ВЛАДА І МИ

0
1729

Побутує думка, що часті вибори шкодять країні. Бо, начебто, призводять до політичної втоми виборців. Хоча, з іншого боку, саме під час підготовки до виборів влада утримується від «непопулярних кроків», тобто від того, що погіршує людське життя. Кілька днів тому вибори у нас завершилися. Наступні, кажуть, будуть аж за два роки. Владі «можна попрацювати», а нам — заспокоїтися?
Така ось звістка, що звучить, наче переможний рапорт: станом на 3 листопада шістсот три тисячі сімей уже отримують субсидії на сплату житлово-комунальних послуг. За словами міністра праці та соціальної політики Василя Надраги, це уп’ятеро більше, ніж на аналогічну дату торік. Добре? Справді було б добре, якби водночас не вказувало на стрімке погіршення життя наших людей. Так, саме отих, що в своїй більшості повірили обіцянкам чинної влади «покращити соціальні стандарти вже сьогодні». Ясно ж, що справа тут зовсім не у «спрощенні порядку надання субсидій», а в тому — що комунальні послуги саме за цієї влади стрімко здорожчали.
Бо є й інша цифра. Звернулося за субсидіями понад мільйон чотириста тисяч сімей. З них вісімсот тисяч очікуваної допомоги від держави не отримали. Державні органи підрахували: їхні статки такі, що можуть платити за газ, тепло та воду самотужки. Хоча ціна цих послуг виросла наполовину.
Та це — не всі погані новини. 27 жовтня уряд «уточнив» виплати надбавок до пенсій особам, які вважалися жертвами нацистських переслідувань. Йдеться про неповнолітніх в’язнів концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання, а також про тих, хто став у тих таборах калікою. Відтепер розмір надбавки буде іншим. Дещо меншим, як стидливо повідомили в уряді.
Проте, за словами віце-прем’єра Сергія Тігіпка, цей крок — один з компенсаторів, що «дозволять не підвищувати пенсійний вік для жінок». Хоча поки що це схоже на казочку. Бо нам нічого невідомо про інші «компенсатори» — у кого й ще що заберуть. Або ж за що в рази змусять платити більше. Точно можна сказати лише одне: в Україну прибула інспекція МВФ, і наш уряд розпочав з нею публічні торги. На чому зійдуться заради чергового траншу — достеменно не відомо.
На цьому тлі надто показовим є скасування урядом мораторію на закупівлю нових автомобілів, ремонти приміщень за бюджетні кошти. У цьому ділі, судячи зі слів Миколи Азарова, варто дотримуватися тільки ієрархії. Бо, скажімо, три джипи за майже чотириста тисяч євро для «ДУСі» — це нормально і «життєво необхідно». А от «Лексус» для дніпропетровського центру стандартизації — це забагато. Звісно, без кількох мільйонів гривень на ремонт приміщення Кабміну також не можна обійтися. Як і Верховної Ради.
Схоже, влада не розуміє, що такими діями дуже чітко проводить межу між власним комфортом та справжнім виживанням мільйонів сімей. Бо собі ні в чому не відмовляє, а вісімсот тисяч сімей, які розраховували на субсидії, залишає напризволяще.
До речі, ледь не забув, наближається день, коли мінімальну пенсію знову піднімуть на 7 гривень. Ото щастя привалить пенсіонерам!.. Щоправда, у частини з них для такої «добавки» вже зараз щомісяця беруть по шістсот гривень внеску до Пенсійного фонду, замість тих двохсот гривень єдиного податку, як це було раніше. А де ж різниця у 593 гривні осідає? Чи не в персональних пенсіях можновладців?
До останнього моменту підігрівалася інтрига з новим Генеральним прокурором України. Коло претендентів на посаду було справді широким. В останній момент чи не найбільші ставки робилися на те, що на посаді залишиться Олександр Медведько. Та як тільки політикум змирився з думкою, що на одній із ключових посад залишиться людина, що виконує не всі президентські забаганки підряд, Медведька звільнили. Мовляв, він сам попросився. А новим Генпрокурором став кум Віктора Януковича Віктор Пшонка. Як зауважив Микола Томенко, тепер прокуратурою керуватиме особисто Янукович.
Втім, це не всі очевидні кадрові перестановки. Бо Олександр Медведько, кажуть, стане секретарем РНБО, а Раїса Богатирьова, яка й досі перебуває на цій посаді, перейде на роботу міністром охорони здоров’я.
* * *
Очевидно, що влада має оглядатися на народ, незалежно від того, чи скоро якісь там вибори. Власне, погана влада від доброї відрізняється саме тим, що друга все-таки зважає на громадську думку. Коли ж цього не робить – автоматично ступає на слизьку стежку, що прямо веде до поразки на виборах. Жаль, що в цей час минають роки…
Олександр ЧЕРЕВКО