Вода наробила біди

0
913

У Карпатському регіоні тривалі й інтенсивні дощі завдали шкоди, яка, за попередніми оцінками, перевищує збитки од липневої повені 2008 року, що вважалася найбільшою в історії Західної України за останні 60 років. Люди виявилися безсилими супроти стихії.

Самовіддано боронили своє село від розбурханого Черемошу мешканці Банилова Вижницького району — цілу ніч укріплювали захисну дамбу. Проте згодом ця захисна споруда не витримала натиску ріки і вода ринула до найближчих садиб. Люди мусили спішно їх покинути.

Майже на сім метрів од нульового рівня піднявся Прут. Найбільш критична ситуація склалась у Маршинцях, Ванчиківцях, Тарасівці та в райцентрі Новоселиця. Пішов під воду міст, що з’єднує Новоселицький і Герцаївський райони. Тимчасовими притулками для евакуйованих мешканців стали будинки культури, школи і готелі.

Підтопив Прут і частину Чернівців. Зокрема, добрався до відомого Калинівського ринку, змусивши підприємців терміново перемістити товар у безпечніші місця. Та найбільша проблема міста — паводок знищив Прутський водозабір, водонасосну станцію в селі Біла. Для відновлення потрібно два місяці, впродовж цього часу Чернівці будуть живитися лише дністровською водою.

Загалом на Буковині підтоплено населені пункти у семи районах — Вижницькому, Путильському, Кіцманському, Новоселицькому, Глибоцькому, Сторожинецькому та Герцаївському.

А на Закарпатті вже підрахували попередню вартість інфраструктурних збитків од стихії — щонайменше в 125 мільйонів гривень обійдеться відновлення зруйнованих доріг, дамб, мостів…

Унаслідок ускладнення погодних умов, що супроводжувались сильними дощами, підтоплено будинки, сільгосп-угіддя у селах Старосамбірського, Жидачівського, Стрийського районів і в місті Моршин, повідомляє ГУ ДСНС у Львівській області.

Повенева хвиля захопила й Тернопільщину, підтопила деякі ділянки доріг міжнародного значення. Біля сіл Устя-Зелене та Лука Монастириського району Дністрові води перелились через дамбу, тому місцевих жителів частково відселили.

Найбільше ж від повені постраждала Івано-Франківська область: підтоплено понад 5 тисяч житлових будинків у 197 селах і містах, зруйновано 90 мостів — переважно в Косівському, Верховинському, Снятинському та Долинському районах.

Зокрема, через обвал дороги зруйнований головний водопровід у Яремчому. На залізничних перегонах Яремче — Микуличин та Микуличин — Ворохта паводок пошкодив єдину гілку колії, яка сполучає Івано-Франківськ із Закарпаттям. Поблизу Верховини зсув ґрунту забрав у безодню озеро, яке, до речі, утворилося в результаті повені 2008-го. В Галичі довелось екстрено евакуювати хворих — Дністер підтопив місцеву лікарню.

На жаль, не обійшлося без людських втрат. У Яблуниці Верховинського району з’їхав із розмитої дороги у Черемош автомобіль, в якому перебувало дві особи. Коли течія прибила машину ближче до берега, в ній виявили тіло пасажирки, а водія ще не знайшли. В іншому селі літня жінка, послизнувшись, упала в стрімкий потічок і втопилася…

У населені пункти, де через розмиті дороги люди тимчасово відрізані від цивілізації, гелікоптерами стали доставляти воду, хліб, інші харчові продукти і медикаменти. Посилено нагляд за санітарно-епідемічною обстановкою, аби не допустити спалахів інфекційних захворювань через забруднення колодязів. Там, де вже зійшла вода, почали встановлювати розміри шкоди.

Зенон МИХЛИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here