МИХАЙЛО ЄЖЕЛЬ: «БОЄЗДАТНІСТЬ АРМІЇ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЇЇ БЮДЖЕТУ?»

0
587

 6 грудня — День Збройних Сил України. На наше 180-тисячне військо покладено над¬звичайно відповідальну і почесну місію — захист суверенітету та просторів держави. Наскільки співвідносні з потребами сьогодення бюджетні видатки на оборону? Як забезпечені державою самі захисники Вітчизни? Які існують ймовірні зовнішні загрози для незалежності України? Зрештою, коли в країні буде скасовано строкову службу та утилізовано арсенали непридатних боєприпасів часів СРСР?.. На ці та інші запитання напередодні свята відповів журналістові газети міністр оборони України Михайло ЄЖЕЛЬ.
— Михайле Броніславовичу, становлення України як суверенної незалежної держави неможливо уявити без розбудови власних Збройних Сил. Свого часу їх було створено на базі угруповання військ Радянської Армії. Який спадок загалом нам від неї дістався?
 — За часів колишнього СРСР на території України існувало велике угруповання військ — близько 780 тисяч. Відтоді чисельність особового складу скорочено більш як учетверо. Істотно поменшало й підрозділів. Чого не скажеш про озброєння та боєприпаси: на базах і складах Збройних Сил їх накопичено велетенську кількість, здебільшого непридатних до використання, які з кожним роком стають дедалі небезпечнішими для зберігання. Мушу констатувати: наші склади досі переповнені…
— Даруйте, не могли б ви уточнити, скільки нині такого «добра» в Україні?
— Підлягають утилізації 1,5 мільйона одиниць стрілецької зброї і легких озброєнь (20% загальної кількості), понад 40 тисяч одиниць надлишкових зразків озброєння, військової техніки, близько 1,2 мільйона тонн ракет і боєприпасів (70% загального обсягу), понад 16 тисяч тонн окислювача рідкого ракетного палива. Утилізація всіх застарілих боєприпасів на території України — проблема часу і немалих коштів, котрих поки що ніде взяти. Щодо технічного оснащення Українського війська, то воно також «родом» із СРСР і здебільшого давно застаріло. Питання розробки і закупівлі нових озброєнь є надзвичайно актуальним, якщо зважити на те, що від 1992 року фінансування потреб Збройних Сил лише скорочувалось, а впродовж 2006-2009 років бюджет Українського війська був одним із найменших військових бюджетів за всю історію незалежності України. Лише минулий рік став для нашого війська переломним на краще: попри складну фінансово-економічну ситуацію в державі видатки на забезпечення потреб оборони вперше почали зростати. Нинішнього року вони становили майже 15 мільярдів гривень, що більш як наполовину перевищує показники 2009 року. Ці кошти спрямовано на ремонт озброєння та навчання підрозділів, підвищення грошового утримання особового складу і на реформування Українського війська.
— Зрештою, якою має бути армія? Які орієнтири?
— Компактною, мобільною, лише професійною, добре вишколеною та оснащеною новітнім озброєнням і технікою. Упродовж найближчих п’яти років плануємо скоротити близько 20% особового складу, довівши чисельність Збройних Сил до 120 тисяч військовослужбовців і 30 тисяч цивільних фахівців. Всі ці, як ви кажете, орієнтири окреслені в Концепції реформування і розвитку Збройних Сил України на період до 2017 року. Цей часовий рубіж узагалі стане віховим для Збройних Сил України: у державі має постати нове національне військо, яке формуватиметься лише на контрактній основі. Таке завдання перед нашим оборонним відомством поставив Президент України — Верховний Головнокомандувач Збройних Сил Віктор Янукович. І воно, безумовно, буде виконано. Але — за умови належного фінансування. Адже, за великим рахунком, боєздатність армії залежить від її бюджету, решта — балаканина. А боєздатність армії — це незалежність і статус нашої держави у світі.
— Хоча поки що ніхто, брязкаючи зброєю, на суверенітет України не зазіхає, усе ж світ нині такий хиткий і неспокійний. Навіть у наших відносинах із сусідами є певні територіальні проблеми. Що на це скажете?
— Відносини між країнами — це делікатна дипломатична сфера. Тож мені як людині військовій не хотілося б коментувати сказане вами. Розв’язання цих проблем — справа часу і хисту дипломатичних служб.
— На якому рівні сьогодні вишкіл Українського війська?
— Оцінити реальний рівень його підготовки ми змогли під час проведення масштабного навчання «Адекватне реагування-2011». Воно засвідчило: Збройні Сили України цілком спроможні виконувати поставлені завдання. Проте не стану приховувати, що на боєздатності армії негативно позначається хронічний брак фінансування в минулі роки у сфері розробки, модернізації та закупівлі озброєння і військової техніки. У зв’язку з цим оборонне відомство покладає великі надії на збільшення фінансування розробок і закупівель зброї і техніки в рамках оборонного бюджету 2012 року.
— Які кошти на оборону загалом передбачено бюджетом-2012?
— У проекті закону «Про Державний бюджет України на 2012 рік», прийнятому Верховною Радою у першому читанні, видатки на оборону становлять 17,402 мільярда гривень. Це на 3 мільярди гривень перевищує цьогорічні показники. Причому обнадійливий момент у тому, що переважна більшість цих коштів — 15,185 мільярда гривень — надійде із загального, гарантованого, фонду. Водночас, як ми і розраховували, утричі збільшено обсяг видатків на розробку, модернізацію та закупівлю озброєння і військової техніки. Це, зрештою, дасть змогу перейти від бюджету «проїдання» до бюджету модернізації та розвитку Збройних Сил і продовжити реалізацію державних програм зі створення та виробництва українського корабля класу «корвет», багатофункціонального ракетного комплексу «Сапсан» та військово-транспортного літака Ан-70. Я, зокрема, докладу всіх зусиль, щоб такі тенденції збереглися і в майбутньому Мін¬оборони витрачало на технічний розвиток Збройних Сил до 40% від загального фінансування — так, як це робиться в провідних країнах світу. Новітнє озброєння тільки підвищуватиме морально-бойовий дух українських вояків.
— Нова техніка — це добре. А як із грошовим забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил? З огляду на покладені на них відповідальність і обов’язки вони одержують копійки. Місячне грошове забезпечення командира частини Збройних Сил у званні полковника ледь перевищує зарплатню касира в супермаркеті. Даруйте, чи може взагалі йтися про високий морально-бойовий дух Української армії при таких зарплатах її вояків?
— Військовослужбовці, які взяли на себе обов’язок захищати Батьківщину, заслуговують на те, щоб бути добре соціально захищеними. Держава віднайшла кошти для збільшення грошового утримання офіцерів і контрактників. Наприкінці минулого року ми підвищили розмір премії для військовослужбовців у середньому на 20 відсотків, а з липня цього року військовослужбовці за контрактом отримали надбавку у розмірі 280-420 гривень, а офіцери — від 300 до 450 гривень. Таким чином, молоді офіцери отримують сьогодні щомісяця близько 3000 гривень, старші офіцери, які мають вислугу 20-25 років, — в середньому 4500-5000 гривень. Тим часом в оборонному бюджеті 2012 року передбачено більше коштів на грошове утримання офіцерів, контрактників і цивільних працівників Збройних Сил України. Сьогодні спільно з Міністерством соціальної політики України опрацьовується питання підвищення посадових окладів військовослужбовців до рівня державних службовців. Це дасть змогу збільшити грошове утримання всіх категорій військовослужбовців у середньому на 25%.
— Тим часом і «безхатченків» у лавах Збройних Сил аж 47 тисяч…
— Житлова — чи не найболючіша соціальна проблема для оборонного відомства. Проте робимо реальні кроки для її розв’язання. Насамперед цьогоріч започатковано програму «Військове містечко-300». Її суть полягає в тому, що впродовж наступних п’яти-шести років у різних регіонах країни за технологією прискореного будівництва для військовослужбовців буде побудовано 300 військових містечок з інфраструктурою. Наприкінці жовтня у Гостомельському гарнізоні вже здано перший будинок, зведений за цією програмою. Неподалік закладено ще два, в яких у березні сім’ї військових справлятимуть новосілля… Я впевнений: не за горами той час, коли ми здаватимемо трьохсоте військове містечко в рамках започаткованої програми. Хочу наголосити, що у цьому починанні нас також цілковито підтримують Президент і Уряд держави. Досить ритмічно фінансуються наші проекти із закупівлі та будівництва житла. А в проекті бюджету військового відомства на 2012 рік на фінансування Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей передбачено 600 мільйонів гривень. Також нині на розгляді у Кабінеті міністрів України перебуває документ, який уможливить спільну забудову та залучення інвестицій у будівництво житла для військових. В разі його затвердження наступного року оборонне відомство зможе побудувати та отримати для військовослужбовців до 6 тисяч квартир. Сподіваюся, у наші кризові часи це не лише підніме морально-бойовий дух українських вояків, а й престиж служби в армії.
Розмову вела Олена КОЩЕНКО