Право на захищене майбутнє

0
1705

Ухвалення Верховною Радою рішення про відмову України від позаблокового статусу викликало хвилю відгуків у світі. Ось що кажуть про цю знакову для нашої держави подію відомі на міжнародній арені політики.
Стефан Дюжаррік, офіційний представник генсека ООН:
«Позиція генерального секретаря така: Україна, як і будь-яка держава—член Організації Об’єднаних Націй, має суверенне право приймати рішення про своє майбутнє».
Мері Харф, представниця американського зовнішньополітичного відомства:
«Державний департамент США схвалює скасування Верховною Радою позаблокового статусу України. Гадаю, наша політика щодо питання про подальше розширення НАТО відповідає політиці «відчинених дверей». Кожна заявка буде розглядатися по суті. Очевидно, що будь-яке рішення про потенційне членство в Альянсі важливе і для України, і для НАТО, але ми повністю підтримуємо політику «відчинених дверей».
Девід Крамер, старший директор Інституту Маккейна (США):
«Голосування Верховної Ради за скасування позаблокового статусу України і розширення співпраці з НАТО є позитивним кроком і ще одним свідченням тієї шкоди, якої Володимир Путін завдав українсько-російським відносинам. Україна демонструє свою рішучість домагатися більш глибокої інтеграції з Заходом, і цього голосування, ймовірно, і не було б, якби не Путін і його вторгнення. До членства в НАТО Україні все ще далеко, якщо це взагалі колись відбудеться, але відміна позаблокового статусу — це необхідний перший і позитивний крок. Сьогоднішнім волевиявленням українські депутати наполягають на тому, що вони мають право голосу в цьому питанні й не хочуть, щоб майбутнє їхньої країни визначалося зовнішніми силами. Тепер Рада і уряд повинні зосередитися на нагальних потребах, пов’язаних з економікою і боротьбою з корупцією».
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО:
«Українці повинні наважитися на серйозні реформи, організувати боротьбу з корупцією, створити держапарат, перш ніж подавати заявку на вступ до НАТО. Передусім, щоб вступити до Північноатлантичного альянсу, країна має вирішити територіальні проблеми, що є обов’язковою умовою для членства в НАТО. Підготовчий процес в Україні займе не менше шести років».
Томаш Семоняк, міністр національної оборони Польщі:
«Ми дочекаємося часу, коли Україна буде і в НАТО, і в ЄС. Країні необхідно відповідати європейським стандартам, а українське суспільство повинно бути впевнене у бажанні стати членом НАТО. Ніхто не має права блокувати рішення, ухвалене парламентом. Воно не погіршить відносин України і Заходу з Росією. Ці відносини і так зіпсовані. Останній візит Петра Порошенка до Польщі і слова, сказані ним у Варшаві, свідчать про те, що українці остаточно вибрали «прозахідний курс».
Карліс Ейхенбаумс, речник міністерства закордонних справ Латвії:
«Вступ України до НАТО цілком можливий, і це її право як суверенної держави. Хоча, якщо згадати наш досвід, це вимагає чимало часу».
Дмитро Медведєв, прем’єр-міністр Росії:
«Президент України направив до Верховної Ради законопроект про відмову від позаблокового статусу своєї держави. По суті — заявку на вступ до НАТО, перетворивши Україну на потенційного військового супротивника Росії. Обидва ці рішення будуть мати вкрай негативні наслідки. І нашій країні доведеться реагувати на них».
Сергій Лавров, міністр закордонних справ Росії:
«Відмова України від позаблокового статусу є контрпродуктивною. Це тільки нагнітає конфронтацію, створює ілюзію, що шляхом ухвалення таких законів можна врегулювати глибоку внутрішньодержавну кризу в Україні…»