Закарпаття

0
236

Мукачеве перейменували в Мукачево
Народні депутати затвердили проект Постанови про перейменування міста Мукачеве Закарпатської області. «За» проголосувало 234 нардепи.
Про проект постанови з трибуни доповів голова підкомітету Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Микола Федорук.
Відтак, місто Мукачеве тепер офіційно стало називатися Мукачево.
– Нарешті! Відтепер наше рідне місто має офіційну назву не Мукачеве, а Мукачево. Це, звісно, дрібничка, але повірте, – дуже важлива для щоденного якісного розвитку всього міста. Усіх вітаю з остаточним перейменуванням, а насправді з офіційним наданням Мукачеву його справжньої назви! Символічно, що це рішення парламент ухвалив у дні міста Мукачева, – прокоментував рішення ВР міський голова Мукачева Андрій Балога
Крім того, нардепи змінили назви села Буцин Волинської області на Буцинь та села Дубка Івано-Франківської області на Дубки. 
Щедрість карпатських полонин
На гірських схилах розпочався випас отар. За доброю традицією, літувати на полонини вівчарів із почестями провели у Рахові, в селі Дубове Тячівського району, в присілку Горінчове Хустського.
Вівчарів ушанували велелюдною урочистою ходою і в Міжгір’ї, а на Синевирському перевалі відбувся фольклорно-етнографічний фестиваль, на який зійшлися не лише жителі різних куточків краю, а й прибули численні групи туристів. Нагородами від обласної та місцевої влади відзначено найпрацьовитіших чабанів — Миколу Рошинця, Ігоря Ярему, Юрія Ярему з Негровця, Миколу Руснака з Синевирської Поляни, Івана Русина з Пилипця, Івана Марунича з Торуня і багато інших. Наголошувалося, що їхній особистий внесок дуже вагомий для збереження галузі, без якої горянам не обійтись.
До речі, в Колочаві навіть встановлено пам’ятник вівчареві. Він є прообразом малої скульптури «Пастор», якою в 1937 році тодішня чехословацька влада нагородила місцевих селян за вміння плекати овець. Цінний досвід не загубився — на горі Стримба діє унікальна школа вівчарства, в якій азів ремесла (як випасати, доїти тварин, варити вурду, робити сир, бринзу) навчають також охочих туристів.
На верхів’ї гори Гемба, біля підніжжя якої вирує знаменитий водоспад Шипіт (одне із семи природних чудес України), подекуди іще біліє сніг, а пилипецькі отари, мов білі хмаринки, уже «пливуть» під мелодії дзвіночків просторами Боржавських полонин. Вабить молода зелень і маржинку з Репинного, Соймів, Келечина, Нижнього Студеного… Ще не зреклися тамтешні ґазди вівчарства, хоча втіхи, кажуть, мало — вовна стала майже нікому не потрібною, нема зиску від збуту сиру й м’яса. До того ж держава перестала виплачувати дотації господарям (у Європі на вівцю припадає 100-150 євро такої підтримки).
Отож закарпатці, які за кількістю овечого поголів’я в Україні ділять лідерство з Одещиною, намагаються знайти вихід самотужки. Скажімо, нинішньої весни вівчарі Хустського району об’єдналися в асоціацію, щоб назрілі проблеми розв’язувати гуртом. Йдеться не тільки про виробництво, зокрема, планують активніше розвивати на полонинах піший туризм як джерело додаткового заробітку.
…Після святкових проводів потяглись будні. Впродовж полонинського літа чабани мають виготовити якнайбільше сиру, бринзи, а також уберегти од вовків і ведмедів кожну довірену господарями вівцю. Дуже відповідальна пора.
Мукачево пересідає на новенькі «Isuzu»
Про це розповів міський голова Мукачева Андрій Балога, який разом з колегами оглянув перші автобуси «Isuzu», які доставили у місто.
– Це перші автобуси громадського транспорту Мукачева, і вони вже доставлені у наше місто. Сьогодні разом з колегами оглянули їх, оцінили на власні очі всі переваги, а це не тільки новизна, а комфортабельність, просторість, пандуси для людей з особливими потребами, зручна система для спілкування водія з пасажирами та сповіщення інформації, цифровий екран та камери відео-нагляду, система електронного квитка та інше, – інформує мер Андрій Балога на своїй сторінці у Facebook. – Якщо усе піде за планом, то вже з серпня мукачівці та гості міста зможуть відчути усі ці переваги громадського транспорту. До того часу ми маємо ще оформити відповідні сертифікати на перевезення та налагодити повноцінно запустити роботу нового комунального підприємства у місті.