Україна втретє перемогла на “Євробаченні”. І це перемога не лише на сцені…

0
580

14 травня 2022 року відбувся фінал «Євробачення-2022», який проходив у Турині (Італія). Українські представники з Івано-Франківщини – гурт KALUSH Orchestra – з піснею «Stefania» посіли перше місце й виграли пісенний конкурс, отримавши загальну оцінку у 631 бал. Україна почула заповітне слово – «Перемога!» Поки що це лише на «Євробаченні-2022». Але для нашої держави важливі усі перемоги, які здобувають українці, у тому числі й пісенні.

Букмекери впродовж останніх тижнів підготовки до конкурсу впевнено ставили на перемогу України, а напередодні фінального концерту ставка на перемогу KALUSH Orchestra складала рекордні 60%! Тому ніхто не сумнівався, що Україна стане переможцем «Євробачення 2022».

Спочатку за голосуванням журі калуський гурт входив лише у першу десятку. Проте головну роль у підсумку зіграло голосування глядачів. Найбільше балів українському гуртові віддали саме вони – 439! Право голосування мали 39 країн. У середньому 7 балів було від однієї країни, 8 – від двох, 10 балів – від восьми і по 12 балів було аж від 28 країн!

“Дякую! Ця перемога для кожного українця! Слава Україні!” – заявив фронтмен Kalush Orchestra Олег Псюк зі сцени.

Переможців одразу ж після закінчення конкурсу привітав Президент України Володимир Зеленський:

“Наша мужність вражає світ, наша музика підкорює Європу! Наступного року Україна прийматиме “Євробачення”! Втретє у своїй історії. І вірю – не востаннє. Ми зробимо все, щоб одного разу учасників та гостей “Євробачення” приймав український Маріуполь. Вільний, мирний, відбудований! Дякую за перемогу Kalush Orchestra та всім, хто віддав за нас свої голоси! Упевнений, не за горами наш переможний акорд у битві з ворогом”, – заявив він.

Український реп-гурт переміг попри те, що після свого виступу у фіналі “Євробачення” фронтмен Олег Псюк зробив заяву про те, що необхідно врятувати українські Маріуполь та “Азовсталь”. Організатори конкурсу вирішили не застосовувати санкції до України та не дискваліфікували їх. Слова Псюка на сцені назвали гуманітарними, а не політичними. А бійці полку Азов подякували за слова підтримки від Kalush Orchestra під час виступу у фіналі “Євробачення-2022”.

Лідер гурту своєю чергою подякував європейському глядачеві за підтримку і голоси, а також зі сцени виголосив: “Слава Україні!” і увесь зал відповів “Героям слава!”. Таким голосуванням європейці підтримали не лише Kalush Orchestra, а й всю Україну, яка нині бореться за демократичні, людські цінності.

Пісня “Стефанія” була записана до війни в Україні та присвячена мамі соліста Олега Псюка – Стефанії, проте з початком повномасштабного російського вторгнення композиція набула іншого смислу.

Фронтмен Kalush Orchestra розповідав ще до конкурсу: “Пісня насамперед про маму, у ній немає жодного слова про війну. На жаль, вона все ж таки стала символом цієї війни, і для мене сприйняття змінилося. Тепер я також її ототожнюю з Україною загалом, а не лише з мамою”.

Отже, наступного 2023 року Україна як країна-переможниця має проводити “Євробачення” на своїй території. Проте вона може передати право проведення конкурсу іншій країні. Правда, у новітній історії конкурсу і загалом після 1980 року таке ще не траплялося.

Україна перемагає на “Євробаченні” вже втретє. Вперше це сталося у 2004 році, коли на конкурсі у турецькому Стамбулі перемогла Руслана з піснею “Wild Dances”, а вдруге – коли на конкурсі в шведському Стокгольмі перемогла Джамала з піснею “1944”.

Україна також є єдиною країною, яка жодного разу не провалилася в півфіналах “Євробачення” (їх запровадили у 2004 році), і єдиною східноєвропейською країною, яка перемагала більше одного разу.