгрес затвердив безпрецедентний пакет допомоги сім’ям, робітникам і бізнесу в сумі $2,2 трлн. З цієї суми невеликим компаніям будуть виділені дотації на виплату зарплат під час карантину, а кожен дорослий житель США отримає $1,2 тис. одноразової допомоги плюс по $500 на кожного з дітей.
Однак і цей захід не заспокоює економістів. За їхніми прогнозами, наслідком епідемії в США стане скорочення числа робочих місць, уповільнення виробництва і зростання ВВП. Якщо в листопаді 2019 року аналітики Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) розраховували, що в 2020-му американська економіка виросте на 2,3%, то в березні вони переглянули свій прогноз, знизивши очікування до 1,9%.
Через карантинні заходи роботу втратили або втратять в найближчому майбутньому мільйони співробітників індустрії сервісу і ритейлу. А за даними консалтингової компанії Tourism Economics, тільки туристична індустрія США в 2020-му недоотримає $24 млрд через те, що 8,2 млн туристів не приїдуть в Америку.
Самі американці вже сьогодні намагаються підтримати власників малого бізнесу. Так, Кларк з Лос-Анджелеса двічі на тиждень замовляє вечері в найближчому тайському ресторанчику, оплачує доставку круасанів і напоїв з улюбленого кафе, а овочі їй доставляє підприємець, який до епідемії подавав сніданки у своїй невеликій закусочній. З введенням карантину він зайнявся продажем фермерських продуктів.
Помилки системи
Днями, прогулюючись по Брукліну, Крістофер Міллер зауважив незвичайну споруду біля лікарні — тут з’явився білий намет. У таких тимчасових палатах лікарі нью-йоркських клінік приймають пацієнтів з підозрою на коронавірус, щоб уникнути поширення інфекції в переповнених лікарняних коридорах. Зустрічаючи пацієнтів у повному захисному екіпіруванні, медики проводять тест на коронавірус, аналізують симптоми і, залежно від тяжкості стану, приймають рішення про госпіталізацію.
У дефіциті тут не тільки приміщення для приймання інфікованих хворих. За словами губернатора штату Нью-Йорк Ендрю Куомо, місцевим медичним закладам не вистачає тисяч апаратів ШВЛ, а запасу засобів індивідуального захисту для медиків вистачить лише до 9 квітня.
В цілому по Америці ситуація нітрохи не краще: за даними Асоціації респіраторної терапії, кількість апаратів ШВЛ у США не перевищує 100 тис. Практично стільки ж налічується фахівців з респіраторних захворювань. Тобто обладнання і лікарів вистачить на лікування максимум 135 тис. пацієнтів одночасно, підраховують в американському Товаристві реаніматологів.
Про критичну ситуацію в клініках говорить і Сермасан, яка колись працювала помічником фізіотерапевта. Тепер, спілкуючись з колишніми колегами, вона переконується: лікарні Нью-Йорка виявилися не готові до спалаху вірусу.
«Медичний персонал перевантажений, виснажений, наляканий і панікує; не вистачає засобів індивідуального захисту, співробітників і апаратів ШВЛ», — переказує вона слова колег.
З нею погоджується і Крістофер Міллер. «Лікарі описують те, що відбувається, як нічний кошмар; тільки в одному госпіталі від COVID-19 за день померли 13 пацієнтів», — каже журналіст.
І все це незважаючи на те, що в США діє складна система медичного страхування і лікарні забезпечені щедрим фінансуванням. Витрати на охорону здоров’я тут вище, ніж в інших розвинених країнах: в 2018 році вони досягли 17% американського ВВП, або $10,6 тис. на рік на душу населення. Для порівняння: середній показник розвинених держав — членів ОЕСР становить менше 9% ВВП. Однак навіть щедро фінансуована система охорони здоров’я не витримує напливу хворих, констатують експерти.
Та й медична страховка є не у всіх американців: 27,5 млн жителів країни не застраховані, підраховують в державному бюро перепису населення. І хоча з початком епідемії Білий дім обіцяв робити тести на коронавірус безкоштовно, плата за лікування не скасована. За підрахунками фахівців FAIR Health, агрегатора цін на медичні послуги в США, шість днів стаціонарного лікування від COVID-19 пацієнтові без страховки обходяться в середньому $73 тис.
Хоча за підрахунками укладачів рейтингу Global Health Security Index, система охорони здоров’я США підготовлена дати відсіч спалаху вірусу краще, ніж будь-яка інша, вже зараз вона проходить випробування на міцність.
«Америка опинилася в такому становищі через дві основні помилки: пізнє інформування громадськості та недостатнє тестування на вірус», — переконаний Метт Бойс, старший науковий співробітник Центру глобальної охорони здоров’я і наук про здоров’я в Джорджтаунському університеті. Почни медики перевіряти потенційних заражених раніше, влади штатів мали б краще уявлення про швидкий розвиток ситуації і могли б діяти оперативніше, щоб приборкати спалах, пояснює він.
Американський уряд занадто пізно відреагував на загрозу, погоджується з колегою Остерголм, згадуючи про те, як на початку року багато хто був упевнений, що епідемія обмежиться Китаєм. Уже тоді американські чиновники та експерти у сфері охорони здоров’я стежили за коронавірусом і говорили про необхідність діяти, але уряд їх ігнорував і висміював, применшуючи загрозу.
«Тепер ми сподіваємося, що зможемо приборкати епідемію, але порятунок настане лише коли з’явиться вакцина», — каже Остерголм.
Анна Павленко
На фото: госпітальне судно USNS Comfort прийматиме хворих без діагнозу COVID-19, щоб розвантажити лікарні Нью-Йорка.