ОСОБИСТІСТЬ ВСЕСВІТНЬОГО МАСШТАБУ

0
1058

Цієї осені художник, архітектор та громадський діяч Темистокль Вирста (Вірста) святкує своє 90-річчя. З цієї нагоди у рамках святкування у Чернівецькому художньому музеї відкрили виставку та презентувалидокументальний  фільм «Богемний Монпарнасець з Буковини»
Темистокль Вирста народився і провів свою юність в гірському буковинському селі Іспас, що у Вижницькому районі, у сім’ї вчителів. Його батько добре грав на скрипці, гарно малював акварелі, викладав у Вижниці грецьку мову, тому своїх двох синів назвав грецькими іменами – Темистокль і Аристид. На Буковині він прожив перші 17 років. Тут отримав перші уроки живопису, які йому дали чернівецькі майстри пензля. Але перед приходом Червоної армії родина покидає Батьківщину і переїжджає до Румунії, де в Бухарестській академії мистецтв Темистокль починає вивчати малярство. Продовжити навчання юнак вирішив в Італії. З цією метою їде туди через Югославію, де його зарештовують як шпигуна і засуджують до довічного ув’язнення. Тут він працював у каменоломнях. А коли вдалося втекти, то таки дістається до Італії. Бажання стати художником привело 26¬річного Темистокля до Парижа, де він студіював в Паризькій, а згодом – у Венеціанській академіях мистецтв. Творчий шлях у Парижі розпочав вуличним художником і малюванням декорацій для фільмів. Завдяки безмежній любові до мистецтва та безкінечній любові до праці, від яких і сьогодні митець отримує велику наснагу, Вирста виробив свій власний стиль і в 1950¬ті роки створив пластичну культуру неофігуративізму, а малярство Вирсти демонструє високі технічні можливості, багату мистецьку палітру, метафоризм мислення і постійні пошуки в галузі форми. І вже у 60¬ті роки він стає відомим у світі художником як автор абстрактно¬експресивних композицій, що відзначаються яскравим колоритом, декоративністю та гармонійним поєднанням насичених кольорів. Його персональні художні виставки систематично проходять в Парижі, Каннах, Копенгагені, Брюсселі, Гарварді, Ніцці, Торонто, Детройті, Едмонтоні, Монреалі, Мілані, Осаці, Стокгольмі, Нью¬Йорку, Лондоні, Філадельфії, Чикаго, містах Японії..
Але на Батьківщині з його мистецтвом вперше познайомилися лише через 60 років, у 1997 році. Тоді, на запрошення голови Правління Чернівецького обласного відділення Фонду культури Валентини Діаковської, парижанин Темистокль Вирста вперше повертається на Буковину і привозить 100 надзвичайних робіт, які виставили у Художньому музеї. Відтоді митець не раз бував в Україні. Його виставки проходили в усіх обласних центрах. Зокрема, у Львові, Чернігові, Ужгороді, Одесі.
Але скрізь, де б не виступав Темистокль Вирста, він завжди невтомно наголошував: «Я – француз, але ніколи не припиняв бути українцем, чим я дуже пишаюсь». І свої слова митець довів на ділі. Багато своїх творів він подарував музеям України, заснував у Парижі міжнародну асоціацію «Фенікс», яка організовує українсько¬французькі виставки в паризькому Монсурі, що на вулиці Од, у 2000 році організував у штаб¬квартирі ЮНЕСКО виставку «Українські художники у Франції. 1908–1960». Темистокль Вирста активно допомагає молодим українським художникам, запрошуючи їх до своєї вілли в Сан¬Тропе, що на півдні Франції, де юні таланти живуть і пишуть картини, а після – виставляють їх у рідному місті. Підтримує матеріально Вижницьку мистецьку школу.
– Темистокль Вирста постійно підтримує зв’язки з рідним краєм, зокрема, з нашою школою, – розповідає Володимир Ворончак, заслужений майстер народної творчості України, директор Вижницької художньої школи. – Так, у школі створено клас¬музей видатного художника. Це справжня скарбниця духовності. Вдячні земляки назвали його іменем площу в центрі Вижниці.
«Темистокль Вирста – це особистість всесвітнього масштабу, але, на жаль, як це часто буває, в Україні з його творчістю знайомі мало, – сказала директор кіностудії «Віател» та випускаючий продюсер документального фільму «Богемний Монпарнасець з Буковини» Галина Криворчук. – Ми сподіваємося, що з виходом фільму український художник, який працював з такими класиками, як: Бранкузі, Матьйо, членами знаменитої групи «Кобра», товаришував з такими відомими митцями, як художники Анрі Матісс, Пікассо, скульптори Олександр Архипенко та Константін Бранкузі, на творчих вечорах у його домі свої вірші читав відомий поет Жан Кокто, – стане, нарешті, відомим і упізнаваним у своїй рідній країні. Я абсолютно впевнена, що цей проект має потенцію. Над сценарієм фільму працював головний редактор журналу «Образотворче мистецтво», академік Академії мистецтв України Олександр Федорук. Ми намагалися розкрити не лише його творчий шлях, а й творчий шлях тих багатьох художників, з якими він товаришував, які опинилися за кордоном, але не забули свою батьківщину».
Як стверджує президент кіностудії «Віател», сценарист і режисер Василь Вітер, доля художника настільки непроста, що вистачило б на сюжет для повноцінного блокбастера. У фільму є великі перспективи, адже вже сама «життєва історія Вирсти – це детектив. «Зараз Голівуд по всьому світу шукає цікаві життєві історії, а в нас вона є, – каже Вітер. – Якби були фінансові можливості, то можна було б зняти повноцінний художній фільм чи навіть серіал на основі життєвої історії Темистокля Вирсти». Хоча, за словами ініціаторів проекту, документальна стрічка про митця не менш цікава за ігрове кіно.
Незважаючи на поважний вік, Темистокль Вирста перебуває у постійному пошуку й ніколи не зупиняється на досягнутому. Він досі виставляється у художніх салонах Парижа та багатьох країнах Європи і США. Як щирий українець, мріє свій дім у Сан¬Тропе перетворити на музей творів українського сучасного мистецтва, яке б споглядали туристи та мешканці краю, де жили Ван Гог, Матіс, Сезан. Адже пан Темістокль прагне, щоб Україна зазвучала на світовому рівні через мистецтво. Тому й спілкується із українськими художниками в усьому світі, а в невеличкій паризькій галереї завжди виставляє їхні роботи.
Марія ВИШНЕВСЬКА,
Чернівці