Чернігівщина

0
117

Залишились без субвенції

Одну з наймолодших ОТГ Чернігівщини — Борзнянську — позбавили соціально-економічної субвенції. Її розмір був найбільшим в області — 9,1 мільйона гривень. Уряд Олексія Гончарука вирішив, що новоутворена громада дотації з держ­бюджету не потребує.

Загалом торік бюджети Чернігівщини недоотримали від уряду 44 мільйони гривень — саме такі кошти заклав колишній Кабмін для соціально-економічного розвитку регіонів. Дірку від бублика дістали Городня, Новгород-Сіверський і Борзна.

«Я їздив на засідання Кабміну «вибивати» для нашої громади ці 9,1 мільйона гривень», — нарікає на уряд борзнянський міський голова Анатолій Койда.

За ці кошти планували закупити грейдер і бульдозер, пробити свердловину для школи та дитячого садка у Кинашівці, капітально відремонтувати частину дороги в Борзні, під’їзд до міського сміттєзвалища. Частина грошей мала піти на відновлення геть обшарпаної будівлі комунального готелю «Колос», що нині використовується як адміністративна. Проєкт її реконструкції був розроблений ще три роки тому. Планувалось утеплити стіни, замінити вікна, дах. Це не тільки змінило б зовнішній вигляд, а й дало б змогу заощаджувати на енергоносіях.

Сподіваючись на ці гроші, у Борзнянській громаді навіть тендери оголосили. Тепер їх довелося скасувати.

На жаль, не встигли освоїти навіть надані перші 2,8 мільйона гривень. «Ці наші кошти були перераховані у район, оскільки лише з нинішнього року ми отримуватимемо фінансування напряму, як кажуть, без посередників, — веде далі міський голова. — А райдержадміністрація вирішила освоїти їх… без нас. Через цю ситуацію я звертався до держказначейства, прокуратури, Чернігівської ОДА. Як результат гроші заблокували, але все одно, найімовірніше, тепер їх повернуть у держбюджет».

А в Борзні з цими грішми можна було б розв’язати чимало нагальних проблем, одна з яких — придбання «швидкої». Після передання в громаду районної лікарні виявилося, що доправлення хворих із Борзни в Чернігів платне. «Треба відвезти в обласну лікарню тяжкохворого — замовляй із Києва «Борис» за 40 тисяч гривень або за 20 тисяч гривень «швидку» з Чернігова, — бідкається Анатолій Койда. — А що робити, коли в людини немає таких грошей? Звичайно, ми все зробимо, аби придбати «реанімобіль». Доведеться якось викручуватися».

До речі, вартість такого авта — 1,2 мільйона гривень. Наразі в Борзнянській міській раді працюють над формуванням свого першого бюджету. Про цифри поки що говорять не­охоче, кажуть лише, що на захищені статті коштів у 2020 році вистачить. У наступному ж році тут усе ж розраховують на допомогу від держави — її до цього зобов’язує закон.

У Чернігові вшанували Героїв Крут

У Чернігівському обласному товаристві «Просвіта» імені Т. Шевченка представники Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко та Сергій Горобець провели публічну лекцію з відеопрезентацією про бої за Бахмач та Крути, чергова річниця яких буде днями.

Цікаво було бачити карти, на яких Стародубщина ще належить Україні, й чути, що політика радянської Росії нічим не відрізняється від нинішньої: та сама агресія, та сама брехня, яку тепер називають фейками. Зрештою, всупереч накинутому нам уявленню, як доводять історики, бої за Бахмач та під Крутами були успішним протистоянням українських військ з переважаючими силами противника. Бо знищено набагато більше російських окупантів, ніж загинуло українських оборонців. Спростували науковці й міф, що, мовляв, під Крутами билися недосвідчені студенти. Насправді із 600 вояків УНР тільки майже сотня були студентами-добровольцями, решта — навчені курсанти військового училища та професійні військові з досвідом Першої світової війни. Керували ними 20 офіцерів на чолі із сотником Аверкієм Гончаренком.

Після лекції просвітяни вшанували пам’ять патріота Миколи Лебедя, січового стрільця, похованого на Руському цвинтарі. Голова міського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка, молодший науковий співробітник НАІЗ «Чернігів стародавній» Андрій Глухенький розповів про родину Лебедів. Батько Миколи був священиком, а брат Ананій — видатним літературним критиком, якого знищили комуністи. Могила Миколи Лебедя з написом «Щирий син України…» збереглася в радянський час. Нині її відновили молоді патріоти.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here