ДОСТОЄВСЬКИЙ ПРОРОКУВАВ БІЛЬШОВИЗМ 1864 РОКУ

0
455

dostoevskij_31311 листопада 1821 р. в Москві народився письменник Федір Достоєвський.

Своїм прізвищем Достоєвські завдячують селу Достоєво поблизу українського міста Пінська, яке більшовики передали згодом Білорусі. У ХVII-XIX століттях предки письменника були уніатськими священиками на Поділлі, аж поки батько його не поїхав до Москви навчатися медицини. Світський фах інженера обрав собі й його син, та, попрацювавши трохи креслярем, теж повернувся до родинного покликання. От тільки проповідував не в церквах, а в своїх творах.

Причому закликав у них до протилежного тому, що обговорював до 1849-го в таємному гуртку й за що його мало не повісили. Про заміну страти на каторгу йому повідомили в останню мить, ретельно підготувавши перед тим у його присутності шибеницю. Переживши каторгу, заслання і смерть першої дружини та двох дітей, захворів на епілепсію, але зненавидів не царя, а революціонерів.

Мабуть, краще пізнавши їх у Сибіру. Намагаючись перешкодити їм своїми творами, змалював (1864-го в повісті «Записки з підпілля») життя після революції як світ рабства. Та дехто вважає, що інший його роман – «Біси» – дозволив революціонерам повірити в свою всесильність.