«Йдуть найкращі, щоб ті хто лишився, стали найкращими»

0
1163

9 червня в бою під Ізюмом загинув активіст Роман Ратушний. З першого дня повномасштабного вторгнення Росії Роман брав участь у боях під Києвом, а потім – у складі 93-ої ОМБр «Холодний Яр» звільняв Тростянець, воював на Сумщині та під Ізюмом.
Роман активно долучився до захисту України ще з 2013 року, коли опинився серед студентів, яких бив “Беркут” 30 листопада. Пізніше – активно захищав Протасів Яр від забудови, отримуючи погрози від учасників конфлікту. У своїй громадській діяльності керувався одним простим “я тут живу”. У березня 2021 року під час протестів за звільнення іншого активіста – Сергія Стерненка – Ратушний отримав підозру в хуліганстві, у якості доказу – “чорний квадрат”, на якому прокурори бачили Романа зі зброєю, а всі інші – просто чорне полотно з плямами світла. І тільки Верховний Суд зняв з активіста усі обвинувачення.

Роман часто згадував Київ у дописах у соцмережах — зокрема й про те, що пам’ятники російським письменникам у Києві потрібно демонтувати. У Twitter він написав: “Я не можу долучитися до дерусифікації, бо нині під Ізюмом (…) Тому прошу тих, хто взявся очищати Київ від наслідків російських обстрілів, очистити моє місто і від імперської копоті”.

Соціальні мережі наповнились спогадами та прощальними словами – знайомі та незнайомі люди щиро співчувають втраті.

“Усі слова взагалі безсилі! Вони не захищають від російських куль і ракет найкращих, найсвітліших, найсміливіших, найперспективніших. Це горе від втрат наших найкращих людей якесь бездонне, від нього нікуди не сховаєшся, хочеться вити і гризти зубами землю. А потім я знову і знову думаю про маму Роми, і мені ще більше перехоплює дух”, – написала у Facebook кінорежисерка Ірина Цілик.

“Роман Ратушний загинув… Пригадую як ми торік веселою компанією забирали його з суду (після отієї акції, як святкували), а до того ставили чорні квадрати на аватарки на його підтримку – тепер цей чорний квадрат зовсім з іншого приводу… Безмежне співчуття близьким і світла пам’ять Роману – розумному, принциповому, з найкращих”, – додала поетка та перекладачка Елла Євтушенко.

“Роман Ратушний… Просто все холоне від однієї думки, що це може бути правдою. Незламний, вродливий, суперосвічений, безкомпромісний – я б дуже хотіла бачити його у новій політичній еліті країни. Такі люди дуже потрібні цій країні, і таких, як Роман, не так багато було у всі часи”, – написала журналістка, співзасновниця та редакторка культурно-видавничого проєкту “Читомо” Оксана Хмельовська.

5 липня Роману Ратушному мало б виповнитися 25 років.

Facebook та Twitter видаляють пости користувачів із цитатою загиблого на фронті активіста Романа Ратушного. В одному з дописів Роман написав: «Чим більше росіян ми вб’ємо зараз, тим менше росіян доведеться вбивати нашим дітям».
Цитата розлетілася всією мережею, однак користувачі масово скаржаться на видалення постів зі словами Романа про росіян.

Повний текст славнозвісного допису Романа Ратушного:
«Дві поради.
Знімайте рожеві окуляри. Не намагайтесь врятувати свою картинку світу і зону комфорту, загортаючи реальність у фентезійний володар перснів або слова арестовіча.
Ви 8 років ховались за рожевими окулярами від реальності, дружили з хорошими росіянами, підсилювали російське поле і це вам допомогло? Ні. 24 лютого ви виявились неготовими стикнутися з реальністю.
Зараз ви намагаєтесь знайти будь-які нові елементи до вашого старого світогляду, аби він знову запрацював і ви знали як орієнтуватись в просторі. Від надій на ліберальних росіян до перекладання відповідальності лише на керівництво Росії чи спроб націоналізувати російську субкультуру.
У вас нічого не вийде. Ваша система сприйняття світу початково неправильна. Її неможливо відновити так, аби ви могли жити в реаліях війни.
Ось вам проста модель: є орда, яка рухається зі сходу за багатствами заходу. Вона буде туди рухатись незалежно від вашого бажання і х*йні яку ви прочитали у Харарі. Просто раніше це були монголи, тепер росіяни, а за ними будуть китайці. Ми або тримаємось форпостом західної цивілізації, або орда нас приєднує до себе і робить нас своїм гарматним м’ясом знову.
Тому друга порада:
Випалюйте в собі всю російську субкультуру.
Випалюйте в собі всі спогади з дитинства пов’язані з російським-радянським.
Випалюйте в собі стосунки з родичами чи друзями по ту сторону, з усіма хто є носієм російської субкультури.
Інакше це все випалить вас.
Ви можете в це не вірити, думати що це пропаганда тощо. Але ви, вибачте довбо*оби, теж саме казали 9 років тому. Ви вважали маргіналами тих, хто давав вам панацею. А тепер повторюєте за ними кожне слово».

Журно, що не стало юного героя. Як додав журналіст Андрій Пиндик,  «йдуть найкращі, щоб ті хто лишився, стали найкращими».

Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»