Ленд-ліз для України. Як це може змінити хід війни

0
1152

Під час Другої світової ленд-ліз від США допоміг перемогти Гітлера

Антигітлерівській коаліції допоміг перемогти ленд-ліз від США. Пояснюємо, яку зброю і на яких умовах може отримати Україна, та як ленд-ліз змінив хід Другої світової війни.
6 квітня Сенат США одноголосно підтримав законопроект про ленд-ліз на захист демократії в Україні. Ініціаторами документа стала група сенаторів-демократів та республіканців. Для того, щоб рішення набуло чинності, його ще мають підтримати у Палаті представників США і вірогідність висока, адже Україна має двопалатну підтримку. Після схвалення його має підписати президент Байден.
Але ще не відомо, чи встигне Палата представників розглянути документ перед двотижневою перервою. Тож коли саме ленд-ліз запрацює для України і що в рамках цієї програми посилить наше військо, поки можна говорити тільки спираючись на слова експертів, високопосадовців США та журналістів авторитетних американських ЗМІ.
Так, журналіст American Thinker Джон Контино пише про ленд-ліз, що це дозволить «більш ефективно здійснювати поставки зброї та іншої техніки в Україну. Востаннє ця програма була ухвалена під час Другої світової війни».

Тоді концепція цієї програми передбачала надання президентові можливості допомагати будь-якій країні, чия оборона визнавалася життєво важливою для США.
Причому робити це швидко, що важливо і зараз пояснює сенаторка від Демократичної партії Джин Шахін, одна з ініціаторок закону.
«У міру того, як розгортається війна в Україні, максимально швидка доставка військової допомоги має вирішальне значення для здатності України захищатись від нічим не спровокованих атак Путіна. Кремль чинить жахливі напади на цивільну інфраструктуру по всій країні, завдає ударів по безневинних чоловіках, жінках і дітях. Оскільки світ став свідком найсерйознішої загрози безпеці Європі та нашій глобальній стабільності з часів Другої світової війни, цей закон, спрямований на прискорення процесу постачання військової техніки на передову, є найактуальнішим».
Поштовхом для ухвалення Сенатом цього документу стало оприлюднення свідчень масової розправи російської армії над мирними мешканцями у Бучі. Лідер демократичної більшості Чак Шумер назвав масові вбивства «чистим злом».
«Коли ми безглуздо вбиваємо безневинних цивільних осіб через те, ким вони є, через їхню релігію, расу чи національність, – це геноцид, і в цьому винен пан Путін», – констатує він.

Алан Райлі, британський юрист та професор права у Лондонському університеті ще у березні наполягав на необхідності затвердити аналогічну програму для України. Райлі вважає, що США повинні прагнути швидко розгорнути логістичні системи для забезпечення постійного потоку допомоги в Україну: «На кордоні НАТО могли би бути розміщені величезні запаси ленд-лізівської військової техніки для подальшого транспортування через кордон. Тим часом істотно посилені підрозділи НАТО вздовж крайньої лінії Альянсу забезпечували би безпеку держав-членів і стримували б Росію від транскордонних атак».
Томас Уоррик, виконувач обов’язків директора однієї з програм Атлантичної ради США, який у 2008−2019 роках був заступником помічника держсекретаря США та довго працював на інших посадах в американському Держдепартаменті, в колонці для Atlantic Council зауважує, що «Чим довше протримається Україна, тим більша ймовірність, що ті, на кого спирається Путін у Кремлі, змусять його припинити війну».
Уоррик пише, що програма ленд-лізу для України також має бути зосереджена на тому, що має Захід і чого найбільше потребує Україна: від систем ПРО радянських часів (С-300), які є на озброєнні трьох країн НАТО, до високотехнологічного обладнання – зенітні та безпілотні авіаційні комплекси.
Як зазначає видання Politico: плани США щодо застосування такої екстраординарної тактики – ознака того, що США і союзники в Європі вважають вторгнення Росії екзистенційною загрозою ліберальному порядку. Ба більше, це свідчить про те, що західний світ вірить: Україна тепер може виграти боротьбу з російськими загарбниками.
Поки російські війська перегруповуються, щоби вдарити по Донбасу і, можливо, знову піти в атаку на Київ, швидке отримання зброї та необхідних технічних засобів є практично питанням виживання. Проте бюрократичні бар’єри та інші обмеження значно розтягують поставки у часі. При тому, що американці гаряче підтримують Україну, слухають промови Зеленського і чекають від свого президента Байдена, рішучих кроків.
Програма ленд-лізу якраз розширює повноваження та можливості Адміністрації президента США для таких кроків. Ленд-ліз передбачає спрощені процедури кредитування, постачання та транспортування зброї.
При цьому закон дозволяє фактично дарувати обладнання, а країни-одержувачі виплатять їх вартість США пізніше.