БЕЗ ПРАВА НА ПЕРЕПИСКУ

0
497

Кілька коротких і різних за змістом сюжетів, що їх буде наведено нижче, насправді об’єднуються однією небезпечною тенденцією. Суть її — небачена заангажованість владних оцінок та висновків.
Минулого тижня в умовах надзвичайної секретності відбулось судове засідання, яке ухвалило Юрія Луценка залишити під вартою. Хоча прокуратура, яка наполягала на цьому, розуміла: потреби тримати екс-міністра на «державному забезпеченні» у неї немає.
Втім, як видається, прокуратуру надто зацікавили публіцистичні таланти Юрія Луценка. Два його листи з Лук’янівського СІЗО мали неабиякий суспільний резонанс, отож нині, за словами кількох народних депутатів, ув’язненому Луценкові знову заборонили писати. Більше того, навіть висловлювати в розмові з адвокатом думки, які не стосуються його справи.
Словом, політв’язень Луценко опинився у становищі «бранця» без права на переписку.
* * *
Вочевидь, немає смислу вдаватися до листування з Генпрокуратурою будь-кому із громадян. Судіть самі, після детального і прискіпливого розслідування обставин справи щодо бійки у стінах парламенту 16 грудня минулого року (тоді жорстоко побили бютівців) ГПУ «встановила», що мав місце… просто нещасний випадок. І навіть попри наявність відеохроніки тих парламентських подій прокурори не можуть встановити осіб, які завдали тілесних ушкоджень народним депутатам.
Не змогла ГПУ встановити і особу нардепа, який ще під час ратифікації Харківських угод завдав тілесних ушкоджень Олесеві Донію. Уся країна бачила, хто його бив, а от Генпрокуратура — не побачила.
Саме тому Олесь Доній і назвав рік при владі Януковича «нещасним випадком для України».
Не знаю, чи хтось задумувався всерйоз над ймовірними наслідками таких «висновків» право¬охоронного відомства. Де тепер гарантія, що головний наглядовий за законністю орган країни належно реагуватиме на звернення пересічних громадян, які потерпатимуть від дій представників влади?
* * *
Вкрай заплутана історія сталася і з нападом у п’ятницю на офіс БЮТ. За версією партійців «Батьківщини», до них завітали представники СБУ, які заявили, що мають вилучити кілька комп’ютерних блоків, але належних для цього документів не надали. Коли цих людей не впустили, вони пообіцяли «повернутися з «Альфою».
Ясно, що всі народні обранці від БЮТ кинулися боронити свій офіс. Проте повторно до нього ніхто не завітав.
Однак для перевірки цієї ситуації, що сталася на одній із столичних вулиць, не виїхав навіть міліцейський патруль. Як зауважив увечері міністр Анатолій Могильов, йому не «надходило жодних сигналів», а інформація у ЗМІ не є підставою для того, щоб міліціонери займалися нею.
* * *
Тим часом Глава держави просить писати листи йому, телефонувати, щоб люди могли звернутись до нього для спілкування у форматі «Діалог із країною». У такий спосіб Віктор Федорович відзначить свою річницю перебування на посаді.
У цій ситуації неясно тільки одне: чому Президент проігнорував ідею спілкування з пресою у формі повноцінної прес-конференції. Чи не тому, щоб чиновники його канцелярії відібрали для нього тільки «зручні запитання». Тому великої користі від такого «діалогу» годі чекати…
Олександр ЧЕРЕВКО