Відставної кози барабанщик

0
2125

Колись у Російській імперії, ще в тій, царській, можна було побачити ватаги жебраків, які мандрували від села до села з дресированими ведмедями, показували всілякі «штуки», «козу». У такій групі завжди був чоловік з надітим на голову убором під козячу морду і барабанщик, котрий чимдуж гамселив у бубон, скликаючи народ на виставу. Найчастіше тими барабанщиками ставали відставні солдати, котрі після багаторічної рекрутчини залишались безхатченками. Вислів «відставний при козі барабанщик» згодом трансформувавсь у поширений і досі фразеологізм «відставної кози барабанщик». Але тоді він означав — опуститися на самісіньке соціальне дно.
До чого цей історико-філологічний екскурс, спитаєте? А які у вас виникали асоціації при перегляді того жалюгідного дійства в Ростові-на-Дону 28 лютого, що його назвали прес-конференцією?
Повалений силою народного гніву Віктор Янукович мав вигляд не вельми презентабельний, як не намагались режисери «кумедії» виправити картинку. Нещасна, пригнічена фізіономія чолов’яги в телеекрані ще трохи — й викликала б якщо не співчуття, то щось на зразок «та ну його до дідька, в пеклі воздасться». Якби не розтуляв рота. Скидався на досвідченого резидента іноземної розвідки, коли змальовував маршрути своєї втечі: летів чи то літаком, чи гелікоптером, чи «мерсом» у напрямку чи то Харкова, чи Донецька, а чи Луганська… Зрештою опинився в Криму, де група «патріотично налаштованих офіцерів» допомогла вигнанцю перетнути українсько-російський кордон.
Особливо почало заносити Віктора Федоровича, коли оповідав, як в Україні владу захопили «профашистські, націоналістичні молодчики». Тут ні фарб коричневих, ні епітетів гнівних не шкодував. А от незручних запитань екс-диктатору вдалось уникнути, бо на прес-конференцію пускали тільки «обраних» журналістів, та й у тих відбирали припасені на перекус яблука, щоб не закидали ними політичного банкрута. От «недальокі»: яблука — це ж не курячі яйця…
А Віктор Кривавий, нічтоже сумняшеся, лякав російську публіку, як хотіли люструвати його внука і як син спішно евакуював того з дитсадка. Причому слово «люстрація» відбивалось у виразі обличчя Януковича таким зловісним змістом, що мало, мабуть, за задумом продюсерів і постановників дійства, збити з пантелику шоковану розкішшю Межигір’я і мільярдними статками Сім’ї громадськість.
Як на мене, то прес-конференцію Віктора Федоровича українське суспільство і його політикум сприйняли дещо неадекватно задуму організаторів. Не розпатякування колишнього гаранта, а сам її факт. Такої кількості фотожаб (фотокарикатур себто) Інтернет давно не бачив. Пишуча братія розібрала «пресуху» на комічні цитати, телевізійники — на кадри. Першість досі тримає той, де Янукович спересердя ламає ручку, перед тим як попросити прощення в українського народу. Багато хто відразу махнув рукою: навіщо, мовляв, звертати увагу, як воно — політичний труп. Не завважили зловісного знаку біди. Бо труп, виявляється, реанімували. Звісно, за вказівкою того, кому він ще повинен «службу сослужить».
Янукович на прес-конференції у Ростові фактично благословив вторгнення російських військ в Україну, президентом якої вперто продовжує себе називати: «Я с Владимиром Владимировичем не встречался, только разговаривал с ним по телефону… І вообще я удивляюсь, почему он так до сих пор сдержанно молчит». А затим — маріонетковий кримський уряд, нахабна агресія, окупація частини території суверенної держави, звернення диктатора-вигнанця до Ради Федерації РФ про підтримку введення військ. І вже за межею морального падіння — особисте звернення Януковича до Путіна з проханням використати збройні сили РФ у Криму та на південному сході України, датоване першим березня.
Цим зверненням козиряв постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін на засіданні щодо українського питання Ради Безпеки цієї організації у вівторок. Через що міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт обізвав поваленого президента колаборантом. Але ж колаборант — це громадянин, який співпрацює з окупаційною владою на шкоду своїй країні… Навряд чи це визначення підходить Януковичу, котрий, як засвідчили події останніх місяців, схоже, ні громадянином нашої держави себе не вважав, ні Україну своєю країною. А взагалі, цілком реальними тепер здаються чутки про плани Путіна «десантувати» Віктора Януковича в Криму. Задля цього й пресують, намагаються перекупити українських військових. Хоч би кілька частин зрадили, і диктатор — тут як тут, у ролі головнокомандувача. Але Українські Збройні Сили, честь їм і слава, залишаються вірні Присязі.
І наостанок ще трохи про відставної кози барабанщика. Так от, якщо вже й з цією роллю чоловік не справлявся, не гучно бив у барабан, його проганяли, як було тоді заведено, — копняками. Для вигнаного це означало — падати нижче нікуди. Пане Януковичу, Путін з Україною врешті домовиться, Газпром, Московська біржа, курс долара «і всьо такоє». А вас «зіллють». Он уже заявив Володимир Володимирович, що немає у вас політичного майбутнього. А процес екстрадиції Генпрокуратурою запущено…
Володимир ДАНЬКІВ