Про злиденні «чималі доплати до пенсії»

0
601

«Українці, яким виповнилося понад 80 років, отримують додаткові чималі доплати до пенсії», — так заявив Президент Володимир Зеленський.

Вочеидь, Глава держави мав на увазі запроваджені урядом у квітні нинішнього року компенсаційні щомісячні виплати пенсіонерам названого віку в розмірі 500 гривень. Водночас він не проминув нагоди зазначити: «І це лише початок. Вже наступного року запрацює програма «75+»…

Якби ці слова адресувались якимсь відірваним від наших земних реалій марсіанам, то, може, вони і справили б на них бажане для Зеленського враження: ті дружно побігли б голосувати за представників його політсили. Втім, не ті часи, «слуги народу» практично зовсім розтринькали 73-відсотковий кредит довіри суспільства до себе. Навіть серед їхнього вірного електорату — пенсіонерів. Хто-хто, а останні добре знають свої щомісячні виплати та реальну купівельну спроможність.

Про нинішні «чималі пенсії» українців загалом уже стільки сказано і написано, що, як мовиться, ні додати, ні відняти. Про них навіть анекдоти складають. Як-от: «Бабусю, вам хоч вчасно пенсію приносять?» — «Вчасно, точнісінько за день до голодної смерті». Або ще такий. Зустрічаються двоє пенсіонерів: «Чому такий сумний?» — «Та вчора отримав пенсію. Така сума, що наче отримав по пиці». Тож навіть сміховинно «чималі гроші» — півтисячі — вже не рятують ситуації для понад півтора мільйона українців, які розміняли дев’ятий десяток. Більшість їх і з оцими подачками змушена животіти у безпросвітних злиднях. Адже тарифи на житлово-комунальні послуги та ціни на ліки в аптеках часом просто зашкалюють, до того ж невпинно дорожчають найнеобхідніші харчові продукти.

Втім, хіба в таких умовах краще ведеться решті 9,8 мільйона співвітчизників поважного віку? Так, за даними Пенсійного фонду, станом на 1 жовтня 2020 року середня пенсія в Україні становила 3380,98 гривні на місяць. А мінімальна пенсія в громадян, у яких достатньо страхового стажу (30 років у жінок і 35 — у чоловіків), — і поготів «смішна»: 2100 гривень.

Загалом понад дві третини наших пенсіонерів сьогодні живуть за межею монетарної бідності (згідно зі світовими стандартами, це ті, хто не може витрачати на свої потреби опосередковано більш як 5 доларів на день, у перерахунку на гривні це трохи більш ніж 140 гривень). Про це заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова під час Соціального форуму Ради ООН з прав людини. Щоправда, в українського уряду свої стандарти монетарної бідності. Бо у нас законодавчо визначений прожитковий мінімум — близько 71 долара на людину на місяць. Тобто приблизно 2,3 долара на день, або 63 гривні.

Тому називати такі гроші «чималими» видається просто популістським блюзнірством. Що-правда, Президент пояснив: наразі підвищення соціальних виплат здійснюється на тому рівні, «який дозволяє теперішній стан української економіки». Тільки чомусь «теперішній стан української економіки» цілком дозволяє можновладним «слугам народу» призначати собі за «труди» просто-таки захмарні зарплати і премії. І не тільки. Так, у проєкті бюджету на 2021 рік на тлі скорочення видатків на субсидії (більшість отримувачів яких є саме пенсіонери, чи не найзлиденніша верства населення) заплановано істотне збільшення сум на утримання апарату владних структур. Приміром, у поданому на затвердження Верховній Раді державному кошторисі забезпечення діяльності Глави держави та Офісу президента зросло на майже 40% і коштуватиме платникам податків, себто українському народові, 1 млрд 269,1 тис. грн.

«Надто дорого обходиться народу інститут президентства», — така загальна думка співвітчизників. У соцмережах вони висловлюють своє обурення не лише сьогоднішніми жебрацькими пенсіями з розрекламованими на провладних телеканалах «чималими надбавками», а й зарплатами. Адже бідність панує і в домівках тих, хто трудиться.

Олена КОЩЕНКО