Як пограбувати державу

0
2043

25 січня очільники Інституту Права і Суспільства дали прес-конференцію на тему «Українська фінансова корупція: міжнародні виклики і небезпеки».
Перед представниками ЗМІ і громадськості виступили президент Інституту Юрій Кармазін, віце-президенти Віктор Шишкін та Іван Домбровський — визнані авторитети вітчизняної юриспруденції. У центрі їхньої уваги на прес-конференції була діяльність і постать Валерії Гонтаревої на посаді голови Національного банку України та її іноземних партнерів, а також деяких особливо довірених осіб з-поміж підлеглих. На думку експертів, у їхніх діях є очевидні документально підтверджені ознаки правопорушень, унаслідок чого завдано особливо великої шкоди державі і народу України.
За період перебування чільниці НБУ В. Гонтаревої і її команди на посадах внутрішній валовий продукт України впав зі 183 млрд дол. США до 93 млрд дол., внутрішній валовий продукт на душу населення — з 4000 дол. до 1605 дол., середня заробітна плата зменшилася з 372 дол. до 155 дол., середня пенсія — зі 183 дол. США до 63 дол. США, золотовалютні резерви скоротилися з 25,5 млрд дол. США до 18 млрд дол. США, реальний рівень інфляції сягнув 20-30%. Показники ж падіння економіки за період перебування пані Гонтаревої на посаді (з 2014-го по 2017 р.) збільшилися вдвічі, і ця тенденція триває.
Як насправді здійснювалася вибіркова ліквідація банків, визначених як проблемні, було показано на прикладі банку «Брокбізнесбанк». 28.02.2014 року пан Кубів, який на той час перебував у керівництві НБУ, зараховує його до неплатоспроможних, іншими словами, до таких, що підлягають санації чи ліквідації, а вже в листопаді того ж року В. Гонтарева, обійнявши посаду голови НБУ, визнає той самий банк чомусь високоліквідним. Секрет чудесного одужання банку, як вважають експерти Інституту Права і Суспільства, виявився простий — він належить панові Курченку, який і донині, кажуть, обслуговує інтереси «сім’ї Януковича».
Що ж до решти банків, то їх «оздоровлення а-ля Гонтарева» завершилось для понад 80 припиненням діяльності, що в результаті призвело до зростання частки безнадійних кредитів від 8% до майже 50%. Частково латати ці втрати країні доведеться виключно за рахунок платників податків.
Експерти Інституту Права і Суспільства встановили, що у В. Гонтаревої формально не було для призначення на посаду голови НБУ ні необхідного трудового стажу роботи у банківській сфері, ні відповідного досвіду роботи на обійманих посадах, які б надали їй змогу набути відповідну для очолення НБУ кваліфікацію. Тому при її призначенні було свідомо порушено вимоги до кандидатури претендента на цю посаду.
Ім’я В. Гонтаревої експерти Інституту Права і Суспільства тісно пов’язують з операцією, внаслідок якої цінні папери — облігації внутрішньої державної позики, обов’язкові при пред’явленні до викупу державою, які від початку начебто призначались Аграрному фонду, в грудні 2014 року були гвалтовно передані останнім «Брокбізнесбанку», після чого на першу вимогу викуплені в нього державою, а виручені кошти миттєво переведені в готівку і зняті з рахунків. Вся операція тривала у надрах банку нібито з 00.00 години до 05 години ранку. За один день з банком пана Курченка в небаченому темпі було здійснено 21 операцію на загальну суму 2,5 млрд гривень.
Штрихів до яскравого ділового портрета В. Гонтаревої і її команди додав ще й оприлюднений у ході прес-конференції аудіозапис телефонної розмови, що нібито відбулася між заступницею голови НБУ К. Рожковою і віце-президентом ВТБ Банку К. Вайсманом.
Особа жіночої статі з голосом, схожим на голос К. Рожкової, консультує особу чоловічої статі з голосом, схожим на голос голови правління ВТБ Банку К. Вайсмана, як капіталізувати банк Москви в обхід санкцій, накладених Радою національної безпеки і оборони України на фінансові установи країни-агресора.
Словом, війна війною, а бізнес бізнесом. Хоча «татом» корупції в Україні фахівці юриспруденції назвали не Президента, а Прем’єр-міністра В. Гройсмана, оскільки служба фінансового моніторингу, котра має виявляти і протидіяти таким контактам і порушенням, як вони вважають, безпосередньо перебуває у сфері його повноважень.
Не пояснюючи присутнім, де і в який спосіб до них потрапили як докази копії важливих документів, ініціатори прес-конференції оприлюднили результати своїх досліджень, з яких вбачається, що В. Гонтарева, перебуваючи на посаді голови НБУ, та її заступники вступили у змову із зарубіжними банкірами й упливовими закордонними посередниками і створили спільно з ними міжнародну мережу, через учасників якої за різними схемами могли виводити кошти з України, скориставшись для цього можливостями, наданими їм посадами, службовим становищем і доступом до конфіденційної інсайдерської інформації, що має всі класичні ознаки злочинів, зокрема й корупції, котра, як є підстави вважати, вийшла за межі України і набула міжнародного масштабу.
Сліди тягнуться до такого собі містера Еліота Броіді (Броуді). Він є заступником голови інавгураційного комітету чинного президента США Дональда Трампа (!) і фінансовим головою президентської Республіканської партії (!!!).Не виключено, що його діяльність у складі цієї групи у разі розслідування може стати продовженням історії Пола Манафорта, котрий, як виявив американський журналіст Френк Фуерт, працюючи помічником В.Януковича, потайки створював тіньовий уряд України для його подальшої передачі в підпорядкування РФ задля прихованого управління нашою країною. Щось подібне разом зі своїми партнерами Броіді (Броуді) міг намагатися зробити і у фінансовому секторі України. Якщо вже не зробили…
Одне слово, голова НБУ В. Гонтарева була помічена у зв’язках, котрі дають підстави пред’явити їй підозру у причетності до корупції як вітчизняного, так і міжнародного рівнів, що, на переконання експертів Інституту Права і Суспільства, потребує її затримання, щонайменше, аби дала покази у вітчизняних (а не виключено, що й у зарубіжних) правоохоронних органах.
Станом на сьогодні експерти Інституту Права і Суспільства схильні розглядати діяльність В. Гонтаревої і її близького оточення в НБУ, партнерів по бізнесу як широку міжнародну корупційну змову. Але щойно буде встановлено, що в них був допуск до державної таємниці, то їхню діяльність слід трактувати як державну зраду. І тому ці фахівці на повен голос заявляють, зокрема і на прес-конференції, про застосування превентивних заходів, що унеможливлять їхнє зникнення з України та забезпечать у разі необхідності затримання цих персон для проведення слідчих дій.
Зрозуміло, що наважитися на відвертість і співробітництво зі слідством В. Гонтаревій навіть за великого бажання буде нелегко. Бо іще не відомо, чи не матиме вона справу з переверт¬нями в погонах, а на посаду її призначали, судячи з усього, зовсім не для того, щоб працювала в рамках закону, і тим більше не для того, аби когось у разі провалу «здала». У цьому, зокрема, переконує продемонстрований у ході прес-конференції фрагмент відеозапису, в якому особа, схожа на колишнього депутата Верховної Ради України Олександра Шепелєва, зізнається на камеру під запис у тому, що (як доповнив Ю.Кармазін, нібито під страхом смерті від рук кілерів, котрі обслуговують владну верхівку) він був нібито змушений виконувати вказівки О. Турчинова щодо виведення (викрадення?) з банку «Родовід» 860 млн доларів США.
Від величини оприлюднених у ході прес-конференції сум, що сягають сотень мільйонів і мільярдів доларів, вивезених з України, темніє в очах і бере подив — як іще досі не лютує гіперінфляція і не підірваний остаточно грошовий обіг, а держава якось іще зводить кінці з кінцями?
Своє слово має сказати насамперед слідство. І з цим першими погоджуються самі експерти Інституту Права і Суспільства. Однак якраз із ним в ініціаторів прес-конференції, які й самі і професійні прокурори і визнані правники, відносини складаються, м’яко кажучи, непросто. Вони заявляють, що правоохоронні органи надані ними копії документів і результати їхніх досліджень до уваги упереджено не беруть, проваджень за ними не відкривають і досудової перевірки не здійснюють. Експерти зачитали відписки, не по суті піднятих ними як заявниками питань, якими правоохоронні й антикорупційні органи відбуваються. На їхню думку, це є черговим доказом тотальної корупції в Україні, яка зачепила і спеціалізовані органи, створені для захисту безпеки, а також протидії і запобіганню корупції.
Вкрай неадекватна, на думку цих правників, і позиція депутатів чинного складу Верховної Ради України. Якщо 249 депутатів колишнього складу ВРУ постановою №904-6 від 28.01.2009 вирішили створити комісію, для того щоб дослідити, чому курс гривні з 5 гривень за 1 долар США впав до 8 гривень за один долар, то в теперішніх законодавців узагалі не було ніякої реакції на те, що за час головування В. Гонтаревої у НБУ, 2014-2017 рр., курс гривні настільки стрімко покотився донизу, що впав із 11,85 національної грошової одиниці за 1 долар США до 28,86 і може котитися далі! Депутати компенсували собі таке падіння гривні збільшенням у рази заробітної плати, полишивши решту громадян і країну фактично напризволяще, що має ознаки корупції, яка легенько зачепила в такий спосіб і їх, недоторканних.
При цьому ні Президент, ні депутати ВРУ анітрохи не занепокоєні й тим, що на дату проведення прес-конференції вже минуло дев’ять місяців, відколи В. Гонтарева, залишивши заяву про складання із себе повноважень голови НБУ, не здавши справ і не відзвітувавши, виїхала з України «на відпочинок», …залишаючись увесь цей час на посаді. Експерти у ході прес-конференції висловили, поза тим, упевненість, що насправді вона від справ не відійшла і продовжує дистанційно керувати Національним банком, не ставлячи хіба що тільки власного підпису під документами. Таке становще в НБУ вони вважають вкрай небезпечним і неприпустимим для країни, яка перебуває у глибокій кризі і в стані гібридної війни, відповідальність за що покладають як на парламент, так і особисто на Президента України, котрий неправомірно й невиправдано зволікає з призначенням нового голови НБУ.
Тарас КІНЬКО