Миколаївщина

0
147

Пернате диво на лимані

З Миколаївщини надійшла приємна новина: сюди завітали рожеві фламінго. Наукові співробітники Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», до якого входить однойменний лиман, сфотографували зграю з п’яти особин. Вони вважають цю подію непересічною: в області такий випадок зафіксовано вперше, а на території України — вдруге.

Перша інформація про фламінго на Тилігульському лимані надійшла від співробітника ландшафтного парку Павла Панченка. Група дослідників відразу виїхала на акваторію, щоб поспостерігати за птахами і сфотографувати їх.

Як відомо, рожевий фламінго — найпоширеніший вид фламінго. Північні його популяції перелітні, південні — осілі. Гніздовий ареал охоплює Африку (озера Марокко, Тунісу, Мавританії, Кенії, південь континенту, острови Зеленого мису), південь Європи (Франція, Іспанія) та Азії (Казахстан, Афганістан, Індія). Рожевий фламінго населяє великі озера з солоною водою, морські лагуни і лимани. Годується на мілководді з мулистим дном у важкодоступних місцях.

Цей вид єдиний, який мешкає на території колишнього СРСР, у казахстанських озерах Тенгіз, Челкартенгіз і Ащітастисор. Однак в Україні він рідкісний залітний. Досі було відомо про єдиний випадок гніздування на Сиваші в Херсонській області 2017 року, і це була справжня сенсація.

Орнітолог Наталія Атамась пояснила, що рожевим фламінго потрібні величезні дуже солоні та мілкі водойми. «Останніми роками лимани пересихають, і ці умови якраз такі, які їм підходять. Фламінго гніздуються групами і роблять гнізда з мулу й грязюки. Через потепління починають з’являтися якраз такі біотопи, як їм потрібно, тож сподіваємось, що частіше бачитимемо їх на міграції та годівлі, а там, може, й гніздуватимуться у нас на регулярній основі», — сподівається науковець.

Регіональний ландшафтний парк «Тилігульський» для цього підходить якнайкраще. Одно-йменний лиман розташований на межі Миколаївської і Одеської областей і вважається одним із найчистіших у Північно-Західному Причорномор’ї. Його довжина — 60 км, ширина — до 4,5 км, максимальна глибина — 21 м, прозорість води — до 7 м. Тилігульський лиман — це унікальний природний комплекс, внесений до переліку водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення як середовище існування водо-плавних птахів. Особливе місце — орнітологічний заказник місцевого значення «Пониззя Тилігульського лиману».

При цьому Наталія Атамась зауважує: якщо факт гніздування все ж таки станеться, вкрай важливо не налякати птахів бажанням побачити їх. Якою великою не була б спокуса для туристів, безпечніше дивитися фото цих рідкісних для України красивих птахів, ніж приїздити на лиман особисто.

Горілка, та не та

Держпродспоживслужба оприлюднила приголомшливу статистику. Щодня від сурогатного алкоголю гине 30 співвітчизників.

«Упродовж останніх 12 місяців в Україні кількість тяжких отруєнь, спричинених уживанням контрафактного алкоголю, зросла проти року попереднього на 4,7 відсотка», — йдеться у офіційному повідомленні відомства. Лише впродовж останнього місяця в Україні зареєстровано 358 таких випадків, із них 35 летальні.

Нещодавно у Миколаївській області було зафіксовано дві такі смерті. За попередніми даними, далекобійники отруїлися після вживання алкоголю у придорожньому кафе. На місті подій слідчі вилучили пластикову тару зі вмістом алкоголю невідомого походження.

Поза сумнівом, на показники статистики останнього місяця вплинула і коронавірусна інфекція в Україні. Багато хто повірив чуткам про те, нібито горілка відлякує новий вірус, тож почали її вживати з метою профілактики. Торговельні мережі відреагували на підвищений попит зростанням цін на й так недешеву високоградусну бакалію. Тим часом у невеликих торгових ятках і на сайтах в Інтернеті оковиту можна купити за дуже помірною ціною. Здебільшого пійло виявляється фальсифікатом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here