ІМПРЕСІОНІЗМ ЗАПОЧАТКУВАВ МОНЕ

0
625

claudemonet_32214 листопада 1840 року в Парижі народився основоположник імпресіонізму й предтеча абстракціонізму Клод Моне.

Коли 1967 року аукціон Крісті продав картину Моне «Тераса у Сен-Андрес» за 7 млн. франків, він став (посмертно, звісно) найдорожчим художником світу. 1998-го «Басейн з лататтям» Моне придбали за 200 млн. франків, 1999-го його «Човни біля берега Женевілльє» – за $1,8 млн. Втім, на відміну від своїх колег-імпресіоністів, Моне отримав визнання ще за життя. Та, як і всі вони, не уник і кпинів та злиднів, а за славу заплатив найдорожчим, що у нього було, – зором.

Однак свою голгофу він обрав собі сам, не виявивши в дитинстві зацікавленості ні до бакалійної крамниці свого батька, ні до жодного зі шкільних предметів, крім, звісно, малювання. Малював, утім, на всіх уроках поспіль… карикатури на вчителів. Непослухом став і в живопису, одним із перших відкинувши будь-які його канони й винісши мольберт на природу. Започаткованому ним напрямку в мистецтві – імпресіонізму – дали назву, взявши це слово з назви написаної ним картини «Враження (французькою мовою – l'impression). Сонце, що сходить».