Дерев’яна храмова архітектура Закарпаття із-під пензля Василя Свалявчика

0
921

9 червня в Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту в Ужгороді відкрили виставку «Дерев’яна храмова архітектура Закарпаття». Це 27 полотен заслуженого художника України Василя Свалявчика.
Як відзначила директор музею Габріела Андял, відрадно, що саме на свято Вознесіння Христового в їхньому закладі відкрилася така виставка, бо на полотнах – дерев’яні церкви XVII–XVIII ст. із різних районів краю (переважно Міжгірщини та Хустщини). Сам Василь Свалявчик сказав, що зазвичай ці храми будувалися за гроші, привезені з Америки. «Мій дід-прадід ходив по америках. Звідти везли додому не тільки гроші, а й культуру», – резюмує.
Уже в приватній розмові митець зазначив, що тут полотна із дерев’яною сакральною архітектурою, які малював впродовж життя (виставлені, правда, не всі). Це роботи з пленерів, а в окремі села, зізнається, їздив спеціально, щоб намалювати церкву. Улюбленого храму не має, бо каже, це всі його «діти». Він сподівається – виставку побачать туристи, що, в свою чергу, надихне їх поїхати в село й побачити храм наживо. Однак, як не прикро нині констатувати, деяких із намальованих церков уже нема чи споруди зіпсовані й не мають первозданного вигляду (оббиті бляхою, з сучасними вікнами). А тому Василь Свалявчик принагідно звертається до священиків та громад із проханням берегти для нащадків те, що залишили діди-прадіди.
Оксана ШТЕФАНЬО