ЗА МАРКА ВОВЧКА ПИСАВ ЇЇ ЧОЛОВІК

0
401

markovovchok_30717 грудня 1834 року в селі Єкатеринівці на Орловщині народилася прозаїк і перекладач Марко Вовчок (Марія Вілінська-Маркович).              

Микола Зеров назвав рід Вілінських «радше білоруським, ніж російським», а «Малий словник історії України» – «українсько-польським». Закінчивши пансіон, Вілінська жила у тітки в Орлі. 17-річною вийшла за засланого в це місто 40-річного кирило-мефодіївця Опанаса Марковича. Відомі кожному українцю ще зі шкільних років «Народні оповідання» видала, проживши з ним в Україні лише шість років.

«Знаючи її за «кровную и типичную великоруску», знайомі Марковичів висловлювали здивування, яким чином письменниця могла з такою досконалістю засвоїти українську мову та приглянутися до побутових звичаїв українського села» (М.Зеров). Тим більше, що після смерті О.Марковича вона «умерла для украинской литературы, продолжая работать на поприще общерусской» (М.Петров).

Тому О.Огоновський вважав, що «Народні оповідання» «писали вдвох Марія і Опанас». Здобувши славу спочатку української, а згодом і російської Жорж Санд, чоловіка покинула, а невдовзі перевершила свою французьку «тезку» в колекціонуванні коханців, серед яких були Пантелеймон Куліш, Іван Тургєнєв, син Герцена. Бурхливе життя не завадило їй, утім, перекласти аж 15 романів Жуля Верна.