АПОСТОЛ ЄДНАННЯ

0
423

mstyslav_295Православні християни поділилися нині в Україні на три конфесії, у двох з яких також нема злагоди. Та досягнуте першим Патріархом УАПЦ Мстиславом (у миру – Степаном Скрипником) переконує – причини незгоди як серед церков України, так і в суспільстві слід шукати не в нібито неспроможності українців до єдності, а в амбіціях наших лідерів, яким бракує поміркованості й шляхетності.

Народився Мстислав-Степан Скрипник рівно 110 літ тому – 10 квітня 1898 року – в козацькій родині. Тож не дивно, що після закінчення гімназії він добровільно вступив до Дієвої Армії УНР. Той факт, що її Головний Отаман і перша особа Директорії УНР Симон Петлюра, якому він доводився небожем, призначив його своїм ад'ютантом, аж ніяк не свідчить про легку долю молодого офіцера.

Коли Дієва Армія відступила на окуповані поляками землі, її командувач не вирізняв свого родича й ад'ютанта із загальної маси інтернованих вояків, тому звільнили його лише разом з іншими в'язнями. А невдовзі ще й вислали з Волині: гадали, що, позбувшись у ній українських патріотів, перешкодять їй стати ще одним «П'ємонтом».

І прогадали – закінчивши вищу школу політичного навчання у Варшаві, Скрипник повернувся і зробив немало, щоб саме тут постала під час війни УПА. Був головою Волинської національної ради, товариства «Українська школа» в Рівному, депутатом сейму. А відколи на окупованих Польщею землях запалали сотні українських церков, пов'язав своє життя із переслідуваною по обидва боки Збруча Українською православною церквою. Спочатку як заступник голови Холмської єпархіальної ради та Української церковної ради на Волині, з квітня 1942-го – як священик, а з травня – як єпископ Переяславський репресованої у 30-х роках більшовиками та відроджуваної після їх відступу з України УАПЦ.

Однак і німці заборонили богослужіння священиків УАПЦ, а в жовтні 1942-го ув'язнили єпископа Мстислава, звільнивши лише напередодні свого відступу з України.

А 1947-го Мстислав став архієпископом Вінніпега і всієї Канади. В українській діаспорі тоді було не менше православних конфесій, ніж нині в Україні. Так, у США – УПЦ митрополита Івана; єпископа Богдана, якого висвятив екзарх Константинопольського патріарха; УПЦ архієпископа Ігоря, який відійшов від УАПЦ в Європі й Австралії. Коли остання відмовилася визнати канонічність митрополита Івана, від неї відмежувалася й так звана Соборноправна УАПЦ.

Лише архієпископ Мстислав зумів тактовно, але наполегливо, схилити владик до злуки. Коли його обрала архієпископом частина підлеглих єпископу Богдану священиків у США, особистим прикладом переконав їх визнати над собою владу митрополита Івана – став його заступником, добровільно поступившись керівництвом УПЦ у Канаді митрополиту Іларіону. За його ініціативою в США збудовано Церкву-пам'ятник жертвам голодомору в Україні, цвинтар-пантеон українців, музей, бібліотеку і друкарню. 1960 року був нарешті проголошений Акт поєднання українських автокефалій на чужині. Їх реальна злука відбулася навколо особи Мстислава Скрипника: 1969-го його обрано митрополитом УАПЦ в Європі, 1971-го – в США, а 5 червня 1990-го на I соборі УАПЦ у Києві – її першим Патріархом.

Помер Патріарх 11 червня 1993 року у м. Грісбі (Канада); похований у Бавнд-Бруку (США).