Головна зброя Путіна

0
723

Ціни на газ у Європі, за даними лондонської біржі, протягом літа зросли в 2,6 разу – з 960 доларів за тисячу метрів кубічних на початку червня і до 2 450 доларів за результатами торгів 31 серпня.

За оцінкою експертів, основна причина – значне падіння постачання газу «Північним потоком», який з липня був задіяний на 20%, а потім зупинявся для «планових ремонтів».

Водночас на компресорній станції «Портовая», в Ленінградській області, щодоби спалюють майже 4,34 млн кубічних метрів газу на суму майже 13 млн євро. Тут знаходиться технічний вхід у газопровід «Північний потік-1», звідки голубе паливо надходить до Євросоюзу. Газові факели видно аж у прикордонних регіонах Фінляндії. Росія спалює газ, який мала би постачати до Європи, і викидає гроші на вітер. Про це німецькому Der Spiegel розповів норвезький експерт з енергетики Сіндре Кнутссон. Це майже восьма частина палива, яке мало би постачатися в Європу. З червня горять смолоскипи як демонстрація того, що Росія має намір використати головну свою зброю для шантажу Європи.

Між іншим, за оцінкою експертів, від спалювання російського газу в Ленінградській області в атмосферу потрапляє майже 9 тисяч тонн еквівалента CO2 та сажі, що негативно впливає на екологію.

Та що за цим приховується? Плани Росії частково оприлюднив Ендрю Осборн з Reuters. Холодні зими допомогли Москві перемогти Наполеона та Гітлера. Таку тактику Росія застосовувала за імператора Олександра I у 1812 році. Росіяни розраховують, що холодна зима й можливий дефіцит палива взимку змусять укласти перемир’я з Україною на вигідних для кремля умовах. Але Ендрю Осборн не врахував одну важливу деталь: тоді Росія протистояла загарбникам, а нині сама виступає у ролі агресора, проти якого об’єднався весь цивілізований світ – тому вона приречена.

«Застосування РФ ресурсної зброї у війні з колективним Заходом, можливо, приносить деякі успіхи. Але ця зброя має руйнівні наслідки не тільки для мети, а й для користувача, – вважає російський політолог Олександр Сайгін, – РФ більше не сприйматиметься як надійний постачальник».

Росія опинилася у незавидній ситуації. Як вважає бізнесмен Леонід Невзлін, у Горбачова був СРСР, але він вирішив, що свобода важливіша. Путін мав свободу, але він захотів СРСР, і всіх інших за собою потяг у злидні, рабство та мракобісся.

Виручка від продажу вуглеводнів залишається головним джерелом доходів Росії. За оцінкою центробанку РФ, майже 42% всіх надходжень від експорту припадало на енергоносії. Зниження поставок газу на європейський ринок було частково компенсовано постачанням з Алжиру, Азербайджану, Норвегії та зрідженого природного газу із США.

Чим Росія компенсує зменшення надходжень до бюджету, це питання залишається відкритим. Як завжди, за всі авантюри розплачуватися доведеться пересічним росіянам своїми гаманцями.

Богдан КУШНІР
Карикатура Укрінформу