Радянські пісні на івриті

0
1047

27 вересня під час виступу у Верховній Раді на парламентських слуханнях, присвячених 75-й річниці трагедії в Бабиному Яру, президент Ізраїлю Реувен Рівлін заявив, що українці причетні до репресій проти євреїв у Другій світовій війні. «Чимало українців були пособниками нацистів. І серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися над євреями, вбивали їх і в багатьох випадках видавали німцям…»
Ці слова президента Ізраїлю Реувена Рівліна не відповідають офіційній позиції його країни, сказав у коментарі виданню «ГОРДОН» член наглядової ради Української Гельсінської спілки з прав людини Йосип Зісельс (на фото). Правозахисник вважає, що слід уточнити правильність перекладу промови Реувена Рівліна. «Моя реакція була досить різкою. Зараз я замовив в ізраїльському посольстві повний текст виступу Рівліна, щоб професійно перекласти його українською. Закадровий текст ішов синхронно, тому я не впевнений в адекватності перекладу. А тут дуже важливі подробиці й контекст. Думаю, що було сказано щось недобре. Мабуть, йому написали некоректний текст. Але у офіційного Ізраїлю немає такої позиції, яку озвучив Рівлін. Найімовірніше, він висловив власну думку».
Рівлін — літня людина, він формувався, коли домінували певна ідеологія і стереотипи, зазначив Зісельс. «Ізраїль розвивався під великим упливом СРСР. До 1977 року це була фактично соціалістична держава, де при владі були ліві партії. Вони співали радянські пісні на івриті. Те, що він сказав, — вчорашній день. Сьогодні молоді українські історики пишуть заново історію, що не ґрунтується на якихось стереотипах, не відчуваючи тиску із Заходу або Сходу, на них не тиснуть партії. Вони пишуть історію за документами. Зараз пишеться адекватна історія. Це не той радянський формат, який мав на меті свою ідеологічну користь», — підкреслив Зісельс. «Я не ізраїльтянин, але готовий вибачитися за слова Рівліна. Жоден суд у світі не визнавав ОУН або УПА організаціями, що вчиняли злочини. Звинувачувати українських націоналістів намагалася радянська влада, але у неї нічого не вийшло. Такі заяви можна робити, ґрунтуючись виключно на судових вироках», — зазначив Зісельс. На його думку, євреїв образила б аналогічна заява Президента України Петра Порошенка. «А якби Порошенко приїхав до Ізраїлю і сказав, що євреї служили в НКВС та КДБ і гнобили українців? Це було б некоректно з його боку й образило б євреїв усього світу. А президент Ізраїлю дозволив собі образити українців. Я рекомендую не драматизувати заяву Рівліна. Він людина часу, який був насичений антиукраїнськими стереотипами. Були тоді й антиєврейські стереотипи. Але ми ж не можемо воювати один з одним стереотипами. Це те ж саме, що сталося між нами і поляками. Є подібність», — резюмував Зісельс.
(За матеріалами інформагентств)