Райони й області України хочуть об’єднати і перейменувати

0
2844

 Децентралізація влади, про яку так довго говорили, починається. Поки вона сприймається з недовірою. Багато хто побоюється, що все може звестися до панування місцевих князьків. Інші бояться, що об’єднання громад стане чимось на зразок «добровільної» колективізації.
Однак експерти стверджують, що в результаті проведеної децентралізації місцевим територіальним громадам передадуть не тільки повноваження щодо вирішення нагальних проблем людей, а й фінанси для цього. Як це буде відбуватися і що належить зробити?

Три рівні адмінреформи
Відповідно до реформи пропонується ввести три рівні адміністративно-територіального устрою.
Рівень перший: регіон.

 

Досить імовірно, що Україна буде розділена на дев’ять регіонів:
Поліський: Волинська, Рівненська, Житомирська області
Карпатський: Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька області
Подільський: Тернопільська, Хмельницька, Вінницька області
Київський: Київська, Чернігівська, Черкаська, Кіровоградська області
Слобожанський: Сумська, Полтавська, Харківська області
Придніпровський: Дніпропетровська, Запорізька області
Донецький: Луганська та Донецька області
Причорноморський: Одеська, Миколаївська, Херсонська області
Автономна республіка Крим
Рівень другий: район (округи, повіти).

 

Нинішні 468 районів теж укрупнять. На їх місці з’являться 100 нових районів (округів, повітів).
Рівень третій: територіальна громада (волость).

 

Цей рівень теж припускає укрупнення нині діючих місцевих громад – замість них має з’явитися 750 нових територіальних громад.
Хто замінить глав адміністрацій?
Передбачається, що в якості зразка Україна використовує досвід Франції. У нових районах (округах, повітах) місцеві органи влади переформують в «органи префектурного типу». На чолі кожного району буде стояти префект (державний чиновник). Одне з головних завдань префекта – контроль за роботою органів місцевого самоврядування (в усіченому варіанті зараз цим займаються прокурори).
Префекта призначатиме Президент за поданням Уряду. Ця людина повинна мати спеціальну освіту та підготовку і пройти суворий відбір. Ще одна особливість майбутніх префектів – політична нейтральність. Цим чиновникам буде заборонено бути в якоїсь партії, а також балотуватися на будь-які політичні посади. Це будуть ті люди, яким довіряє держава.
Як буде проходити реформа?
За словами спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана, для децентралізації необхідно внести зміни до Конституції і переписати майже 500 нормативних документів.
Парламент України планує не пізніше 15 липня прийняти закон про децентралізацію держуправління. А обласні держадміністрації до 1 червня зобов’язані розробити Перспективний план формування дієздатних громад по області. Уряд запропонує методологію, як створити об’єднання і яким чином визначати центри громад. Нову карту області з укрупненими громадами повинен приймати обласна рада.
Завдання уряду – провести реформу до жовтня. Саме на кінець цього місяця заплановані місцеві вибори, які планують провести на новій територіальній основі.
Юрій Ганущак, експерт групи реанімаційному Пакета Реформ з питань децентралізації влади та адміністративно-територіальної реформи:

Кожні три роки відбуватиметься ротація префектів. Це саме той термін, який не дасть зростися з місцевою владою. Наприклад, він був префектом в Тячівському районі Закарпатської області і через три роки його перекидають в Бердянський район Запорізької області. І тут вже не діятиме сьогоднішня логіка, коли на главу, наприклад, Дніпропетровської області призначають людину з Дніпропетровська тому, що він знає регіон. Ротація це одна з обов’язкових умов, яке дозволить убезпечити префекта від корупції.
Як це працює у Франції?
Традиції самоврядування виробили ще у ХVIII столітті, після революції. Тоді країну розділили на комуни – по числу церковних парафій. Найбільше об’єднання – регіон (у Франції їх 22). Керують ними ради депутатів і призначений Парижем префект. Такі правила встановили в 80-х роках минулого століття і з тих пір кардинально не змінювали.