Чернігівщина

0
162

Шкіл поменшало
Упродовж останніх п’яти років на Чернігівщині скоротилась кількість загальноосвітніх навчальних закладів. У 2012 році їх ще було 621, а в 2016-му — 552. Таку невтішну інформацію оприлюднив доцент Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського Михайло Артюх.
Проблема не тільки зі збереженням освітніх закладів, а й із кадрами.
«Найбільший відсоток директорів шкіл пенсійного віку — в Чернігівському районі — 37,5% та у Чернігові — 32,4 %. До 2016 року виняток становив Менський район», — констатував він.
Серед директорів — 169 чоловіків і 383 жінки. Усі вони мають вищу педагогічну освіту. Наймолодшому керівникові виповнилося 25 років, найстаршому — 74, а донедавна працював директором школи 83-річний чоловік.
Кримінальний шлях закрито
Обласні прикордонники припинили діяльність міжнародного каналу торгівлі людьми. Як повідомив заступник начальника Чернігівського прикордонного загону підполковник Анатолій Харлаш, громадян Південно-Східної Азії та РФ вивозили до Західної Європи через Україну. Причетним до організації міжнародного злочинного угруповання виявився громадянин Шрі-Ланки. За протиправну діяльність затримано також нашу співвітчизницю, яка вербувала дівчат до Туреччини для сексуального рабства.
Начальник Чернігівського прикордонного загону констатував, що ситуація на російсько-українському кордоні залишається складною й напруженою. За нашими прикордонниками постійно шпигують росіяни. Для цього вони використовують безпілотники. Діють і розвідники, замасковані під дідусів-рибалок на Десні.
Досліджують річку
Мешканці кількох сіл повідомили про забруднення річки Остер у Козелецькому районі. Цей факт перевірятиме обласна комісія з питань моніторингу довкілля. До її членів долучаться і представники Деснянського басейнового управління водних ресурсів і Департаменту екології та природних ресурсів облдерж-адміністрації. Місцеві профільні служби Носівського, Ніжинського та Козелецького районів також братимуть проби води, досліджуватимуть на вміст шкідливих речових.
Сімейні змагання
Відбулися лижні змагання між вісьмома командами військових частин Чернігівського гарнізону та учасників АТО. У їх складі були й жінки, які боролися як за командну, так і за особисту першість.
Чоловіки долали лижну трасу завдовжки 2400 метрів, жінки — 1200-метрову. Перше місце виборола команда від управління «Північ», друге — від дослідницького науково-винахідницького центру, третє посіла команда від 5-го полку зв’язку.
Організатори запевнили, що спортивні заходи між військовими із залученням їхніх сімей відбуватимуться і надалі.
Герої на екрані
За інформацією Держкіно, український і кримськотатарський актор та режисер Ахтем Сейтаблаєв узявся за зйомки художнього фільму під робочою назвою «Кіборги» — про бої за Донецький аеропорт. Під Києвом уже зводять необхідні декорації. Сцени з танковими боями зніматимуть на полігоні військової частини в селищі Гончарівське, що на Чернігівщині, а також на злітно-посадковій смузі одного з аеродромів області.
Заявлено, що загальна вартість картини — понад 47 мільйонів гривень. Фінансова підтримка держави становить майже 24 мільйони гривень.
Шукаємо таланти
В обласному центрі відбулася презентація книжки «Майбутнє Чернігівщини — талановиті діти». Цей захід пройшов у рамках започаткованого всеукраїнського проекту видавничим центром «Перлина» з метою виявлення та підтримки обдарованої молоді, а також створення серії унікальних книжок про її творчі здобутки у різних царинах.
За майже чотири роки дії проекту відповідні видання надруковано в 11 областях України. До них потрапили імена юних талантів, зокрема із Чернігівщини.
Перемогла «Юність-1»
Півзахисник «Динамо» Андрій Ярмоленко профінансував обласний дитячий турнір з міні-футболу, встановивши призи для футболістів 2006 року народження. До участі в змаганнях цього разу були залучені не лише чернігівці, а й представники районних центрів та міста Славутич — усього вісім команд. У фінальному матчі зійшлися футболісти чернігівських команд «Юність-1» і «Юність-3». Перемогу здобули юні спортсмени з першої команди. Андрій Ярмоленко особисто вручив переможцям призи, серед яких були, зокрема, комплекти нової футбольної форми. Водночас відзначено найкращих гравців у семи номінаціях.
До речі, днями своє 60-річчя відзначив перший тренер футбольної зірки Віктор Лазоренко, котрий завжди є головним організатором таких турнірів.
«Нас хочуть знищити»
 У Чернігові близько тисячі представників дрібного та середнього бізнесу висловили обурення нововведеннями, ухваленими вже поточного року урядом та Верховною Радою. До обласного центру на акцію «Нас дістало!» з’їхалися підприємці з Мени, Новгорода-Сіверського, Семенівки, Городні та інших районів Чернігівщини.
Головні вимоги учасників протесту: скасувати здирницькі тарифи за підключення електроенергії, послуги центрального водопостачання і водовідведення, захмарні штрафи за дрібні порушення законодавства, зменшити ставку єдиного податку та орендну плату за землю. Представники аграрного сектору вимагають повернути податкову систему, яка діяла до першого січня 2015 року.
На переконання підприємців, якщо уряд і надалі проводитиме таку політику, їхню справу просто буде знищено.
«Нас хочуть знищити як клас!» — обурюється одна з організаторів акції депутат Чернігівської міськради, підприємець та член ГО «Сяйво Сіверщини» Ірина Березинець. Катастрофою вона називає нещодавню постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), згідно з якою із 31 січня поточного року зросла вартість приєднання до електричних мереж.
«Чи не найголовніший напрям виробництва у північних районах Чернігівщини — лісопереробка, — каже приватний підприємець із Новгорода-Сіверського Роман Гринько. — Останнім часом ми нарощуємо потужності, закуповуємо обладнання, а тут НКРЕКП приголомшила здирницькими тарифами. Ця постанова просто занапастить наш бізнес».
Підприємці застерігають: імовірним наслідком такого рішення НКРЕКП стане відмова від інвестицій в українську економіку, брак умов для створення нових підприємств, відповідно, й нових вітчизняних виробництв, погіршення торговельного балансу і в підсумку — погіршення добробуту кожного українця.
«Ми будуємо найбільший в Україні крохмальний завод, — розповідає голова обласного об’єднання організації роботодавців «Сіверщина» Віктор Лазар. — А під’єднати його до електричних мереж не зможемо. Саме приміщення коштує 20 мільйонів гривень, а за його підключення потрібно заплатити 30 мільйонів! Зрозуміло, що за такої ситуації ми його ніколи не запустимо. Завод стоятиме пам’ятником нашому уряду, НКРЕКП та олігархам. Та що там казати, ці нововведення стосуються не лише підприємців, а й простих людей. Для того, щоб під’єднати до електролінії хату в селі, треба буде заплатити близько 20 тисяч гривень…»
Як відомо, 25 січня НКРЕКП підвищила також тарифи на послуги центрального водопостачання та водовідведення — на 9 та 37 відсотків відповідно. На переконання підприємців, такими рішеннями уряд заганяє економіку в тінь і стимулює розкручування інфляції. Водночас великі розміри штрафів сприяють свавіллю контролюючих органів і загостренню напруги в суспільстві.
Категорично проти нововведень, які, на їхню думку, є міною сповільненої дії під економіку держави, і аграрії. Голова обласної Асоціації фермерів Іван Якуб різко критикує спроби уряду скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Він наводить приклад Болгарії. «Після того, як у Болгарії дозволили продавати землю, її власниками стали… 22 людини. І це не болгари, — констатує фермер. — Унаслідок недолугої політики навіть солодкий «болгарський» перець болгари тепер змушені завозити з Туреччини».
Представники Асоціації фермерів переконані, що земельний ринок не можна запроваджувати в той час, коли в країні має місце величезна соціальна нерівність, дисбаланс економіки, йде війна…
Учасники акції підписали резолюцію з вимогами до регіональних і центральних органів влади. Чи не вперше за десятиліття місцеві підприємці виступили «єдиним фронтом» проти спільної загрози.