Івано-Франківщина

0
316

Дорога до краси
На Івано-Франківщині проклали лісову дорогу, яка з’єднала Манявський скит з одним із найгарніших та найвищих водоспадів Карпат, розташованим на річці Манявка.
Дорожнє полотно завдовжки 16,2 кілометра будували працівники Солотвинського лісгоспу‚ вкладаючи у кожен кілометр у середньому 70 тисяч гривень. Облаштовували шлях, який проходить через лісові масиви Солотвинського і Надвірнянського лісгоспів, використовуючи досвід австрійців.
— Співпрацюємо з ними від 2007 року, — розповів начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олексій Голубчак. — Ми завжди будували дороги вздовж річок і потоків, а от австрійці споруджують їх по схилах, щоб вода потім не руйнувала полотно.
Саме таких руйнувань час від часу зазнає стара дорога, що веде до водоспаду через село Манява. За першого рясного дощу користуватись цим шляхом стає надзвичайно важко.
Не так легко мандрувати й новою лісовою дорогою, адже рельєф у неї складний. Дістатись гідрологічної пам’ятки місцевого значення, якою нині визнано Манявський водоспад, на автомобілі можна буде не менш як за годину. Однак ті, хто не шкодуватиме зусиль і часу, отримають чимало яскравих, незабутніх вражень.
Найближчим часом мальовничу місцевість біля водоспаду планують обладнати місцями для відпочинку. Таким чином, нова дорога матиме всі шанси стати одним із найкращих туристичних маршрутів Прикарпаття. Загалом наступного року лісівники планують збудувати і відремонтувати 82 км лісових автомобільних шляхів. А за неповні дев’ять місяців 2013 року спорудили і відновили 67,4 км автотрас.
Свині дали газу
За зваженими оцінками фахівців, успішний розвиток біогазових технологій допоміг би Україні замінити до 8 мільярдів кубометрів дорогого газпромівського природного газу. І хоча перша біогазова установка запрацювала на свинофермі комбінату «Запоріжсталь» iще в 1993 році, відкриття повноцінного заводу з виробництва біогазу в Україні довелося чекати цілих два десятиліття. Минулого вівторка в селі Копанки Калуського району відбувся його урочистий пуск на базі свинокомплексу, що належить компанії з данськими інвестиціями «Даноша» — одному з найпотужніших у нашій державі виробників свинини. Відтепер, як повідомили у прес–службі Івано–Франківської облдержадміністрації, на новому заводі щодня перероблятимуть близько 400 тонн відходів, завдяки чому власники впродовж року отримають понад 4 мільйони кубометрiв газу та по 10 мільйонів кВт/год. теплової й електричної енергії.
«Відходи з ферми змішуватимуться із соломою та зіпсованим зерном, — розповів про технологічні процеси майстер цеху біогазу Іван Кальковець. — Ця біомаса піддаватиметься ферментації, під час якої метаноутворюючі бактерії «поїдатимуть» її і вироблятимуть біогаз». Серед інших плюсів цього виробництва — мінімізація запаху відходів тваринництва та поліпшення якості органічних добрив.
За попередньою інформацією, відкриття біогазового заводу мав благословити сам Прем’єр–міністр Микола Азаров, котрий цього дня перебував із робочою поїздкою на Прикарпатті, зокрема відвідав ТОВ «Карпатнафтохім» — виробництво, розташоване майже по сусідству зi свинокомплексом. Та з невідомих причин (можливо, через пікети «свободівців») глава уряду у Копанки не заїхав. Його там замінив міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков.
Негоже навчатися у сільраді
Вжити невідкладних заходів для забезпечення належних умов навчання дітей у двох школах на Івано-Франківщині та Волині доручив Прем’єр-міністр Микола Азаров. У цих закладах близько двохсот школярів навчалися в аварійних приміщеннях, що не є шкільними за призначенням.
Зрозуміло, що ситуація викликала справедливі нарікання батьків. Так, батьки учнів Раковецької ЗОШ І—ІІ ступенів Богородчанської районної ради Івано-Франківської області вирішили не пускати дітей до непристосованих приміщень. Батьки також категорично не погоджуються, щоб їхні діти їздили до шкіл у сусідні села.
Загальноосвітня школа І—ІІ ступенів с. Осівці Камінь-Каширського району Волинської області розміщена у п’яти непристосованих приміщеннях. Зокрема, учні першого класу навчаються у приміщенні дошкільного навчального закладу, а учні 2—4 класів — у приміщенні сільської ради.
Микола Азаров обурений не тільки тим, що дітям не було створено необхідних умов для навчання, а й тим, що цю ситуацію приховували місцеві чиновники. Глава уряду доручив Міністерству освіти і науки разом з обласними адміністраціями вжити термінових заходів з виправлення ситуації та зробити адміністративні висновки щодо тих посадовців, хто відповідає за незадовільну підготовку до навчального року.
Сьогодні в с. Раковець розпочато закладення фундаменту нової школи, а в с. Осівці розроблено проектно-кошторисну документацію.
Прем’єр-міністр також доручив Міністерству фінансів у співпраці з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства передбачити кошти для будівництва шкіл у необхідному обсязі за рахунок Державного фонду регіонального розвитку.
Водночас Микола Азаров наголосив, що 1 вересня всі діти, безумовно, повинні були сісти за шкільні парти у належно підготовлених до навчання приміщеннях. Відповідальність за це несуть Міністерство освіти і науки, а також місцева влада, повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.
Уряд продовжить контролювати виконання цього завдання. На звернення батьків чи педагогів на місця готові виїхати відповідальні комісії, завдання яких полягає у виявленні й допомозі оперативно усунути недоліки підготовки закладів до навчального процесу.
Скрипка, бубон і цимбали класику завзято грали
Осінь — пора храмових свят, весіль і ярмарків. А вони без троїстих музик — як півень без «Доброго ранку!». Творчі колективи з усіх районів Прикарпаття днями наповнили центральну площу Франківська запальними мелодіями.
— Саме у цей час традиційно засилали старостів, створювалися сім’ї, розростався український рід, і скрізь на святах жаданими гостями були музиканти, — розповідає заступник начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Василь Тимків. — Тих, хто на належному рівні зберігає наші культурні традиції, ми вирішили зібрати на обласний фестиваль троїстих та весільних музик, відродивши його після 20-річної перерви.
Організоване Науково-методичним центром культури і туризму Прикарпаття свято народної інструменталістики зібрало найкращі аматорські і професійні гурти краю. З музикою, танцями і співами вони пройшли урочистою ходою центральною вулицею Незалежності до міської Ратуші, де і відбувся фестивальний концерт. На сцені просто неба лунали не тільки пісенні і танцювальні народні мелодії Гуцульщини, а й класичні твори.
«Можемо грати по дві години безперестанку, а музика ця звучала ще за наших дідів-прадідів», — кажуть музики. Серед них на першому місці — скрипалі. До «королеви інструментів» приєднуються цимбали і бубни — тому музики і троїсті (вони, до речі, не тільки грають, а й співають). А ще досить часто — баян та акордеон, звучить трембіта та інші суто народні інструменти — сопілки, роги, кобзи.