Спроба реваншу

0
1551

Програвши в Києві, Москва намагається взяти реванш в Севастополі. Це – її останній форпост, який вона хоче використати для перехоплення ініціативи. Останніми годинами звідти надходять дуже тривожні повідомлення.
Є всі підстави стверджувати, що запущено сценарій оголошення Севастополя “зоною відповідальності” Росії. Посла Зурабова терміново відкликали до Москви “для консультацій”. З дипломатичної на звичайну мову це перекладається як крайнє невдоволення ситуацією та, у нашому випадку, готовність до прийняття рішень. Зрозуміло, яких.
На цьому тлі заява Радника із національної безпеки США Сюзан Райс про те, що військове втручання Росії у справи України було б “серйозною помилкою”, є неадекватно м´якою існуючій загрозі.
Враховуючи інспіровану ззовні реальну небезпеку територіальній цілісності України, в.о. Президента України має дати МЗС доручення негайно:
– звернутися до сторін Меморандуму про гарантії безпеки Україні у зв´язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) щодо проведення термінових консультацій;
– домагатися вжиття термінових дій з боку Ради Безпеки ООН відповідно до положень згаданого Меморандуму;
– звернутися до Генерального секретаря ОБСЄ та винести це питання на обговорення Постійної Ради ОБСЄ;
– зробити демарші у столицях країн – членів НАТО та штаб-квартирі НАТО в Брюсселі;
– поінформувати про ситуацію керівництво ЄС.
Правоохоронні органи України повинні негайно вжити щодо осіб, які закликають до зміни територіального устрою України, заходів згідно з вимогами українського законодавства.
У разі продовження ескалації напруженості в Севастополі там слід негайно вводити пряме президентське правління.
Ситуацію не можна випускати з – під контролю.
Наш “стратегічний партнер” знову хоче крові…
Володимир ОГРИЗКО,
міністр закордонних справ України (2007 – 2009 рр.)