Ось уже 36 років біль Чорнобиля живе у кожній українській родині

0
780

Сьогодні Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Спогади про ту страшну ніч, евакуацію населення, самовіддану боротьбу тисяч рятувальників досі живі. Вони знали про можливі наслідки і все одно поспішали на порятунок людства від невидимої загрози.

Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове вимкнення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, внаслідок якого в атмосферу викинуто майже 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був таким потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території тодішнього Радянського Союзу. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Ціна занадто висока: втрата здоров’я сотень тисяч людей, численні людські жертви та зруйновані долі, мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм.

Із 600 000 ліквідаторів згодом десята частина померла і 165 000 отримали інвалідність.

Наслідки Чорнобиля є суворим попередженням щодо відповідальності за життя, здоров’я людей і екологічну безпеку.

Слово «Чорнобиль» стало символом лиха, воно досі лякає світ. І коли цього року станція була тимчасово окупована росіянами, світ укотре здригнувся.

Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 людей, що перевищує чисельність населення Австрії.

Забруднено близько 155 000 кв. км території, що становить майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв. км, а це більше, ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони, як і раніше, живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії була припинена.

У вересні 2003 року 26 квітня оголосили Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Головне для світу – ніколи не забувати драматичні уроки минулого.

Низький уклін кожному, хто причетний до порятунку людства!