Пішов з життя вірний син України

0
845

Тиждень розпочався з надзвичайно сумної новини. О п’ятій ранку на 91-му році життя пішов з життя видатний українець — всесвітньовідомий економіст, філософ та філантроп — Богдан Дмитрович Гаврилишин. Останні хвилини свого життя Богдан Дмитрович провів у родинному колі у своїй квартирі в Києві. Про це повідомив його Благодійний фонд на сторінці у Facebook.
19 жовтня Богдан Дмитрович відсвяткував свій ювілей, з нагоди якого та за значний внесок в розвиток України був нагороджений орденом Свободи від Президента України та орденом Святого Миколи Чудотворця від Патріархату УПЦ (КП).
За життя вийшло кілька книг Богдана Дмитровича, серед яких «Дороговкази в майбутнє. До більш ефективних суспільств» (1980) та «Залишаюсь українцем» (2011).
Богдан Дмитрович піднявся від хлопця-лісоруба до члена одного з найпотужніших об’єднань провідних інтелектуалів світу — Римського Клубу. Народився 1926 року у с. Коропець Тернопільської області. У 1944-му, коли йому було 18, під час ІІ Світової війни його забрали до Німеччини на роботи. Звідти у 1947 році емігрував до Канади. Там працював лісорубом, згодом став студентом Університету Торонто, де здобув магістра за спеціальністю Інженер-механік. Згодом Богдан Дмитрович отримав MBA в МІМ-Женева і ступінь доктора економіки та суспільних наук у Женевському Університеті.
Богдан Гаврилишин став співзасновником Європейського форуму з менеджменту у Давосі (тепер Світовий економічний форум), засновником Міжнародного інституту менеджменту в Індії. Був консультантом компаній «General Electric», «IBM», «Unilever», «Phillips», радником урядів кількох країн.
І попри всі світові вершини, які він підкорював, він залишався вірним дієвим сином України.
Радник першого Президента України, чотирьох голів Верховної Ради та трьох прем’єр-міністрів Богдан Дмитрович добре бачив стан, в якому перебуває країна, і добре розумів, що ні банківські чеки на кругленьку суму, ні поради з «кафедр конференцій» не здатні дати порятунку його Україні.
Тому він працював з суспільством: створив інституції, які повинні були дати країні нову генерацію таких як він українців — розумних, патріотичних, дієвих. Богдан Гаврилишин ініціював створення ряду молодіжних організацій в Україні, був активним членом Всеукраїнської скаутської організації «Пласт».
Богдан Гаврилишин подарував Україні Міжнародний центр перспективних досліджень та один із найпотужніших інструментів економічного розвитку — бізнес-школу Міжнародний інститут менеджменту МІМ-Київ.
«Молодь запам’ятає Богдана Гаврилишина як усміхненого філософа. Я бачила Богдана Дмитровича у різних ситуаціях. У нього був надзвичайно сильний характер. Він був людиною залізної волі. Завжди йшов і домагався того, що хотів», — розповідає президент МІМ-Київ Ірина ТИХОМИРОВА.
Ще один створений Богданом Гаврилишиним надзвичайно потужний інструмент розвитку для українців — Благодійний фонд, який носить його ім’я. Програми ініційовані Фондом, а зокрема найвідоміша — «Молодь змінить Україну» — відкрили країні десятки, а то й сотні активних молодих людей. Щоправда, не відомо як Фонд буде працювати надалі — після смерті Богдана Дмитровича. Крім того навесні цього року політолог Петро ОХОТІН повідомив, що у «згорілому» з ініціативи НБУ Банку «Хрещатик» пропали кошти Фонду Богдана Гаврилишина, які планувалося витратити на просвітницькі програми. Сума коштів дорівнювала 50 мільйонам гривень. «Цей фонд фінансував «Пласт», молодіжні програми, управлінську підготовку. Сам пан Богдан міг би спокійно почивати на лаврах члена Римського клубу. Однак вкладав кошти в Україну, пропагуючи розвиток держави, навчаючи молодь тощо, — написав тоді Охотін, і підкреслив, — …Керівництво держави (яке радісно дякувало Гаврилишину та іншим за меценатство) та «інсайдери» добре знали ситуацію з банком. І «виставили» свої пріоритети». Адже на початку квітня деякі юридичні особи перерахували кошти свої рахунки в інші банки на загальну суму 840 мільйонів гривень. 4 квітня, у вихідні дні, банк провів операції з «дробленню» коштів юридичними особами з подальшим перерахуванням на поточні рахунки фізичних осіб на загальну суму 23 млн. грн. А за кілька днів до введення тимчасової адміністрації банк покинули комунальні підприємства столиці, які були його стратегічними клієнтами. Зокрема пішли «Київводоканал», «Київпастранс», «Київський метрополітен» та інші. Кошти ж Богдана Гаврилишина «згоріли» разом з банком.
«Він міг спокійно жити в Швейцарії та Канаді. Потратити 50 мільйонів гривень (понад $5 мільйонів по старому курсу) на своє задоволення. Однак вирішив допомогти Україні. За що йому й було віддячено», — говорить Охотін.
Готуючи цей матеріал до друку сконтактувала з виконавчим директором Благодійного Фонду Богдана Гаврилишина Оленою Бекреньовою, яка підтвердила: «з банком все так і залишилося, як було». Тобто кошти не повернулись, і перспектив на їх повернення нема. Фонд — юридична особа. Відповідно, не підпадає під дію Закону про Фонд гарантування вкладів.
…В березні 2016-го Богдан Дмитрович дав одне з останніх своїх інтерв’ю (видання МИР). Розмова вийшла відвертою — з «холоднокровною» аналітикою про стан країни і еліти та чіткими прогнозами щодо її майбутнього (друкуємо в скороченому варіанті).
Алла ДУБРОВИК-РОХОВА