Одне з найбільш улюблених сімейних свят американців

0
710

24 листопада в США відзначили День подяки, а 25 листопада розпочинається починається святковий сезон розпродажу напередодні Різдва

Боже наш, Всесильний Отче,
Дякуєм Тобі за сонце,
І за весь Твій любий світ,
За повітря, воду, хліб,
За одежу й теплу хату.
Дякуєм Тобі, наш Тату.

За роки святкування Дня подяки виникла ціла низка традицій – від помилування індички президентом до проведення параду величезних надувних іграшок.

У США 24 листопада відзначали одне з найважливіших свят – День подяки. Це одне з найбільш улюблених сімейних свят. В Америці його традиційно відзначають у четвертий четвер листопада, а в Канаді – у другий понеділок жовтня. Його релігійні корені давно забулися, і зараз це свято перетворилося на сімейне торжество.

Молитви подяки та спеціальні обряди після збору врожаю широко поширені практично у всіх релігіях. Історія американського Дня подяки сягає корінням давніх англійських традицій. Вважається, що саме переселенці з Англії, які прибули в Новий світ у 1620 році, заклали цю традицію. Перші задокументовані відомості про свято датовані 1621 роком, тоді в місті Плімут нинішнього штату Массачусетс з огляду на щедрий врожай організували велику трапезу, яка і стала першим Днем подяки.

Відзначати День подяки як національне свято запропонував перший президент США Джордж Вашингтон. У 1941 році Конгрес США проголосував за те, щоб День подяки відзначати в останній четвер листопада як загальнонаціональне свято.

Традиція свята дуже проста: кілька поколінь однієї сім’ї збираються в родинному колі на святковий обід. Під час обіду присутні беруться за руки і вимовляють слова подяки.

Головна страва свята – фарширована індичка під соусом із журавлини. Крім того, на стіл подають гарбузовий пиріг. Стіл, як правило, прикрашають маленькими гарбузами.

Це, напевно, єдине свято, яке дійсно збирає хоча б раз на рік членів сім’ї. Часто через те, що всі прямують до рідних, на дорогах утворюються гігантські затори. Як, наприклад, цей.

Існує ще одна традиція – в Білому домі на честь Дня подяки відбувається “помилування індички” напередодні свята. У Білому домі відзначають, що традиція сягає ще часів президентства Авраама Лінкольна. У 1865 році репортер Білого дому писав, що син Лінкольна Тед попросив залишити живою індичку, яку планували приготувати на День подяки. Бажання хлопчика виконали. Але помилування індички напередодні свята ще не стало традицією, і індичку подавали на президентський стіл. У 1963 році президент Джон Кеннеді помилував подаровану йому індичку.

Традиція вкоренилася вже при Джорджу Буші-старшому в 1989 році. І відтоді церемонію помилування індичок щороку проводять у Білому домі.

Індичок постачає Національна федерація виробників індички (National Turkey Federation). Для церемонії відбирають кількох птахів, чиї кандидатури потім виставляють на голосування на сайті Білого дому, їм також обирають імена. Церемонія відбувається в Рожевому саду Білого дому.

Крім того, президенти США часто роздають напередодні свята вечерю для безхатьків або літніх людей.

Також зазвичай у Нью-Йорку проводять парад, організований найбільшим універмагом Macy’s, – це також один з атрибутів свята. Величезні надувні іграшки проносять від Центрального парку до входу до універмагу — навпроти Хералд-скверу. Парад показують у прямій трансляції по телебаченню. Його проводять c 1924 року.

Надувні іграшки мають вигляд героїв мультфільмів, казок, телепередач, фільмів. Парад завжди збирає силу-силенну туристів.

Починаючи з 2020 року умови проведення параду довелося скорегувати через глобальну пандемію коронавірусу Covid-19.

У підсумку, традиційний парад став телевізійним шоу, без натовпів глядачів, проте з традиційним набором розваг.

“Чорна п’ятниця” – наступний після Дня подяки в США день. Вважають, що з “чорної п’ятниці” починається святковий сезон розпродажу напередодні Нового року і Різдва. Зазвичай розпродаж триває у вихідні, а наступний понеділок іноді називають “кіберпонеділком”, коли розпродаж триває в інтернет-магазинах.

Версії про походження назви “чорна п’ятниця” різняться. Найпопулярніша версія: “ЧП” з’явилася в американському місті Філадельфія в середині минулого століття, коли розпродаж після Дня подяки спровокував купівельний ажіотаж, ставши причиною транспортного колапсу і масових зіткнень. Пізніше, коли фраза стала більш поширеною, вона набула іншого пояснення: це день, коли торговці починають отримувати прибуток, таким чином переходячи з “червоного” в “чорне” (із мінуса в плюс).

Цього дня магазини зазвичай відкриваються рано – близько 5-ї години ранку, а деякі найбільші торговельні мережі починають роботу з опівночі.

“Чорна п’ятниця” не є офіційним святом ані в США, ані в будь-якій іншій країні, але в Каліфорнії і деяких інших американських штатах цей день оголошують вихідним для держслужбовців.

Також дуже популярна серед населення практика самостійно брати відгул на “Чорну п’ятницю”. Звісно, за винятком співробітників роздрібної торгівлі, позаяк цього дня потік покупців істотно зростає, і працівників просто ніхто не відпустить.

Першим покупцям у магазинах пропонують серйозні знижки – від 50 до 80%. Тому черги до них ще з вечора четверга утворюються колосальні, а коли двері магазинів все ж відкриваються, утворюється така сама тиснява.

Загалом “Чорна п’ятниця” приносить справжнє задоволення всім його учасникам. Згідно із статистикою, цього дня американська сім’я може в середньому заощадити від декількох сотень до тисяч доларів.

Так, щороку в США в “чорну п’ятницю” в магазинах залишають до 60 млрд дол., що можна порівняти з річним бюджетом невеликої країни.

“Чорна п’ятниця” у 2022 році, очевидно, буде не схожа на попередні.  Причина, крім усього іншого, в карантинних обмеженнях. По-друге, цього разу основну ставку, схоже, буде зроблено саме на онлайн-покупки. Причина та сама – острах повторення епідемії Сovid-19 і відповідні посткарантинні обмеження. Простіше кажучи, цьогоріч магазини, скоріш за все, обійдуться без звичних для “ЧП” натовпів покупців.

У п’ятницю у світі відзначають ще одне свято – Buy Nothing Day, або ж “День без покупок”. Він став своєрідною відповіддю міжнародного співтовариства на культуру споживацтва, зокрема в “чорну п’ятницю”.

Поки прихильники останньої, як правило, стояли в чергах або згрібали з полиць товари, їхні опоненти влаштовували на вулицях акції протесту проти надспоживання в розвинених країнах, яке багато в чому штучно нав’язується рекламою, а також проти нерівного розподілу матеріальних благ у світі.

Також у рамках “Дня без покупок” проводять театралізовані ходи, вистави, транслюють антирекламні ролики, публікують антирекламні оголошення.

«Українське Слово»  щиро вітає читачів, рекламодавців, друзів газети з Днем подяки! Нехай це світле свято наповнить наші серця радістю і новою надією, принесе у кожну родину мир і злагоду, добробут і затишок. Молимось Всевишньому за США, просимо благодаті й миру Україні, народ якої протистоїть російській агресії й відстоює право на гідне життя в незалежній державі.

Після вчорашньої смачної індички читачам газети «Українське Слово» хочемо побажати вдалих покупок.

Оксана МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»