І БОГ СТВОРИВ ЖІНКУ…

0
510
img

А потім її вдосконалений варіант — Бріжит Бардо. 28 вересня славетна акторка відзначила 75–річний ювілей

У повоєнному європейському кіно були три найбільші зірки прекрасної статі: італійки Джина Лоллобріджида та Софі Лорен і француженка Бріжит Бардо. Із цього тріо Бардо зажила найбільш скандальної слави, оскільки ламала бар’єри суворих суспільних умовностей та моральних табу 50–60–х років. І ось колишній «секс–революціонерці» виповнюється вже 75 — добра нагода згадати «бойових шлях» визначної акторки.

Лоліта і її Пігмаліон: батьки були проти, а дід грюкав по столу

Бріжит Бардо народилася 28 вересня 1934 року в Парижі, в родині Луї Бардо, який займався продажем скрапленого газу в балонах. Бріжит змалку брала уроки танців, мріяла стати танцівницею. У своїх спогадах Бардо зазначає, що почувалася в дитинстві потворною та некоханою, хоча її мати Анна–Марія ставилася до доньки з любов’ю, прилаштовувала у найкращі школи.

У неповні 15 років фото Бріжит з’явилося на обкладинці провідного французького жіночого журналу «Ель». Дивне поєднання рис дитини та дорослої жінки на цьому знімку привернуло увагу молодого кінематографіста українсько–французького походження Роже Вадіма, який на той час був асистентом відомого метра режисури Марка Аллегра. Вадім став і наставником, і першим коханцем юної модельки. Батьки Бріжит були проти їхнього шлюбу, але нарешті погодилися — за умови, що донька стане на весільний рушник, коли їй виповниться 18.

Вадім і Бардо побралися 1952 року, а розлучилися за спільною згодою у 1957–му. Цей період був дуже плідним для обох у сенсі творчості. Хоча, слід сказати, батьки Бріжит дуже протестували проти рішення дочки обрати акторський фах. Крапку в родинній сварці поставив дід, який грюкнув кулаком по столу і сказав: «Якщо вона бажає стати курвою, то стане нею і без кіно».

Бріжит дебютувала в кіно в стрічці Жана Бойера 1952 року Le Trou Normand. А до головних ролей доросла у 1955–му. Загальнофранцузька та світова слава прийшла до Бардо миттєво — завдяки ролі в режисерському дебюті Роже Вадіма «І Бог створив жінку». У кар’єрі акторки це був 17–й фільм.

Успіх стрічки був приголомшливим. Завдяки зусиллям чоловіка Бріжит перетворилася на новий, ще не знаний у світовому кінематографі тип секс–символа: дитини за природою, що реагує на поклик почуттів, грайливої киці, для якої найвищою заповіддю є кохання. 22–річна на той час красуня виконувала роль 17–річної німфоманки, котра руйнує життя всім чоловікам, що оточують і кохають її.

Марка ББ прибутковіша від «Рено»

Артистичний успіх ішов у парі з комерційним. У США французькі фільми тоді не демонстрували у великому прокаті — кіномани могли переглянути їх хіба що в кіноклубах. Бардо одноосібно вивела французькі фільми на великий екран Америки. Завдяки Бріжит французькі фільми стали прибутковим експортним товаром, як французькі вина, сири та парфуми. У роки найбільшої слави Бардо експорт її фільмів приносив такі ж прибутки, що й експорт автомобілів «Рено».

Нову суперзірку звали просто ББ. Американці вже мали на той час Мерилін Монро, але не здогадалися використати ефект ініціалів ММ як потужний рекламний інструмент. Це вже слідом за ББ світові медіа розпочали називати Клаудію Кардінале КК, а Сімону Синьйоре — СС.

Усі дівчата того часу прагнули мати такі, як у ББ, блакитні джинси, що підкреслювали стрункі ноги, та осину талію. Бріжит була ідеалом краси для юного Джона Леннона. Ім’я секс–символа 50–60–х згадується в хітах багатьох відомих виконавців, зокрема The Who, Боба Ділана, Елтона Джона та багатьох інших. Менш відомо, що ББ й сама мала хороший голос і в 60—70–х роках записала багато пісень.

І в наступних своїх фільмах Бардо вдало розробляла цю золоту жилу — образ одночасно і ніби невинної, і дуже спокусливої кралечки. Чоловіки від Мису Доброї Надії до Гренландії ціпеніли, коли вона з’являлася на екрані, прикрита тільки рушником. Або виходила з ванни в самих трусиках. Або з’являлася на пляжі в бікіні (до речі, цей тип купальника здобув популярність у всьому світі саме завдяки його «пропаганді» нашою героїнею).

Зіркові коханці

Культ особи французької кінобогині активно підживлювався фактами і чутками з її приватного життя. ЗМІ розносили їх із надзвичайним задоволенням (і прибутками). Короткотривалі любовні інтрижки, триваліші романи, шлюби і розлучення не давали публіці розслабитися. Коханцями ББ були актори Уоррен Бітті, Ален Делон (вони підтримують дружні стосунки й зараз), Жан–Луї Трентіньян (партнер по фільму «І Бог створив жінку»), Шон Коннері (вони разом знімалися у вестерні «Шалако»), Жан–Поль Бельмондо, Марчелло Мастроянні (партнер по фільму 1962 р. «Приватна справа»), Семі Фрей, письменник Джон Гілмор, скульптор Мирослав Брожек, французькі співаки Жільбер Беко, Серж Генсбур і Саша Дістел та лідер рок–групи «Роллінг стоунз» Мік Джаггер.

Шлюби і розлучення

Бріжит вдруге вийшла заміж у 1959 році за молодшого від неї на два роки красеня Жака Шар’є. Вона зійшлася з ним на зйомках популярної комедії «Бабетта йде на війну». Однак інтелігентний актор, який чудово розбирався в мистецтві й захоплювався керамікою, недовго насолоджувався примхами своєї «кішечки». Невдовзі вони стали для Жака просто нестерпними — чоловік дійшов до межі нервового розладу і намагався накласти на себе руки. Саме в цьому шлюбі у 1960 році з’явилася єдина дитина Бріжит — син Ніколя–Жак, а через два роки шлюб із Шар’є розпався.

Бріжит не приділяла дитині жодної уваги, бачила сина вряди–годи. Пізніше вона визнає: «Мені тоді була потрібна мама, а не дитина».

Наступним чоловіком Бріжит у 1966 році став німецький мільйонер–плейбой Гюнтер Сакс. Тепер уже Бардо почувалася зайвою і зрадженою, тому після трьох років і цей шлюб розпався.

Майже повністю вичавивши сік із лимона «секс–кішечки», в 1960–х роках Бардо та режисери, з яким вона працювала, почали культивувати образ «блондинки, що має мізки». Свідчення цього — зрілі й переконливі драми «Правда» та «Відраза» (другий фільм був своєрідним коментарем до шлюбу Бардо з Жаком Шар’є). Ролі ББ 60–х років були різноплановими й цікавими, хоча їй так ніколи і не вдалося повторити успіх найкращого фільму своєї кар’єри — «І Бог створив жінку».

Бардо зберігала свою гламурну славу і на початку 70–х. Преса надалі обожнювала її. Але на зйомках недолугого фільму «Повчальна і весела історія Коліно Трусс–Шеміс», 45–го в її кар’єрі, акторка поставила собі запитання: «Що я тут роблю?» І в лютому 1974 року Бардо офіційно оголосила, що припиняє кар’єру в кіно. Спочатку цю заяву вважали черговою примхою зірки. Але вона дотрималася слова.

Бріжит вирушає на війну. За тварин

У 1976 році ББ заснувала «Фонд захисту тварин, що страждають». Вибір був не випадковим, бо Бардо ще в молоді роки стала вегетаріанкою, а в 1962–му виступила з першою публічною заявою про потребу більш гуманного забою худоби на м’ясокомбінатах. Наполегливість Бріжит увінчалася успіхом: французький парламент ухвалив відповідний закон, відомий під назвою «Закон Бардо».

Завдяки активній і навіть маніакальній посвяті тваринам ББ не сходить зі стрічок новин і на «пенсії». У 1987 році вона зібрала для фонду 500 тис. доларів, виставивши на аукціон свої коштовності.

Фонд, який носить ім’я знаменитої кінозірки (адреса в інтернеті: FondationBrigitteBardot.fr), підтримують майже 50 тисяч однодумців Бардо з півсотні країн світу. ББ є постійним головним болем для чиновників тих країн, звідки надходять повідомлення про негуманне ставлення до тварин.

Відчайдушні акції Бардо на захист тварин поєднують святу наївність із відвертою агресивністю. Зокрема, вона публічно образила свою ровесницю Софі Лорен за те, що колега полюбляє натуральні хутра.

За наполегливість та послідовність у справі «братів наших менших» Бріжит Бардо у 1985 році відзначили найвищою нагородою Франції — орденом Почесного легіону.

Зауважмо, що як акторка вона не отримувала жодної авторитетної премії, лише любов публіки.

ББ досі особисто відповідає на всі листи шанувальників, які знаходять її за простою адресою: Бріжит Бардо, акторка. Але незмінно відкидає пропозиції бути гостею провідних кінофестивалів, включно з Каннським.

«Навіть звірі не поводяться так, як чоловіки»

Бардо проводить більшість часу у своєму будинку на березі моря в Сан–Тропе, де має чимало всілякої живності. «Мої собаки влаштовують мені чудову підтримку, щойно я прокидаюся. Ми разом снідаємо, і вони підбадьорюють мене, щоб прожити наступний день», — говорить ББ.

Щодо тварин, то Бріжит на власному досвіді зрозуміла: вони, на відміну від людей, ніколи не зраджують. Бардо любить повторювати, що присвятила своє життя пошукам любові та безпеки. І тепер знайшла їх у цілком несподіваному вигляді.

Після відходу з кіно Бардо пізнала смак самотності. «Чоловіки — це звірі, але навіть звірі не поводяться так, як чоловіки», — із цього висловлювання можна зрозуміти її душевний стан. Стосунки з єдиним сином, який живе з родиною в Осло і не хоче знатися з матір’ю, навряд чи колись стануть нормальними. Адже Бардо сказала якось про нього: «Для мене Ніколя є мертвим».

Бріжит ледве вилікувалася від раку грудей, але після цього здійснила майже десять спроб самогубства.

Особисте життя зірки дещо владналося після шлюбу в серпні 1992 року з молодшим на сім років бізнесменом та політиком Бернаром д’Ормалем. Він є членом «Національного фронту» Жана–Марі Ле Пена і не приховує своїх расистських
поглядів.

Олег БОРОВСЬКИЙ