Під знаком Великодня

0
2199

У Великодню ніч Президент України Петро Порошенко із сім’єю – дружиною Мариною, дітьми Євгенією, Олександрою та Михайлом взяв участь у святкових богослужіннях у кількох храмах Києва.
У Володимирському кафедральному соборі президентська родина разом із Патріархом Київським і всієї Руси-України, Предстоятелем Української Православної Церкви Київського Патріархату Філаретом, настоятелем храму протоієреєм Борисом, вірянами пройшла Хресною ходою. Після цього вони взяли участь у Великодньому богослужінні, яке провів Предстоятель УПЦ КП.
Наступним Президент відвідав собор Воскресіння Христового Української Греко-Католицької Церкви. Там святкову Пасхальну літургію провів Верховний архиєпископ УГКЦ Святослав.
Далі Глава держави приєднався до святкової молитви прихожан Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. У Трапезній церкві Службу відправив Предстоятель Української Православної Церкви (Московсий патріархат) митрополит Онуфрій.
У всіх святинях Петро Порошенко вітав вірян зі святом Великодня та Воскресінням Христовим.
Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк разом із дружиною Терезією, доньками Христиною і Софією, мамою Марією Григорівною та батьком Петром Івановичем традиційно взяв участь у Великодній відправі в храмі святого Миколая Чудотворця (УГКЦ) на Аскольдовій Могилі в Києві.
 Арсеній Яценюк зазначив, що Великдень – «дуже світле і дуже українське свято». «Чому українське? Тому що мало яка нація пережила таке пригноблення і воскресла, стала сильною, бореться і перемагає»,- сказав він.
У великодньому ефірі програми ТСН-Тиждень на каналі «1+1» місцеблюститель частини Української Автокефальної Православної Церкви митрополит Макарій заявив, що УАПЦ готова до об’єднання в єдину Помісну церкву з Українською Православною Церквою Київського Патріархату. «Не треба марнувати жодного дня. Треба зустрічатися, розмовляти і робити реальні кроки», — сказав митрополит.
Патріарх Української Православної Церкви Київського Патріархату Філарет про цю новину теж дізнався з телебачення. «Якщо вони серйозно хочуть об’єднуватися — давайте об’єднуватися, починати діалог, предметно говорити про об’єднання. А не просто говорити заради самого об’єднання. Тому ми чекаємо їх», — цитує Предстоятеля УПЦ КП Патріарха Філарета ТСН.
Очільники церков визначили час для переговорів: найближчі дні після Великодня. Цей процес може стати першим кроком до створення Помісної православної церкви в Україні. Як розповів журналістам релігієзнавець Олександр Саган, у 2005-2007 роках, коли активно велася робота з підготовки об’єднавчого помісного собору, однією з умов «початку процесу унормування життя в Україні» Константинопольський патріархат висував саме об’єднання цих церков — УАПЦ з УПЦ КП. Однак тодішній Предстоятель УАПЦ Мефодій (Кудряков) не раз ініціював і скандально провалював переговорний процес щодо об’єднання — то з УАПЦ, то з УПЦ МП.
Останні «потуги» до єднання були помічені в 2011 році. Тоді митрополит Мефодій заявив, що «основною перешкодою до єдності є особа Патріарха Філарета». Нещодавно владика Мефодій помер, отож питання єдиної помісної церкви на теренах України знову постало. Наразі місцеблюститель владика Макарій готовий відмовитися від попередніх умов, які висувалися щодо УПЦ КП, і навіть погоджується «не претендувати на керівну посаду». Утім УАПЦ наразі також не є єдиною. Частину церкви, що підпорядковувалася митрополитові Мефодію, представляє митрополит Макарій. Інша частина підпорядковується архієпископу Ігорю (Ісіченку), а частина парафій Західної України взагалі діє автономно.
До речі, патріарх Філарет повідомив ЗМІ, що вірить в єднання також і з УПЦ, що наразі підпорядковується Московському патріархату. Мовляв, така єдність прийде не з гори, від ієрархії духовенства, а від народу. «І цей процес уже почався. Треба почекати. Господь сам приведе всіх до єдності», — цитує патріарха ТСН. У самій же УПЦ МП поки що цю ситуацію не коментують.
Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»