Вінниччина

0
279

Вінниця помолодшала
Торік обласний центр відзначив 657 років свого існування. А цього року, у вересні, місто відсвяткувало… 650-річний ювілей.
— Історія Вінниці розпочинається з 1363 року. Це дата першої письмової згадки про місто. Науковці підтвердили — саме тоді розпочалося будівництво замку-фортеці після перемоги Великого Князя Литовського Ольгерда над татарами в битві поблизу Синіх Вод і звільнення Поділля з-під влади Золотої Орди, — каже директор департаменту культури міськради Ірина Френкель. — Таким чином ми просто відновлюємо історичну істину.
Водночас директор департаменту архітектури облдержадміністрації, екс-начальник міського управління архітектури Сергій Царенко стверджує, що існують документи, які свідчать про більш раннє походження Вінниці.
Місцеві історики не виключають, що пройде ще кілька років і археологи знайдуть нові артефакти. І хтозна, може, Вінниця знову «постарішає» і відзначатиме уже 800-ту річницю?
Місцем зустрічі вінничан став «Чайник»
На набережній міста над Південним Бугом, де у вихідні  збирається кілька тисяч людей, щоб подивитися на відомий світломузичний фонтан, відкрили сучасний інформаційно-туристичний пункт у вигляді величезного старовинного чайника. Його працівники до 23 години розливатимуть не лише чай і каву, а й потрібну інформацію. «Сюди може звернутися кожен турист. Консультанти допоможуть замовити екскурсію, забронювати готель, квитки на потяг або літак, дізнатися, які події відбуваються в місті, викликати таксі тощо», — зазначив начальник відділу у справах молоді та туризму міської ради Руслан Анфілов.
Пункт обладнали великою плазмовою панеллю, на якій демонструватимуть графік роботи світломузичного фонтана та інформацію про Вінницю туристичну. Найближчим часом тут запрацює Wi-Fi. Відвідувачам безплатно надаватимуть туристичну схему міста і, звісно, можна буде придбати сувеніри на пам’ять.
Принагідно зауважимо, що дизайнери і спеціалісти з туристичного сервісу кілька місяців розробляли конструкцію інформаційно-туристичного пункту. Пропозиції щодо його зовнішнього вигляду були різні: наприклад,  у вигляді валізи, яблука, шоколадки, проте на фініш першим прийшов огрядний чайник. Він не лише прудкий, а й  чепурний: оздоблений оригінальними кованими елементами ручної роботи (ручку, носик та кришку виготовили вінницькі ковалі), підсвічується, гучно розмовляє і як щирий господар тримає в «руках» живі квіти. Тож тепер туристам звідусіль зручно призначати місце зустрічі біля «Чайника».
Пріоритетом має стати усмішка
Завдання, які поставили для себе вінничани, чіткі і зрозумілі. Основні такі: місто сильної та активної громади; сучасне — з якісною інфраструктурою; цікаве й інноваційне; з високими соціальними стандартами; енергійне, яке динамічно розвивається, забезпечуючи економічний розквіт. А все разом є метою, до якої Вінниця ітиме: стати містом привітних та усміхнених людей.
Зауважимо, що під час розроблення базового документа міська влада врахувала пропозиції городян та експертів міжнародних інституцій. Було проведено велику аналітичну роботу й визначено основні проблемні питання, а також позитив, на який можна опиратися.
Зі слів заступника міського голови Валерія Коровія, обсяги продажу продукції промисловості міста за останні сім років зросли у 5 разів. Це пов’язано з відновленням роботи та модернізацією великих підприємств. Водночас, є проблеми щодо роботи легкої промисловості та будівельної інфраструктури. Загальна кількість діючих суб’єктів господарювання за цей час зросла на 23%. Майже 37 тисяч вінничан сьогодні займаються власною справою. «Ми маємо позитивну тенденцію зростання єдиного податку протягом двох останніх років як якісного показника, який формує бюджет розвитку, — зазначив він. — Якщо, наприклад, 2006 року єдиний податок із суб’єктів малого бізнесу становив 12 мільйонів гривень, то за результатами цього року очікуємо його зростання до 100 мільйонів». У кілька разів збільшилися надходження від плати за землю та від оперування комунальним майном.
Водночас, ситуація на ринку праці залишається непростою, хоча помітна тенденція до скорочення чисельності зайнятих, які перебувають на обліку в службі зайнятості. Не все гаразд з працевлаштуванням молоді та «білих комірців», а тому цей напрямок роботи визначено основним в одному з пріоритетів розвитку.
Місто активно залучає інвестиції. В розвиток інфраструктури за сім років спрямовано 1,4 мільярда гривень, з яких майже половина — небюджетні кошти, залучені на безповоротній основі.
Тож з огляду на реальний стан справ вибудувано стратегію розвитку, яку на сесії міської ради депутати підтримали одноголосно. «В житті міста немає дрібниць, але основне в ньому — люди і все, що їх оточує, — зауважив міський голова Володимир Гройсман. — У стратегії виписали чіткий план, що необхідно робити в кожній сфері, щоб досягти успіху. Цей документ є спільним баченням на довгострокову перспективу. Важливо, щоб Вінниця ставала лідером в країні не за рейтингами, а за якістю життя, яку відчувають самі городяни».
Напрацювання обласного центру щодо забезпечення  комфортних умов життя  будуть поширені на регіон у цілому. «Надзвичайно важливо, щоб ті кроки, які сьогодні демонструє міська влада, були зрозумілі для жителів і щоб ми могли той досвід, який сьогодні напрацювали спеціалісти Вінницької міської ради, поширювати на міста обласного значення і послідовно їх розбудовувати», — зазначив голова облдержадміністрації Іван Мовчан.
Принагідно зауважимо: стратегія розвитку міста отримала схвальну оцінку від Цюриха (Швейцарія) та Кельце (Польща), які є давніми друзями та партнерами вінничан. Зокрема іноземні фахівці відзначили європейську орієнтацію Вінниці та її шлях до європейських стандартів.
Отрутохімікатами торгували підпільно
Працівники вінницької міліції та державної фітосанітарної інспекції під час спільної перевірки виявили грубі порушення законодавства на ринку обігу засобів захисту рослин. Так, у філії одного з акціонерних товариств, яке займається торгівлею пестицидами та агрохімікатами, складське приміщення не відповідало санітарним вимогам для їх зберігання, не було сертифікатів якості на продукцію, термін придатності частини агрохімікатів закінчився. «Крім того, було виявлено не опломбовані препарати з явними ознаками підробки. Загалом на складі зберігалося понад 4 тонни пестицидів та агрохімікатів сумнівної якості, які становили потенційну загрозу довкіллю та здоров’ю громадян», — зазначив начальник управління державної служби боротьби з економічними злочинами УМВС в області Іван Наумов.
Державна фітосанітарна інспекція в області порушила питання перед Міністерством аграрної політики та продовольства про позбавлення підприємства ліценції на заняття цим видом діяльності. Також правоохоронці викрили незаконну діяльність приватного підприємця, якому доведеться нести кримінальну відповідальність за підпільну торгівлю агрохімікатами.